SLAVONSKI BROD - Brodske ekološke udruge podigle su glas protiv najavljene izgradnje "Čermakove termoelektrane” s tvornicom bioetanola u Slavonskom Brodu.
Benzin iz BiH?
Očito je posrijedi neinformiranost ekoloških udruga kojima ćemo, kada za to dođe vrijeme, sve podrobno rastumačiti, kaže Ivan Čermak
U Građanskoj inicijativi "Za čisti zrak” kažu kako je neprihvatljivo da pored svih negativnih pokazatelja o kakvoći zraka sve političke strukture u gradu i županiji vjeruju kako su naftni terminal kapaciteta za pretakanje dva milijuna tona naftnih derivata u Luci Brod i najavljena termoelektrana "korak u budućnost”. Zrak u gradu i nadalje je onečišćen emisijom štetnih plinova iz bosanskobrodske Rafinerije, a priča o Čermakovoj tvornici etanola, pored kukuruza, bazira se, kažu, i na benzinu iz Rafinerije, i to na količini od milijun tona godišnje.
– Znamo da će se iz Rafinerije cjevovodom u Luku Brod dovlačiti benzin i drugi naftni derivati koji će se zatim koristiti u tvornici bioetanola. Ti se objekti nikako ne bi smjeli graditi dok se ne sanira brodski zrak – ističe Peter Tot-Đerđ iz Građanske inicijative.
Vlasnik tvrtke Crodux plin Ivan Čermak, međutim, tvrdi kako njegova 400 milijuna eura vrijedna termoelektrana, u kojoj će se godišnje proizvoditi 560 megavata struje, ne predstavlja ekološku opasnost.
Elekrana će, kaže, raditi na prirodni plin, a gradit će se najsuvremenijom Siemensovom tehnologijom koja zadovoljava sve ekološke propise. Isto, kaže, vrijedi i za 100 milijuna eura vrijednu tvornicu bioetanola, u kojoj će se od kukuruza proizvoditi etanol, odnosno alkohol.
– U tvornici će se proizvoditi 200.000 tona bioetanola godišnje, koji ćemo prodavati rafinerijama – ističe Čermak. Pored bioetanola, u tvornici će se godišnje proizvesti i 250.000 tona stočne hrane, za što je potrebno oko 600.000 tona kukuruza. U obje tvornice bit će zaposleno oko 1.000 radnika, uz još 1.500 domaćinstava koja će kao kooperanti proizvoditi kukuruz.
– Očito je posrijedi neinformiranost ekoloških udruga kojima ćemo, kada za to dođe vrijeme, sve podrobno rastumačiti – dodaje Čermak.
Holy: Ništa bez studije
Ministrica zaštite okoliša i prirode Mirela Holy kaže kako svaki projekt, pa i onaj koji se odnosi na ekološku poljoprivredu, ima određeni negativan utjecaj na okoliš. - Za ovaj, kao i za sve druge slične projekte, provest će se studija utjecaja na okoliš koja će pokazati jesu li takvi zahvati prihvatljivi i pod kojim uvjetima – istaknula je Holy.
- Najnoviji
- Najstariji
-
Važna obavijest
Sukladno članku 94. Zakona o elektroničkim medijima, komentiranje članaka na web portalu i mobilnim aplikacijama plusportal.hr dopušteno je samo registriranim korisnicima. Svaki korisnik koji želi komentirati članke obvezan je prethodno se upoznati s Pravilima komentiranja na web portalu i mobilnim aplikacijama plusportal.hr te sa zabranama propisanim stavkom 2. članka 94. Zakona. -
bibactuka06.04.2012. u 19:30
e sada se zapitajte da nije prodana Bosanska Posavina da li bi ovi problemi bili manji,vjerujte da bi jer bi tamo Hrvati bili na Vlasti a ne Srbi,pa Vas pitam da li bi Hrvatsa lakše riješila ekološke probleme sa posavskim... Prikaži sve Hrvatima ili onim okupatorima što sada tamo vladaju.E moj Francek okrenučeš se ti sto puta u svome Mirogojskom grobu što proda najhrvatkiji dio Boosne,neka ti Bog bude na pomoći na onom svijetu tamo si sigurno položio račune svevišnjem,to ti želi prognana Hrvatica iz Posavine.Što se tiće izgradnje i zapošljavanja to da ali uz kontrolu svega što će se tamo graditi,ništa mimo ekoloških standarda pa makar to gradio i sam Generalisimus.
-
PeterTDj06.04.2012. u 19:17
Javljam se s ovim objašnjenjem u svezi ovog članka preuzetog iz Večernjaka. Članak je vezan za pretprošlo-tjedno reagiranje Građanske inicijative za čisti zrak u Sl. Brodu, a ono je objavljeno i na SBplus portalu: (http://www.sbplus.hr/slavonski_brod/reagiranja/upozoravaju_dusparu_oprezno_s_cermakom/default.aspx). Autor članka i ja smo... Prikaži sve onda telefonski razgovarali o tom reagiranju. On je tada najavio da će razgovarati i s g. Čermakom i prezentirati njegovo stajalište, što je i uradio. Istina je, nakon deset dana! Ali to ništa ne mijenja o pristupu GI ovom problemu koji je usko povezan s rješavanjem brodskog gorućeg ekološkog problema: a to je emisija štetnih plinova iz prekosavske rafinerije! Mi svi možemo (možda i moramo) vjerovati g. Čermaku, pa i u istinitost njegove izjave. No, bez da se vidi studija utjecaja na okoliš, nitko ne može biti siguran što se krije iza lijepih obećanja. Članovi Građanska inicijative nisu protiv razvoja, što više mi smo svi za održivi razvoj u okvirima zaštite okoliša i prirode. Tako nismo ni protiv često spomenutih novih gospodarstvenih objekata u Luci Brod: terminala za pretakanje naftnih derivata, Janafovog produktovoda, tkz. Čermakove termoelektrane s tvornicom bioetanola. ... Ali svakako želimo znati, što to sutra Brođane čeka. I uz naznačenu ekonomsku korist, počevši od novih zapošljavanja, preko većeg iskorištenja poljoprivrednih zemljišta, sve do izgradnje toplovoda u Sl. Brodu, Nemojte zaboraviti, kako je bez znanja Brođana pokrenuta priprema obnove rada kao i rad u Rafineriji Bos. Brod. Također bez znanja Brođana je odrađena prva faze rekonstrukcije rafinerije kada se proizvodnja povećala za 3 milijuna tone nafte godišnji. Također bez znanja Brođana je dodijeljena ekološka dozvola Rafineriji. Također bez znanja Brođana je potpisan prošle godine sporazum o suradnji HŽ Cargoa i JANAF-a s Rafinerijom. Baš zato GI inzistira da Brođani moraju biti detaljno upoznati s izgradnjom Terminala u Luci Brod u funkciji distribuiranja naftnih derivata iz Rafinerije, također i izgradnjom Janafovog produktovoda i termoelektrane s tvornicom bioetanola.
- Prikaži sve komentare
-