SLAVONSKI BROD/OSIJEK - Na temelju kaznene prijave PNUSKOK-a, USKOK je donio rješenje o provođenju istrage protiv petero hrvatskih državljana (1971., 1964., 1960., 1965., 1979.) zbog osnovane sumnje na počinjenje kaznenih djela zločinačkog udruženja, zlouporabe položaja i ovlasti, poticanja na zlouporabu položaja i ovlasti, primanja i davanja mita, krivotvorenja isprave, ovjeravanja neistinitog sadržaja, sve u sastavu zločinačkog udruženja., objavio je, tijekom ovoga petka, 13. studenog, Ured za suzbijanje korupcije Državnog odvjetništva Republike Hrvatske na svojim službenim stranicama.
Okrivljenici su pribavili krivotvorene osobne iskaznice i putovnice Republike Hrvatske za najmanje 16 stranih državljana a tim su radnjama 'zaradili' najmanje 240.000 eura, koje novac su, sukladno svojim 'ulogama', međusobno podijelili.
Riječ je o velikoj akciji policije i USKOKA nazvanoj SIGILLUM u kojoj je otkriveno zločinačko udruženje čiji su članovi, među kojima i dva djelatnika Policijske uprave brodsko-posavske, krivotvorili isprave, ovjeravali neistinite sadržaje, zloporabili položaje i ovlasti, davali i primali mito.
Uskok osnovano sumnjiči prvookrivljenog da je, od početka 2019. godine do 12. studenoga 2020., u Hrvatskoj, Srbiji i drugim državama, u cilju stjecanja nepripadne imovinske koristi, organizirao pribavljanje krivotvorenih osobnih iskaznica i putnih isprava Republike Hrvatske stranim državljanima s njihovom fotografijom te identifikacijskim podacima drugih osoba - hrvatskih državljana. Uz to je, navodi USKOK, organizirao pribavljanje krivotvorenih hrvatskih osobnih iskaznica i putnih isprava djeci na temelju neistinitog priznavanja očinstva, kao i provjeru podataka iz Informacijskog sustava MUP-a. U tom je cilju okupio i povezao u zajedničko djelovanje preostale četiri osobe obuhvaćene istragom. Postoji osnovana sumnja kako je u okviru istog plana i s istim ciljem, uz spomenute četiri osobe, organizirao i još jedan broj, za sada nepoznatih, osoba.
Da je sve bilo dobro osmišljeno govori i podatak kako je prvookrivljeni sam, ali i uz pomoć nepoznatih osoba, izvan Hrvatske pronalazio osobe zainteresirane za pribavljanje novog identiteta korištenjem krivotvorenih hrvatskih isprava. Za to su zainteresirani morali platiti naknadu od najmanje 15.000 eura. Nakon toga bi prvookrivljeni dolazio do osobnih podataka hrvatskih državljana koji prebivaju izvan Hrvatske, da bi potom, s ciljem pribavljanja krivotvorenih osobnih isprava za zainteresirane osobe, s ostalim okrivljenicima dogovorio daljnje provjere i ishođenje isprava. Uz pomoć 55-godšinjeg i 56-godšinjeg policajca PU brodsko-posavske, koji su prikupljali podatke iz Informacijskog sustava MUP-a, prvookrivljeni 41.-godišnjak je dobivao podatke o hrvatskim državljanima koji imaju hrvatsko državljanstvo, a nemaju izdane osobne i putne isprave Republike Hrvatske.
"Nakon što su utvrdili da tim osobama nisu izdani osobni dokumenti s fotografijom te da nisu u potražnim evidencijama MUP-a, II. i V. okr. su tako pribavljene podatke samostalno ili posredstvom IV. okr. neovlašteno prenosili I. okr., koji im je naknadno neposredno ili putem IV. okr. isplaćivao dogovorenu novčanu nagradu. Zatim je I. okr. u Srbiji i Italiji od zasad nepoznatih osoba nabavljao krivotvorene osobne i putne isprave drugih država s prethodno utvrđenim osobnim podacima hrvatskih državljana i umetnutom fotografijom stranaca zainteresiranih za ishođenje krivotvorenih dokumenata. Osim toga je organizirao njihov dolazak u Hrvatsku gdje im je predavao krivotvorene isprave, koje su oni koristili prilikom ishođenja hrvatskih osobnih isprava.", piše u svom priopćenju USKOK.
