SLAVONSKI BROD - I prije uvođenja eura kao službene valute, većina građana imala ih je „u zalihama“ - u banci, pored kunskog, aktivan im je bio i devizni račun. Budući da su kune, automatski i bez naknade, konvertirane u eure, spomenuti građani sada imaju dva „eurska“ računa.
Preciznije rečeno, imaju jedan eurski, tekući račun, i jedan multivalutni, na kojemu pored eura mogu imati još i američke dolare, švicarske franke i sl. No građani koji potonji račun koriste samo za transakcije u eurima našli su se u situaciji da nepotrebno plaćaju održavanje dvaju računa u istoj valuti.
Iz tog im razloga Hrvatska udruga banaka savjetuje da jedan zatvore te njegov iznos prebace na drugi. Koji će pritom račun „ostaviti na životu“, stvar je klijentova izbora jer u onom najvažnijem, provođenju transakcija (uplate, isplate, plaćanje karticom…), nema nikakve razlike.
Jedino što bi u toj dvojbi moglo pomoći je trošak održavanja. Na primjer, jedna banka, provjerili smo, klijentu mjesečno za uslugu tekućeg računa „skine“ 1,19 eura (9 kuna), a za multivalutni 0,80 eura (6 kuna).
Usluga online bankarstva pritom nije relevantna jer će vam je, imali jedan, dva ili tri aktivna računa, naplatiti jednako
S druge strane, nekima bi posjedovane obaju računa ipak bilo praktičnije. Mnogi naime jedan vole koristiti kao glavni, za primanje uplata (plaću i sl.) i svakodnevne transakcije (kupovina u trgovini, plaćanje režija i sl.), a drugi za dugotrajniji depozit, npr. štednju ili naprosto kao svotu koju iz bilo kojeg razloga žele držati „sa strane“. Multivalutni će, kako je rečeno, potreban biti i onima koji transakcije vrše i u stranim valutama (USD, CHF, GBP i dr.).
Iz HUB-a također preporučuju da svi koji se na zatvaranje jednog ili više računa odluče, obave to do 1. ožujka kako uslugu ne bi plaćali.
Podsjetimo, još je ranije zakonom bilo propisano da će se račun(i) bez naknade moći zazvoriti 60 dana od početka godine. Nakon toga - neke banke, ne sve - tu će uslugu naplaćivati. Radili se o nekom značajnijem ili simboličnom iznosu, iz izvora nismo uspjeli saznati, no to je ionako odluka svake banke za sebe.
- Najnoviji
- Najstariji
-
Važna obavijest
Sukladno članku 94. Zakona o elektroničkim medijima, komentiranje članaka na web portalu i mobilnim aplikacijama plusportal.hr dopušteno je samo registriranim korisnicima. Svaki korisnik koji želi komentirati članke obvezan je prethodno se upoznati s Pravilima komentiranja na web portalu i mobilnim aplikacijama plusportal.hr te sa zabranama propisanim stavkom 2. članka 94. Zakona. -