1672
Prikaza
0
Komentara
SLAVONSKI BROD - Zanimljivu radionicu organizirao je danas u Slavonskom Brodu Centar za razvoj Brodsko posavske županije. Primarno, cilj je bio odgovoriti na pitanje - što s poduzećem nakon povlačenja vlasnika iz biznisa.
Naime, prijenos poslovanja veliki je izazov za europske poduzetnike i procjenjuje se da mu trećina poduzeća ne pristupa na pravi način, zbog čega se na području Europske unije godišnje gubi čak 600 tisuća radnih mjesta.
Tema prijenosa poslovanja posebno je važna za Hrvatsku zbog velikog broja poduzetnika koji su u poslovnu avanturu krenuli 1990-ih, a sada se približavaju umirovljenju. Bez obzira na to planiraju li prijenos poslovanja na djecu, zaposlenike ili prodaju poduzeća nekom trećem, riječ je o složenom i dugotrajnom procesu koji traži odgovarajuću podršku. Poduzetnicima sa svog područja danas ju je pružio CTR, u dvorani Hrvatske gospodarske komore - Županijske komore u Slavonskom Brodu.
Hrvatska je poduzetnička klima i dalje pomalo konzervativna. Nasreću, u ovom području nije potrebno 'izmišljati toplu vodu'. Dovoljno je vidjeti kako i što rade drugi.
- Istražujući tu temu, vidjeli smo iskustva zemalja koje imaju puno dužu tradiciju u poduzetništvu i privatnom vlasništvu. Vidjeli smo da se tamo poduzeća ne prenose isključivo na djecu jer imate puno djece koja imaju druge interese i obrazovanje.
Zbog brojnih mogućnosti koje nudi suvremeni život, između ostalog i u području obrazovanja, nasljeđivanje obiteljske tvrtke više se ne podrazumijeva samo po sebi. Dobro je, stoga, razmotriti druge pozitivne opcije.
- U razvijenim zemljama se često događa prodaja između roditelja i djece. Dakle, prisutan je razgovor o novcu. Dakako, to nije jednako kao u slučaju kad se poduzeće prodaje nepoznatoj osobi koja je došla s tržišta. Smatra se da je za poduzetnike, nakon prijenosa poslovanja na članove obitelji, druga najbolja opcija prijenos poslovanja na postojeće zaposlenike jer je tada velika šansa da će se poduzeće nastaviti razvijati u istom smjeru te da će prijašnji vlasnici u to i dalje moći biti barem djelomično uključeni. Dio poduzetnika želi prenijeti odgovornost i obvezu vođenja poduzeća na nekog drugog, ali ne nužno i napraviti rez pa da više s poduzećem nemaju nikakve veze. Neki, na primjer, žele ostati uključeni dan ili dva tjedno i to, naravno, puno lakše mogu dogovoriti sa zaposlenicima. Takvi dogovori obično uključuju 'popuste' ili drugačije načine otplate. - kazala je Mirela Alpeza.
- Poljoprivreda, kao i druge djelatnosti, ima problem da mladi možda preferiraju neke druge poslove koji im se više sviđaju ili koji su lakši. Jednako je to, dakle, izazov za sve sektore, a puno toga ovisi o obitelji i vrijednostima. Kolega Boris Vukić dobro je rekao da svi mladi ljudi imaju stotinu mogućnosti za to što mogu postati u životu, a djeca čiji roditelji imaju poduzeće imaju 101 mogućnost. Nije jednostavno da prevagne baš ta jedna opcija, ali možda nije ni nužno. Upravo smo o tomu pričali danas. - dodala je profesorica Alpeza.
Današnja je radionica održana u okviru projekta „Razvoj mreže poduzetničkih potpornih institucija (PPI) putem Hrvatske agencije za malo gospodarstvo, inovacije i investicije (HAMAG-BICRO) – Faza 2“ – BOND 2, čiji je cilj doprinijeti povećanju razine poduzetničkih aktivnosti stvaranjem povoljnijeg poduzetničkog okruženja u svim regijama Republike Hrvatske te na taj način osigurati stabilan rast i razvoj cjelokupnog gospodarstva.
Počela je u 10 i trajala do 14 sati. Sudjelovanje na CTR-ovoj radionici za sve je zainteresirane bilo besplatno.