5797
Prikaza
0
Komentara
SLAVONSKI BROD - Nakon prošlotjednog mirnog prosvjeda poljoprivrednika u općini Klakar, potaknutog provedenim natječajem za dodjelu državnog poljoprivrednog zemljišta, među rijetkim se pitanjima jutrošnjeg 15-minutnog 'Aktualnog sata' brodsko-posavske Županijske skupštine našlo i jedno vezano za tu temu.
- Što je Županija učinila po brodsko-posavskim općinama glede edukacije poljoprivrednika oko dodjele poljoprivrednog zemljišta u vlasništvu Republike Hrvatske? - pitao je županijski vijećnik Damir Klaić (DM NL).
Na prosvjedu koji smo medijski pratili također smo mogli čuti poljoprivrednike kako se bune da ih nitko nije uputio u nova pravila igre koja su nastupila s novim Zakonom o poljoprivrednom zemljištu. Podsjetimo, iz natječaja je većina njih 'otpala' zbog Gospodarskog programa koji su trebali priložiti natječajnoj dokumentaciji. Naime, stočari u njemu nisu naveli točan broj planiranih grla te su zbog tog propusta ostali bez zakupa državnih hektara.
Je li to pravedno ili nije - teško je raspravljati. Zakonodavac je rekao svoje, neki poljoprivrednici 'stručnjacima' su platili i po 6.500 kuna da za njih odrade prijavu na natječaj, no ipak su se dogodili propusti.
Edukacije poljoprivrednika na kojima bi se ukazalo upravo na te moguće propuste, svakako bi doprinijele tomu da bude manje nezadovoljnih. No, iz županijske Uprave od odgovornosti su 'oprali' ruke.
- To je u rukama lokalne samouprave. Sugerirali smo im otvoren dijalog i sa sadašnjim i s budućim zakupcima. Riječ je o starijoj generaciji zakupaca i novijoj koja je sad došla na scenu, dakle, o mladim poljoprivrednicima koji su tek ovim novim natječajima postali zakupci poljoprivrednog zemljišta u vlasništvu Republike Hrvatske. - odgovorio je pročelnik za poljoprivredu i gospodarstvo, Željko Burazović.
Na prošlotjednom prosvjedu, pak, načelnik Općine Klakar, Tomislav Pendić, kazao je kako ni Općina nije imala obvezu provođenja edukacije o izmjenama Zakona i novom načinu bodovanja prijava u natječaju te je nisu uspjeli organizirati - mada su imali dobru namjeru te je to bilo u planu.
Pretraživanjem interneta također nismo naišli na podatak da su drugdje održane takve edukacije. Priznajemo, neobično je da baš niti jednoj jedinici lokalne samouprave nije 'palo na pamet' održati tako nešto za svoje poljoprivrednike.
Moguće, poljoprivrednici diljem Hrvatske tek će učiti iz pogrešaka drugih koji su u natječaj morali prije njih (jer svaka općina posebno raspisuje natječaj i u periodu koji izabere, ovisno o mogućnostima i uvjetima). Čitatelje pitamo - je li ipak trebamo biti drukčije.