6040
Prikaza
0
Komentara
SLAVONSKI BROD - Presuda u sudskom postupku održanom na Županijskom sudu u Slavonskom Brodu, stalnoj službi u Požegi, a koju je predsjednik sudskog vijeća Predrag Dragičević, v.r., 24. travnja ove godine, donio u slučaju Luke Čarapovića, bivšeg direktora ĐĐ Aparata i Odvjetničkog društva Suić&Lovrić&Klobučar tek je djelomična satisfakcija tvrtki Đuro Đaković Aparati koja danas broji 40 uposlenih nad kojima, unatoč dobrom poslovanju i ugovorenim poslovima, 'visi mač neizvjesnosti'.
Podsjetimo, Tvrtka ĐĐ Aparati resornom je ministarstvu 1996. godine isporučila i naplatila naručenih 10 tisuća minobacačkih granata. I tu ne bi bilo ništa sporno da nije došlo do, kako su tvrdili od početka, proceduralne greške. Naime, tadašnja uprava Aparata je, temeljem presude Visokog trgovačkog suda, ovrhom, 2006. godine uspjela naplatiti posao. Riječ je o iznosu od 6.875.000,00 kuna. No, MORH-ova je revizija utvrdila kako je dug utužen šest mjeseci nakon isteka trogodišnjeg roka za zastaru naplate. Nakon što su uložili žalbu na presudu Visokog, Vrhovni je sud presudio da Aparati naplaćeni novac moraju vratiti. Iznos tog duga s kamatama, zaključno sa 31.12.2018 godine, iznosi 12.626.580.69 kuna.
Činjenica jeste kako su Aparati, kako je MORH i tvrdio i temeljem čega je dobio spor, tužbu podigli šest mjeseci nakon isteka zakonskog roka. No taj je dio posljedica odluka bivše uprave na čijem je čelu bio Luka Čarapović, koji je kao direktor ĐĐ Aparata, mimo tvrtkinog odvjetnika, 2005. godine s odvjetničkim društvom Suić&Lovrić&Klobučar protivno Zakonu zaključio Ugovor o zastupanju u predmetu spora koji se vodio između ĐĐ Aparata i MORH-a. Plativši usluge odvjetničkog društva, od sredstava koje su ovrhom naplaćene od MORH-a, na računu Aparata nije ostalo novaca koje bi se, nakon što je u žalbenom postupku MORH dobio spor, njima i vratio.
Sve to dokazivano je u iscrpljujućem i dugotrajnom kaznenom postupku koji se protiv Čarapovića vodio u Slavonskom Brodu od 2008. godine. U travanjskoj pak presudi stoji kako je Luka Čarapović kriv što je kao direktor Đuro Đaković Aparata 2005. s Odvjetničkim društvom Suić & Lovrić & Klobučar protivno Zakonu o obveznim odnosima i Zakonu o trgovačkim društvima zaključio Ugovor o zastupanju u predmetu spora koji se vodio kod Trgovačkog suda u Slavonskom Brodu između ĐĐ Aparata i MORH-a.
Tim ugovorom i aneksima koji su na njega sklapani, presuđeno je, Čarapović je omogućio tom odvjetničkom društvu da se nepripadajuće okoristi s 2,261.120 kuna, čime su Đuro Đaković Aparati oštećeni za 3,448.208 kuna. U presudi stoji da je okrivljeni počinio kazneno djelo protiv sigurnosti platnog prometa i poslovanja - zlouporaba ovlasti u gospodarskom poslovanju (čl. 292 Kaznenog zakona, stavak 2) te je u skladu s tim osuđen na bezuvjetnu zatvorsku kaznu u trajanju od godinu dana. Također, sud je odredio da se Odvjetničkom društvu Suić &Lovrić & Klobučar oduzima 2,26 mil. kn koji moraju biti uplaćeni u proračun u roku od 15 dana od dana pravomoćnosti presude.
"Nažalost novac koji Odvjetnički ured mora platiti na ime presude ne ide na račun ĐĐ Aparata, nego u državni proračun, a mi smo upućeni da protiv optuženog pokrenemo parnicu za naknadu štete. Đuro Đaković Aparati će iskoristiti tu mogućnost te u zakonskom roku od tri mjeseca i ispostaviti imovinsko pravni zahtjev, no nama i dalje ostaje pravomoćna presuda prema kojoj ĐĐ Aparati zbog "stjecanja bez osnove" MORH-u duguju, zajedno sa kamatama iznos od 12.626.580.69 kuna. Ukoliko dođe do provedbe ove presude odnosno do prisilne naplate to bi značilo likvidaciju, jer se navedeni iznos nema iz čega naplatiti. Naime, visina temeljnog kapitala je 3.539.000.00 kuna. Nadamo se da do toga neće doći te da ćemo u pregovorima s MORH-om iznaći najbolje rješenje", za SBplus kazao je Zlatko Hrkač, sadašnji direktor tvrtke, koja na sve načine pokušava s predstavnicima lokalne i državne vlasti riješiti problem moguće blokade koja im 'visi nad glavom'.
Prisilnom naplatom, dodaje Hrkač, nitko ništa ne bi dobio, a 40 zaposlenika otišlo bi na Zavod za zapošljavanje ili u iseljeništvo. Pa iako pod pritiskom tužbi i mogućnosti da MORH u svakom trenutku može aktivirati prisilnu naplatu te društvo dovesti u likvidaciju, u ovoj tvrtki trude se raditi, ugovarati nove poslove, i čuvati proizvodna radna mjesta.
"Tvrtka je po završnom računu za 2018. godine iz poslovanja iskazala pozitivan rezultat. U 2019. godini je poslovanje stabilizirano i očekuje se dobar rezultat na kraju godine. Zaposlenost kapaciteta je potpuna, imamo ugovorenih poslova do kraja godine. Najveći udio u proizvodnji i uslugama je za domaće tržište, dok na izvoz otpada oko 10 posto. Sve obveze prema zaposlenicima su podmirene. Ukoliko ne dođe do nekih poremećaja plana u 2019. godini planiramo zaposliti još nekoliko stručnih radnika poput CNC operatera i drugih. Problem je kao i kod svih koji posluju u metalskom sektoru naplata potraživanja, ali snalazimo se.", istaknuo je Hrkač, dodavši kako su, iako mala tvrtka, od 2007. do 2019. godine na ime poreza i doprinosa te PDV-a u državni proračun uplatili oko 32 milijuna kuna.