U sve je bila uključena i 60.-godišnja, kako navodi MUP, odvjetnica, koja je u dogovoru i na osnovu uputa prvookrivljenog, u većini slučajeva, temeljem specijalne punomoći, osobama zainteresiranim za preuzimanje identiteta hrvatskih državljana, pomagala kod podnošenja zahtjeva za izdavanjem osobnih isprava Hrvatske ovlaštenim djelatnicima u žurnim postupcima na području više policijskih uprava ili policijskih postaja na području države.
"Trećeokrivljena je u matičnim uredima u Hrvatskoj ishodila rodne listove i domovnice, a u Poreznoj upravi potvrde o osobnim identifikacijskim brojevima. Znajući da se ne radi o osobama na koje glase dokumenti, ona je zajedno sa strancima u više policijskih uprava i postaja podnosila prijave prebivališta te žurne zahtjeve za izdavanje hrvatskih osobnih iskaznica i putovnica s osobnim podacima hrvatskih državljana čiji identitet su preuzeli strani državljani, uz priložene svoje fotografije. Državni službenici u policijskim upravama su na temelju tih zahtjeva, ne sumnjajući u vjerodostojnost priloženih dokumenata i stvarni identitet podnositelja, izdavali osobne iskaznice i putovnice na ime hrvatskih državljana. Na tim ispravama su se nalazile fotografije stranaca koji su ih preuzimali u prisutnosti I. i III. okr. a potom su napuštali Hrvatsku koristeći pri prelasku granice pribavljene krivotvorene osobne isprave.", piše USKOK.
Okrivljenici su na ovaj način pribavili krivotvorene osobne iskaznice i putovnice Republike Hrvatske za najmanje 16 stranih državljana a tim su radnjama 'zaradili' najmanje 240.000 eura, koje novac su, sukladno svojim 'ulogama', međusobno podijelili.
U pretrazi domova i prostorija osumnjičenih oduzeto je jedno osobno vozilo marke Mercedes SL 500, velik broj krivotvorene dokumentacije, najviše domovnica i rodnih listova, temeljem kojih su se ishodovali hrvatski dokumenti za lažne identitete i veći broj druge dokumentacije koja potvrđuje sumnje na počinjenje kaznenih djela.
Dvojica osumnjičenih policijskih službenika su rješenjem načelnika Policijske uprave brodsko-posavske udaljena iz službe dana 12. studenog ove godine. Nakon dovršenog kriminalističkog istraživanja osumnjičene osobe predane su pritvorskom nadzorniku, a sudac istrage osječkog Županijskog suda, temeljem prijedloga USKOK-a, odredio je u petak istražni zatvor za četvero okrivljenika.
SBplus portal je od Ministarstva unutarnjih poslova zatražio informacije o identitetu, odnosno inicijalima brodsko-posavskih policijskih djelatnika upletenih u ovaj slučaj, kao i podatak u kojem su odjelu ili odjelima radili te je li riječ o, do sada, uzornim djelatnicima ili su i ranije zbog određenih radnji bili sankcionirani. Upit smo poslali tijekom jutra, a prije pola sata iz MUP-a smo dobili odgovor koji u nastavku u cijelosti prenosimo:
"Poštovana, nastavno na Vaš upit obavještavamo Vas da svi detalji koje u ovoj fazi postupka možemo podijeliti s javnošću, a vodeći se presumpcijom nevinosti (policija nikad ne navodi identitete osumnjičenih osoba, a što je u skladu s važećim zakonskim propisima) su objavljeni u našem priopćenju.", piše u MUP-ovom odgovoru SBplus portalu. Odgovore, niti objašnjenje, za preostala dva pitanja nismo dobili. Ne sumnjajući kako je policija u ovom slučaju, odgovarajući na naš upit, postupila sukladno zakonu i vodeći se, ispravno, činjenicom da ne navode identitete dok se krivnja ne dokaže, ostaje pitanje kako se onda dogode očiti propusti u nekim drugim slučajevima gdje se dozvoljava čak i snimanje privođenja osumnjičenih kojima krivnja isto tako nije dokazana.
- Najnoviji
- Najstariji
-
Važna obavijest
Sukladno članku 94. Zakona o elektroničkim medijima, komentiranje članaka na web portalu i mobilnim aplikacijama plusportal.hr dopušteno je samo registriranim korisnicima. Svaki korisnik koji želi komentirati članke obvezan je prethodno se upoznati s Pravilima komentiranja na web portalu i mobilnim aplikacijama plusportal.hr te sa zabranama propisanim stavkom 2. članka 94. Zakona. -