4331
Prikaza
11
Komentara
SLAVONSKI BROD - Tomislav Lučić mladi je CNC operater koji, kaže, ne kani otići iz tvrtke Đuro Đaković Aparati. No pitanje je dokle će tako misliti te hoće li na kraju i on krenuti u inozemstvo za četvoricom svojih kolega, koji su iz ove tvrtke otišli zbog nesigurnosti.
Naime, tvrtka Đuro Đaković Aparati, danas relativno dobro posluje. Osim svog programa proizvoda (opreme za aparate i uređaje za disanje, opreme za bolnice i ambulante, usluge plinskih instalacija, infracrvenog grijanja) oko 15 posto usluga rade i za vanjske dobavljače. Plaće isplaćuju. Obveze izmiruju. No ipak svakoga dana može se dogoditi da im država stavi ključ u bravu. Kako?
Tvrtka ĐĐ Aparati resornom je ministarstvu 1996. godine isporučila i naplatila naručenih 10 tisuća minobacačkih granata. I tu ne bi bilo ništa sporno da nije došlo do, kako tvrde, proceduralne greške. Naime, tadašnja uprava Aparata je, temeljem presude Visokog trgovačkog suda, ovrhom, 2006. godine uspjela naplatiti posao. No, MORH-ova je revizija utvrdila kako je dug utužen šest mjeseci nakon isteka trogodišnjeg roka za zastaru naplate. Nakon što su uložili žalbu na presudu Visokog, Vrhovni je sud presudio da Aparati naplaćeni novac moraju vratiti. - Dug je ogroman i zajedno s kamatama iznosi 11,5 milijuna kuna - kaže Zlatko Hrkač, sadašnji direktor tvrtke, koja na sve načine pokušava s predstavnicima lokalne i državne vlasti riješiti problem moguće blokade koja im 'visi nad glavom'.
Jedno od rješenja na koje pristaju jeste nagodba. - Očekujemo da nas država shvati i da nam pomogne. Posla imamo, ali zbog situacije u kojoj jesmo radnici nam odlaze, a nove je pod ovim okolnostima teško dobiti. S toga očekujemo da država odustane od ovog potraživanja, kao što je to znala činiti i u nekim drugim slučajevima. Mi smo u našem prijedlogu nagodbe zatražili da se država odrekne kompletnog potraživanja jer je u pitanju stvar proceduralne prirode. Roba je naručena, isporučena i naplaćena - kazao je Hrkač, koji zajedno s ostalih 37 zaposlenika svakoga dana strepi nad ishodom situacije u kojoj su se našli.
U rješavanje problema uključio se i Sindikat metalaca Hrvatske. Prema riječima povjerenika Antuna Štivića oni preko lokalnih političara pokušavaju dogovoriti sastanak i pokušaj rješenja nimalo zavidne situacije u kojoj su se našli radnici tvrtke koja danas iz poslovanja financira plaće i podmiruje sve svoje obveze, ali je država u svakom trenutku može blokirati.
Obzirom na situaciju u kojoj se nalaze radnici su strpljivi, kazao je Danijel Lučić, glavni sindikalni povjerenik SMH-IS u ĐĐ Aparatima.
Situaciju s MORH-om itekako dobro poznaju, dodaje Lučić. Naime, upravo su zbog nje i postali mali dioničari jer su iz stečaja izašli na način da su svoja potraživanja pretvorili u vlasnički udjel.
Hoće li se na kraju taj potez isplatiti te hoće li se radnici i sadašnja uprava uspjeti izboriti za otpis dugovanja tek će se vidjeti. No, ono što donekle ohrabruje jeste podatak kako se Ministarstvo obrane, unatoč iskazanoj potrebi poštivanja sudske presude prema kojoj Aparati državi duguju 6,9 milijuna kuna s kamatama, "ne protivi mogućnosti rješenja spora putem nagodbe u kojoj bi sudjelovala i druga nadležna tijela".
ajde prestanimo filozofirati , glavni krivac je država,politika i sindikat koji samo postoji na papiru i umrežen sa tom politikom, i puno toga imaš ako nekog imaš na htv i u saboru koji mogu diči prašinu a mi nemamo ništa,... Prikaži sveništa, što su radnici krivi , branite nekog kvazi MAZALA iz zg što je napravio osim što je uzeo dobre dnevnice plaču mobitel i laptop a takvih je iz hns dovučeno barem dvadesetak iz raznih dijelova lijepe naše i jebalo im se Živo za SL BROD I ĐĐ
Gledala sam sada Dnevnik i za ovih nekoliko dana zaostatka u isplati plaće u Uljaniku napravili su toliku frku,digli na noge cijelu državu,prijete sa svih strana,od prvog dana su sa njima sve moguće političke snage županije,grada pa čak je i... Prikaži svei Jakovčić stigao iz Brisela.Kada treba neovisno o političkom opredjeljenju svi brane svoje i bome dobili su. Usporedio bih to s Slavonskim Brodom ako se može i nemam više komentara.
30 milijardi kuna za brodogradnju? To je moglo 300.000 novih radnih mjesta u IT industriji koja radi za cijeli svijet i gdje bi čak i u Hrvatskoj plaće bile po 2000 eura prosjek. I to da je država poklonila poduzetnicima... Prikaži sve po 100 tisuća kuna, a ne im pozajmila ili slično. A ovako je "sačuvano" 5-6000 radnih mjesta (a nije ni sačuvanao, jer su totalno neodrživi i kad tad će se ugasiti, nakon još 10 ili koliko bačenih milijardi). Ista stvar sa željezarom Sisak: 1.2 milijarde maraka za 1000 radnih mjesta. U ĐĐ je otišlo 14.000 radnih mjesta, država nije ni naručila robe za milijardu maraka a kamoli da je poklonila 10 milijardi maraka!... Inače, što se tiče Aparata, radnici i direktor nek osnuju tvrtku, prebace poslovanje na nju i nek pohlepnoj državi ostave doo s nenaplativom blokadom od 11 milijuna... "Nije moralno, al je po zakonu" pa kad država za obavljeni posao izbjegava naplatu, neka Aparati izbjegnu ovrhu i nastave egzistenciju.
Da to sam napisao, ali nisam napisao da me boli briga za 37 radnika iz firme Aparati.Vi još živite u socijalizmu i nevjerojatno je koliko ste pruturiječni sami sebi.Sto puta ste ovdje ponovili da ste protiv privatizacije , a istovremeno... Prikaži sve zazivate državu koja je uništila Đuru i koja je sve ove godine upravljala Đurom katastrofalno. Unutar Đuro Đaković Grupe imate 4 firme koje su međusobno jedne drugima jamci.Od te 4 firme samo Industrijska rješenja posluju negativno.Za prvih 9 mjeseci imaju 17 mil gubitka.I naravno da ih treba restrukturirati ( što uključuje i otpuštanje radnika ) kako ona ne bi povukla cijelu Grupu u propast. Za ovo niste krivi ni Vi ni radnici Industrijskih rješenja nego država koja je postavljala na rukovodeće pozicije podobne a , ne sposobne preko 25 godina. Evo kako država koju Vi zazivate upravlja.1998. Petrokemija je vrijedila 2,47 milijardi kuna.Sada ne vrijedi ni 50 milijuna. http://www.index.hr/mobile/clanak.aspx?category=Vijesti&id=808051