SLAVONSKI BROD - Ured uprave i korporativnih komunikacija Đuro Đaković grupe d.d. poslao je danas medijima priopćenje u kojemu prikazuje svoje prihode i objašnjava gubitke.
Iz njega saznajemo kako je grupacija Đuro Đaković u 2017. godini ostvarila ukupne prihode u visini od 547,3 milijuna kuna, a ukupne rashode u visini od 573,5 milijuna kuna.
Istovremeno je ostvaren pozitivan EBITDA (dobit prije amortizacije, financijskih prihoda i rashoda te poreza) u visini od 14,4 milijuna kuna, što čini EBITDA maržu od 2,7 posto. Grupacija Đuro Đaković ostvarila je u 2017. godini gubitak u poslovanju od 27,1 milijuna kuna što je negativna marža dobiti od 4,9 posto. EBITDA je poboljšan u odnosu na prethodnu godinu za 8,5 milijuna kuna, dok je ostvareni gubitak manji za 7,9 milijuna kuna.
Kao razloge negativnog poslovanja u priopćenju navode: gubitke ostvarene u društvu Đuro Đaković Industrijska rješenja d.d., izrazito visoke financijske rashode te gubitak ostvaren u društvu Đuro Đaković Specijalna vozila d.d. u proizvodnji vagona tipa Uacns.
Ukupan poslovni prihod grupacije Đuro Đaković iznosi 537,5 milijuna kuna i manji je za 40,7 milijuna kuna u odnosu na 2016. godinu (smanjenje za 7,1 posto).
Manje prihode ostvarili su segment Obrane za 3,9 milijuna kuna i segment Industrije i energetike za 166,1 milijuna kuna. Segment Transporta zabilježio je rast prihoda za 140,4 milijuna kuna radi ugovaranja većih količina vagona. Izvoz kao glavni izvor prihoda cjelokupne grupacije Đuro Đaković također je rastao za više od 110 posto i ostvareno je 303,1 milijuna kuna izvoza, odnosno 158,9 milijuna kuna prihoda više u odnosu na 2016. godinu. Svi tržišni segmenti su zabilježili rast prihoda od izvoza. Udio izvoza u ukupnom prihodu je iznosio 56,4% te pokazuje jasnu orijentaciju grupacije na izvoz kao glavni izvor prihoda u budućnosti.
Tijekom 2018. godine cjelokupnu grupaciju Đuro Đaković očekuju ključni procesi koji su preostali za dovršetak procesa restrukturiranja.
Prvi cilj je rješavanje problema ročnosti obveza i likvidnosti te nakon toga rješavanje problema strukture izvora poslovanja u pasivi bilance koji bi trebali dovesti do dugoročno stabilnog poslovanja. S obzirom na visoku razinu i nepovoljnu strukturu obveza (veliki udio kratkoročnih obveza),već u prvom kvartalu 2018. godine namjera grupacije je promijeniti odnose dugoročnih i kratkoročnih obveza te time riješiti problem likvidnosti u srednjoročnom razdoblju.
Drugi cilj je nastavak procesa restrukturiranja u društvu Đuro Đaković Industrijska rješenja d.d. koji bi nakon provedbe mjera u 2018. godini trebao dovesti do toga da društvo ima pozitivan operativni rezultat. Mjere koje se provode u ovome društvu uključuju optimizaciju broja zaposlenih, ukidanje pojedinih programa, smanjenje troškova rada, kao i poboljšanje strukture vlastitih izvora sredstava u pasivi kao podršku smanjenju financijskih troškova.
Uspješnim ostvarenjem prva dva cilja, stvorili bi se uvjeti za provedbu dokapitalizacije, kao jednog od krajnjih ciljeva procesa restrukturiranja koji bi trebao dovesti do dugoročno stabilnog i održivog poslovanja.
- Najnoviji
- Najstariji
-
Važna obavijest
Sukladno članku 94. Zakona o elektroničkim medijima, komentiranje članaka na web portalu i mobilnim aplikacijama plusportal.hr dopušteno je samo registriranim korisnicima. Svaki korisnik koji želi komentirati članke obvezan je prethodno se upoznati s Pravilima komentiranja na web portalu i mobilnim aplikacijama plusportal.hr te sa zabranama propisanim stavkom 2. članka 94. Zakona. -
Tonda31.01.2018. u 19:45
Sve dok je u Đuri HNS ekipa koja si isplaćuje enormne plaće i koja je dokrajčila nekadašnjeg giganta, ne može se ništa dobro očekivati. Radnici jedva preživljavaju a bahati i nesposobni HNS-ovci koje je postavio Mazal ne znaju kuda bi... Prikaži sve s novcima. Tzv nova uprava radi isto kao i stara samo nema Mazala, a on je ionako bio samo lutka na koncu.
-
Stipe30.01.2018. u 20:16
Bravo okopnjak. Netko nam je prodao priču da je nužno raditi brodove i pri tome ostvarivati ogromne gubitke. Ne želim ništa loše brodograditeljima, ali je svima jasno da je od tih milijardu eura velik dio otišao u privatne džepove. Stoga... Prikaži sve bi i pomoć ĐĐ-u morala biti osmišljena tako da što manje bude pekmeza na prstima. No sumnjam da će se to dogoditi.
-
oklopnjak30.01.2018. u 18:27
Evo prilike gdin.Ćosiću da pomogne Đuri Đaković.Gubitak za 2017. godinu je oko 27 milijuna.Kao što znate najveći dio gubitka odnosi se na negativno poslovanje Industrijskih rješenja koji su u prvih 9 mjeseci imali gubitak od 17 milijuna kuna.Problem je likvidnost..Nedavno... Prikaži sveo je država dala jamstva za Uljanik u iznosu 960 milijuna eura, pa vjerujem da gdin.Ćosić koji je neki dan pokazao zabrinutost za Đuru može pomoći da se prebrodi problem likvidnosti dok se ne pronđe strateški partner, odnosno dok se Đuro ne privatizira: https://www.youtube.com/watch?v=NIge3NKMOUw Evo vidite i ovdje da se brine: od 1,34 min https://www.youtube.com/watch?v=x2t6FCoqJws Sad čekamo jedno pismo kako ćete pomoći Đuri-konkretno!!
-