Predsjednik Zelene liste, Nenad Matić, u ime svih članova javnosti i medijima uputio je danas priopćenje pod nazivom „U Slavonskom Brodu zakazali svi, a cijenu opet plaćaju samo građani" koje prenosimo u cijelosti.
Zelena lista dala je potporu prosvjedom i nizom aktivnosti građanima Slavonskog Broda u borbi za njihovo temeljno pravo - čisti zrak, a sada ih podržavamo u borbi za pravo na zdravu i čistu vodu.
Cijevi su gotovo pola stoljeća stare, a od rata, dakle 28 godina, nisu u funkciji.
Izravnim dogovorima s Rusijom dogovoreno je da se hitno plinificira rafinerijska energana i time ne u potpunosti, ali značajno, smanji zagađenje zraka. Pozdravili smo takvo rješenje, premda smo već onda upozorili da je država bez natječaja (!) dala određenim tvrtkama pravo na korištenje infrastrukture u državnom vlasništvu (Plinacro), napose bivšeg produktovoda kojim se iz rafinerije prije rata prevozio benzin. Tražili smo čak tada da tvrtke generala Čermaka koje će ostvarivati profit koristeći tu infrastrukturu, dio toga profita isplate lokalnoj samoupravi, Gradu Slavonskom Brodu, Općini Sibinj, pa možda i Brodsko-posavskoj županiji kako bi se sanirale posljedice zagađenja na zdravlje stanovnika i barem djelomično nadoknadila dugogodišnja šteta.
Umjesto toga, prije tjedan dana počeo se ispitivati stari produktovod pod pritiskom, to jest, ispitano je može li se plin, u suprotnom smjeru od predviđenog inženjerskim rješenjima (iz Hrvatske u rafineriju), prevoziti kroz staru instalaciju produktovoda. Napominjemo da su cijevi gotovo pola stoljeća stare, a od rata, dakle 28 godina nisu u funkciji. Pritisci plina su i višestruko veći od pritisaka predratno transportiranih fluida, a cijevi su u zemlji desetljećima.
Postoji mogućnost da je stari produktovod popucao na mnogim mjestima.
Krajem prošloga tjedna primijećeno je istjecanje naftnih produkata iz cjevovoda na ulazu u Slavonski Brod, u vodozaštitnoj zoni Jelas. Premda se radi o maloj količini, podsjećamo da su to ugljikovodici koji su dospjeli do površine (s dubine veće od 1.50 na kojoj se nalazi cijev produktovoda), pa je količina nafte koja je iscurila iz cijevi i dolje sigurno značajno veća.
Nažalost, postoji vjerojatna mogućnost da je stari produktovod popucao na mnogim mjestima, možda na desetke i stotine mjesta duž trase od 4.8 kilometara od visećeg mosta na Savi do ulaza u Slavonski Brod, to jest kroz cijelu (!) vodozaštitnu zonu. Odmah nakon toga, primijećeno je zagađenje vode u zdencima gradskog vodovoda, koje je prije incidenta bilo oko jedan mikrogram po litri, a nakon njega 500-777 mikrograma (50 mikrograma je dopuštena razina).
Najveći problem je nastao što su svi zdenci kao i tvornica vode i voda unutar gradskog vodovoda zagađeni takvim količinama koje se neće moći isprati iz sustava mjesecima pa i dulje!
O iznimno rizičnom postupku ispitivanja prastarog postrojenja, tvrtka nije upozorila Grad i Vodovod.
Glavni skandal ove priče je što je tvrtka ispitivala prastaro postrojenje suprotno njegovoj namjeni sve u cilju ubrzanja poslovanja s Rusima i početka ostvarivanja profita, bez da je upozorila gradske vlasti ili upravu Vodovoda o iznimno rizičnom postupku.
Nadalje, kad je došlo do incidenta, sanirali su ga sami, tek uz prisutnost policije i vatrogasaca, tvrdeći da se radi o manjoj površinskoj ekološkoj neugodnosti, a nisu obavijestili lokalne vlasti niti civilnu zaštitu. Umjesto da iskopaju sve do dubine cjevovoda i prouče stanje, pa eventualno kopaju duž cjevovoda skroz dok nailaze na propuštanja derivata, oni su samo skupili gornjih desetak centimetara na mjestu samog incidenta i tvrdili da je to cijela šteta.
Ministarstvo nije na vrijeme poslalo inspekciju, već tek nakon katastrofe s kolapsom opskrbe vodom i najavljene posjete premijera Plenkovića. Do danas nalazi inspekcije nisu javno dostupni, a nije ispitana cijela trasa produktovoda te nisu započeti iskopi na mjestu gdje je vidljivo zagađenje kako bi se utvrdilo činjenično stanje.
Očito se policija i inspekcije u ovom slučaju ponašaju blagonaklono prema određenoj tvrtki i nastalom zagađenju jer procedura iskopa sve naftom natopljene zemlje je temelj bilo koje sanacije i utvrđivanja činjeničnog stanja. Cjevovod ima volumen od 600.000 litara , ne zna se koliko je prastarih derivata bilo u njemu, ali svakako na tisuće litara... ako je procurio na još kojem mjestu, šteta za zdence je trajna!
Očito se policija i inspekcije u ovom slučaju ponašaju blagonaklono prema određenoj tvrtki i nastalom zagađenju.
Ne prejudiciramo krivnju, ali okolnosti i dokazi upućuju na povezanost testiranja produktovoda s tisuću puta većim onečišćenjem ugljikovodicima u crpilištima brodskog vodovoda i to je očito svima osim mjerodavnim institucijama.
Tražimo da se dnevno objavljuju najnoviji nalazi analize vode.
Tražimo hitnu policijsku istragu i reakciju državnog odvjetništva, a od države da nadoknadi štetu građanima koji danima kupuju vodu, ne koriste ju (a dobit će račune) te poduzeću Vodovod koje je trajno izgubilo izvore s preko 300 litara vode u sekundi i morat će ih bojimo se zauvijek, nabavljati drugdje kako bi Brođani i okolica (gotovo 90 tisuća ljudi) imali osnovno ljudsko pravo u Europi u 21. stoljeću: sigurnu i pitku vodu.
- Najnoviji
- Najstariji
-
Važna obavijest
Sukladno članku 94. Zakona o elektroničkim medijima, komentiranje članaka na web portalu i mobilnim aplikacijama plusportal.hr dopušteno je samo registriranim korisnicima. Svaki korisnik koji želi komentirati članke obvezan je prethodno se upoznati s Pravilima komentiranja na web portalu i mobilnim aplikacijama plusportal.hr te sa zabranama propisanim stavkom 2. članka 94. Zakona. -