SLAVONSKI BROD - Prepun koncerata, blagdana, domjenaka, sajmova i drugih prigoda za opuštanje i zabavu, prosinac je i u Slavonskom Brodu i okolici vrijeme pojačane potrošnje alkohola. Ne bi to možda samo po sebi bilo problem da nije često „u kombinaciji“ s vožnjom i prometom. Alkohol je u Hrvatskoj uzrok trećine svih prometnih nesreća.
Policijska uprava brodsko-posavska ovih dana neprestano upozorava na opasnosti koje prijete od vožnje u alkoholiziranom stanju. Da pojedinci ne shvaćaju u kakav „rulet“ time ulaze, svjedoči, npr. nedavna prometna nesreća kod Oriovca. Krivac je, unatoč zreloj dobi (44 godine), vozio automobil s 2,40 promila u krvi pa još pobjegao s mjesta udesa, u kojem je, pukom srećom, počinjena „samo“ materijalna šteta.
Ako nekome promili zvuče preapstraktno, evo medicinskog opisa utjecaja na organizam. Spomenuti je vozač, ukratko, bio pijan, što znači da nije bio u stanju rasuđivati, koncentracija mu je bila ozbiljno poremećena, kao i intelektualne funkcije; ravnotežu nije mogao držati, a javila mu se i vrtoglavica, možda čak i gubitak svijesti. Nije mogao uskladiti pokrete za vožnju s osjećajem prostora, odnosno bio je dezorijentiran.
Kako je onda uopće pomislio da sjedne za volan? Alkohol, kao što je poznato, u čovjeku uklanja „kočnice“ i sposobnost prepoznavanja opasnih situacija, a u pojedincima pojačava agresivnost.
Teško da je za promet zamisliti goru kombinaciju psihičkih i motoričkih čimbenika. Usput, s 2,40 promila, navedenog je tek jedna decimala, ili čaša pića, dijelila do sljedećeg, težeg oblika pijanstva, u kojemu osoba „silazi s uma“ - javljaju se halucinacije, a tijek misli je između sna i jave.
Nakon što je fizički došao k sebi, a alkohol „ispario“, uslijedilo je, računaju na to pravni i prometni eksperti, i „otrježnjene“ svijesti. Naime, prema Zakonu o sigurnosti prometa na cestama, 44-godišnjak, premašivši gornju granicu od 1,50 promila, mora platiti kaznu od 10 do 20 tisuća kuna ili provesti u zatvoru do 60 dana, a dobiva i šest negativnih prekršajnih bodova.
Raspon kazne nije beznačajan, a koliko će na kraju platiti, ovisit će o tzv. olakotnim i otegotnim okolnistima koje će utvrditi nadležni sud. Prva bi mogla biti npr. ako mu je prometni dosje „čist“, a druga visoka koncentracija alkohola. U svakom slučaju, sudska „čestitka“ neće biti jeftina.
Ako vas „uhvate“, kazne i ostali „penali“ blaži su, dakako, što vam je u krvi manje promila, ali su novčani iznosi poprilično „bolni“ - najniži je tri tisuće kuna.
Ipak, kao utjehu, Brođani, imaju mogućnost da „malčice“ popiju bez straha da će platiti kaznu. Spomenuti Zakon tolerira vožnju s do najviše 0,5 promila (otprilike jedna boca piva od pola litre ili čaša čistog vina), ali samo za A i B kategorije vozila, odnosno automobile, motocikle i traktore.
Drugim riječima, ako vozite štogod drugo - kamion, šleper, autobus i sl. - ne smijete si priuštiti ni jedno piće. Nulta tolerancija na alkohol odnosi se još i na instruktore vožnje te, posebno je važno naglasiti - na mlade osobe, a to su, prema Zakonu, svi vozači motornih vozila do navršene 24. godine života.
Da mlade Brođane „presretnemo“ u „lukavoj“ ideji da se, pripiti - s više od 0,5 promila u krvi - odvezu biciklom ili romobilom, istaknut ćemo kako Zakon kažnjava i takvu praksu. U tom bi slučaju platili 500 kuna, kaznu koja je doduše malena u odnosu na navedene, ali za većinu mladih također visoka. S druge strane, budući da Zakon to ne sankcionira, romobil ili bicikl može nekaženo voziti mlada osoba koja ima manje od 0,5 promila.
S obzirom na popularnu praksu, vrijedi upozoriti i da Zakon, teoretski, ne dopušta „prijateljsku uslugu“ prevoženja pijane osobe na suvozačkom mjestu. U praksi, međutim, policija se suvozačem neće baviti sve dok nije u vidno alkoholiziranom stanju, ali vas ne smije iznenaditi ako alkotest ponude i njemu.
U svakom slučaju, kako to uvijek ističu prometni i zdravstveni stručnjaci, najsigurnija je vožnja kad se alkohol ne pije uopće. Ako se već bez toga ne može, na raspolaganju je uvijek neki od brojnih slavonskobrodskih taksija.
- Najnoviji
- Najstariji
-
Važna obavijest
Sukladno članku 94. Zakona o elektroničkim medijima, komentiranje članaka na web portalu i mobilnim aplikacijama plusportal.hr dopušteno je samo registriranim korisnicima. Svaki korisnik koji želi komentirati članke obvezan je prethodno se upoznati s Pravilima komentiranja na web portalu i mobilnim aplikacijama plusportal.hr te sa zabranama propisanim stavkom 2. članka 94. Zakona. -