SLAVONSKI BROD - Ukupno će jedan milijun i 682 tisuće 720 kuna Brodsko-posavska županija osigurati za centre za socijalnu skrb u Slavonskom Brodu i Novoj Gradiški. Riječ je o sredstvima za materijalne i financijske rashode ovih centara u 2018. godini, a u kojima je ukupno zaposleno 74 djelatnika.
Ne želeći ništa prejudicirati svejedno ne možemo izbjeći gorak okus u ustima kod usporedbe naknada koje djelatnici, primjerice slavonskobrodskog Centra, koriste i zbog odlazaka na teren na kojem su, kako nam nedavno reče ravnateljica, utvrdili da beskućnika u Gradu službeno nema i da oni koji spavaju na kolodvoru zapravo imaju gdje spavati.
U Centru u Slavonskom Brodu zaposlena su 44 djelatnika koji će za materijalne i financijske rashode dobiti 975.437 kuna, dok će 30 uposlenih u novogradiškom Centru za istu namjenu dobiti 707.283 kune.
Za one koji eventualno ne znaju u materijalne rashode centara spadaju naknade troškova zaposlenima (službena putovanja, rad na terenu i odvojeni život, stručno usavršavanje) rashodi za materijal i energiju (uredski materijal, energija, sitni inventar, ...., auto gume), rashodi za usluge (telefon, pošta prijevoz, promidžba, informiranje, komunalne usluge, zakupnine, najamnine, zdravstvene usluge, intelektualne i osobne te računalne usluge...), kao i ostali rashodi poslovanja, naknade za rad predstavničkih izvršnih tijela povjerenstava i slično (premije osiguranja, reprezentacije, članarine,...).
Pod financijske rashode pak spadaju bankarske usluge i usluge platnog prometa, negativne tečajne razlike, valutna klauzula, zatezne kamate i, kako stoji, ostali nespomenuti financijski rashodi).
Je li gotovo 1,7 milijuna kuna puno, malo ili realno nitko se od županijskih vijećnika na jučerašnjoj sjednici Skupštine kod usvajanja ove točke dnevnog reda nije niti zapitao. Usvojena je bez rasprave, jednoglasno. Za odgovor o tome koliko su spomenuta sredstva potrebna i opravdana nužna je i određena stručna analiza. Ne želeći ništa prejudicirati svejedno ne možemo izbjeći gorak okus u ustima kod usporedbe naknada koje djelatnici, primjerice slavonskobrodskog Centra, koriste zbog odlazaka na teren na kojem su, kako nam nedavno reče ravnateljica, utvrdili da beskućnika u Gradu službeno nema i da oni koji spavaju na kolodvoru zapravo imaju gdje spavati.
Ako niti u ekstremnim uvjetima, kakvi su ovi minusi za ljude koji spavaju na otvorenom, socijalni djelatnici nemaju osjećaj za empatiju nego samo slovo zakona na papiru, onda nam se čini da je sredstava možda malo više nego li ih trebaju...barem za ovaj terenski rad jer i iz toplog ureda u svojoj evidenciji mogli su bez problema reći 'ovi s kolodvora varaju, oni zapravo imaju gdje spavati'. No to je tek naše mišljenje. A što Vi mislite je li 1,7 milijun kuna materijalne i financijske rashode dva brodsko-posavska Centra puno, malo ili realno?
- Najnoviji
- Najstariji
-
Važna obavijest
Sukladno članku 94. Zakona o elektroničkim medijima, komentiranje članaka na web portalu i mobilnim aplikacijama plusportal.hr dopušteno je samo registriranim korisnicima. Svaki korisnik koji želi komentirati članke obvezan je prethodno se upoznati s Pravilima komentiranja na web portalu i mobilnim aplikacijama plusportal.hr te sa zabranama propisanim stavkom 2. članka 94. Zakona. -
marketinghr01.03.2018. u 12:14
Zanimljiv citat iz članka: "...kako nam nedavno reče ravnateljica, utvrdili su da beskućnika u Gradu službeno nema".... A što onda rade onih 74 djelatnika socijalne skrbi?
-
Tonda01.03.2018. u 11:26
Očigledno je da gospodićna Aleksandra Primorac piše svoj komentar populoistički i da je nedovoljno upoznata sa činjenicama što djelatnici Centra za socijalnu skrb uopće rade i kojima su šikanjiranjima svakodnevno izloženi.Predlažem joj , kao istraživačkom novinaru da svij zanat ode... Prikaži sve terenski brusiti tako da ode tamo volontirati makar 5 dana , a biti će i dovoljno da samo sijedi u hodniku i bude pasivni posmatra događanja u u centru pa da nam onda napiše i opiše svoja "mudra" zapažanja a ne paušalno blatiti djelatnike , " i iz toplog ureda" prosipati svoju pamet.
-
tristan01.03.2018. u 09:47
Kad danas pročita članke ovog tipa, kojih je danas mnoštvo na informativnim internet portalima ozbiljnijeg, kao i onima nešto "lakšeg" formata, čovjek se ne može ne upitati u kojem to smjeru ide suvremeno novinarstvo!? Nije prvi, siguran sam ni zadnji... Prikaži svenji u nizu izrazito tendencioznih, pa čak i huškački intoniranih članaka objavljenih na SB plus portalu, koji, valjda, svojim bombastičnim sadržajem, zvučnim naslovom, lažnom brigom za druge, hinjenim istraživačkim novinarstvom, i iznimno moralizatorskim pristupom imaju za cilj podizati čitanost pod svaku cijenu! Osim površnosti i tendencioznosti u izvještavanju o financiranju ovih, za svaku sredinu važnih institucija, autorica si dozvoljava petparački moralizirati drugima brigu za ljude s društvenih margina, čak i kad ista uključuje postupanje debelo izvan okvira zakona, propisa! Bez potrebe da branim ikoga, nije mi jasno, što bi to djelatnici tih, vječito napadanih Centara za socijanu skrb, trebali i mogli raditi s neregistriranim beskućnicima, koje zakon, kakav god on bio, ne prepoznaje kao takve?! Povesti ih sebi kući, platiti im smještaj iz svog džepa?! Kako bi bilo, kad ste već tako zabrinuti za te ljude, da im osobno pomognete Vi ili portal za koji pišete članke, iz kojih, osim kritizerstva i moraliziranja, ništa suvislo nije moguće pročitati?! Ali jako je lako, ugodno, pa i probitačno pisati površne populističke poluuratke, a još je bolje kad su isti oštricom usmjereni u pravilu prema djelatnicima neke od institucija! I da, nije lako biti pravi istraživački novinar, jer to ipak podrazumijeva "mrvicu" bolje poznavanje materije o kojoj se piše, dublju analizu zakona, načina kako što funkcionira, koje su pretpostavke rada pojedinih službi i štošta drugo! Al da, to je teško, prekomplicirano, i u pravilu nezanimljivo iz vizure senzacionalističkog žurnalizma!
-