1325
Prikaza
0
Komentara
SLAVONSKI BROD - Opći je konsenzus i prometnih stručnjaka i samih vozačica u Slavonskom Brodu da su žene za volanom, ako ne bolje, svakako pažljivije. Pogotovo biste oprez i sporiju vožnju povezali s jednom umirovljenicom u manjem, „slabijem“ automobilu.
- Tko je bolji vozač, ovisi o više stvari, vrsti vozila, na primjer. Mislim da su žene na cesti pažljivije i drugačije, iako meni djeca svejedno kažu: „Mama, ti voziš kao Niki Lauda! Nećemo se voziti s tobom.“ - kazala je Slavica Topolovec, jedna od vozačica koja je danas, u sklopu zajedničke akcije PU brodsko-posavske i Hrvatskog autokluba, zaustavljena u „Širokoj ulici“.
Iako su i gđa Topolovec i sve ostale vozile po propisima, bile vezane i sl., prometni im policajci danas nisu kontrolirali samo to. Umjesto „mrkog pogleda“ ili, ne daj bože, kazne, dobile su ružu povodom Dana žena, što je ujedno bila prigoda da se organizatori osvrnu na ulogu koju pripadnice nježnijeg spola imaju u ovom, nekako tradicionalno „muškom“ segmentu javnog života.
- Straha od policije nema, zašto bi ga bilo. Slavonskobrodski prometnici rade svoj posao i meni je to OK - kazala je spomenuta vozačica.
- Prošle godine zabilježili smo 1025 prometnih nesreća, od čega su 206 skrivile žene za upravljačem, najčešće osobnog automobila. Ostalo se odnosi na muškarce te slučajeve u kojima je odgovornost podijeljena. U Policijskoj upravi brodsko-posavskoj iste godine evidentirane su ukupno oko 23 tisuće prometnih prekršaja, a 4675 počinile su žene. Nešto manje od polovine toga broja, 2100 slučajeva, odnosi se na prekoračenje brzine, 615 na nekorištenje sigurnosnog pojasa, 224 na upotrebu mobitela pri vožnji, a 90 na vožnju pod utjecajem alkohola - saopćio je policijski službenik za poslove Prometne policije PU brodsko-posavske, Zlatko Zarožinski.
- Taj podatak nemamo, no radi prave slike trebalo bi razmotriti omjer vozača i vozačica u Slavonskom Brodu, koliko je dakle uopće žena na cesti.
Zarožinski je još pozvao na oprez koji će uskoro biti jednako potreban svim vozačima.
- Bliži se proljeće te će biti sve više biciklista i motociklista, koji su naročito osjetljivi sudionici prometa jer su nešto manje skloni poštivanju propisa o brzini. Upravo je ona u Hrvatskoj najčešći uzrok promentih nezgoda, u kojima su sudionici na ovim vozilima najranjiviji.
I dok policija pazi da se promet odvija prema pravilima te je vozačima unutar svog djelokruga uvijek na usluzi, svaki će se vozač prije ili kasnije naći u situaciji kada mu je potrebna neka druga vrsta pomoći. Zbog kvarova, pucanja guma ili već neke komplikacije koja vam može zagorčati vožnju, naročito dužu, dobro je biti član HAK-a, savjetuju njegovi predstavnici.