7953
Prikaza
0
Komentara
SLOBODNICA - U srpnju 2012. godine, nakon gotovo dvogodišnjeg zastoja, Dubravko Viduč, suvlasnik i direktor Centra za stočarstvo d.o.o. (osjemenjivanje u govedarstvu i svinjogojstvu) nastavio je izgradnju novog poslovnog objekta u Slobodnici. Pompozno najavljivan 'Centar za sakupljanje sjemena' koji je tamo trebao biti smješten, bio je tada razvikana investicija koja je, nažalost, neslavno završila.
Projekt, iniciran 2008. godine, podržalo je i Ministarstvo poljoprivrede. Ukupna investicija bila je vrijedna oko 17 milijuna kuna, od čega je investitor uložio deset, dok je ostatak osigurao povoljnim kreditom HBOR-a.
Prvobitni plan bio je istovremena realizacija Centra za govedarstvo i Centra za svinjogojstvo, međutim, zbog teškoća s prvim izvođačem radova, nepovratno je izgubljeno vrijeme i novac pa je odlučeno kako će se do konačnog cilja stići u fazama. Do takvog razvoja događaja, međutim, nikad nije došlo.
Zahvaljujući tradiciji dužoj od pedeset godina i akumuliranom znanju njegovih stručnjaka, Centar za stočarstvo je, svojevremeno, držao drugo mjesto po kvaliteti u Hrvatskoj - iza Križevaca, a ispred Osijeka i Varaždina. Novi objekt bio je građen prema najstrožim kriterijima definiranim Direktivom 88/407 koje je u postupku pristupanja Europi prihvatila i Hrvatska.
Najavljivano je kako će projekt biti dovršen najkasnije do listopada 2012. godine, no osam godina kasnije neiskorištena zgrada u Slobodnici propada nagrižena zubom vremena i predstavlja ruglo mještanima koji imaju pogled na nju, a Centar za stočarstvo je završio stečaju i njegova se imovina, zajedno sa nikad korištenom zgradom u Slobodnici, rasprodaje. Dok su kvalitetna poljoprivredna zemljišta istog vlasnika, radi namirenja dugova, prodana lako, zgrada koja je prije nekoliko godina obećavala, teško će postići nekadašnju vrijednost.
- U tijeku je četvrta dražba za spornu nekretninu koja sa susjednim zemljištem čini gospodarsku cjelinu. Početna je cijena jedna kuna. Konkretan objekt u prodaji je nešto više od godinu dana, a sve se informacije o dražbi mogu pronaći na stranici FINA-e. Najveći vjerovnici uvijek su banke, a jednim dijelom trebaju se naplatiti i radnici. - za SBplus kazao je stečajni upravitelj Krešimir Tomac, potvrdivši da su, zbog uništavanja objekta i čestih krađa tijekom kojih je iz objekta odneseno sve što je vrijedilo, podignute i kaznene prijave.
Neslužbeno doznajemo kako su ranije ponude za objekt koji je u prilično lošem i devastiranom stanju dosezale oko pola milijuna kuna pa će najvjerojatnije ova dražba i završiti postignutom cijenom približnoj toj.
Na vlasništvu Centra danas su u Teretovnici brojni upisi. Glavna je 'zabilježba' Hrvatske banke za obnovu i razvitak od 21. ožujka 2012. godine kada je 'podignut' kredit i kada su radovi bili u tijeku. Više od 770 tisuća kuna od sibinjskog Centra potražuje i Porezna uprava, a nepoznati iznos i tvrtke BGS Elektrika te Termo-Montaža iz Slavonskog Broda.
Zašto projekt nije zaživio te što je zakočilo njegovu realizaciju u završnoj fazi - pitanja su na koja je teško dati odgovore. No, jednako je teško oteti se dojmu kako se radi o klasičnoj hrvatskoj priči. Onoj koja je obećavala pomoći ovdašnjem stočarstvu, ali je propala zbog sitnih interesa.
- Sada mi imamo pogled na objekt koji će, najvjerojatnije, s godinama postati još veće ruglo. Tipičan je to i brutalan primjer Hrvatske. HBOR je sudjelovao ogromnim sredstvima, priča se činila idiličnom, podržao ju je svojim obilascima objekta i župan Danijel Marušić, a danas smo tu gdje jesmo. Izvođači radova ostali su kratkih rukava, firma je u stečaju, dug prema državi i svima njima nikad neće biti nadoknađen. Kad pogledam ovaj devastirani i pokradeni objekt u njemu vidim bezbroj sličnih hrvatskih priča za koje je uistinu tužno što su završile u slijepoj ulici, a mogle su donijeti dobrobit. - za SBplus kazao je mještanin Općine Sibinj.