28296
Prikaza
4
Komentara
MADA su njihova povijest i razvoj daleko duži, o montažnim kućama u Hrvatskoj više se govori posljednje desetljeće. Mnogi važu prednosti i mane u odnosu na tradicionalnu i dobro nam poznatu zidanu gradnju. Zbog takve je usporedbe potrebno saznati više o alternativi. Kompetentnog sugovornika za tu temu pronašli smo u Draženu Brleku, direktoru tvrtke Montažne kuće DLB iz Varaždina koja iza sebe ima više od 500 izgrađenih montažnih objekata.
Godine 2015. ta je tvrtka zapošljavala šestero ljudi koji su izrađivali manje obiteljske kuće te su bili uključeni u cjelokupni proizvodni proces i izgradnju takvih objekata. Danas imaju deset puta više zaposlenih i godišnje prihode od tri milijuna eura.
- Izrasli smo u jednog od vodećih proizvođača montažnih kuća u Hrvatskoj uz bogato iskustvo u izgradnji raznih obrazovnih, turističkih, sportskih objekata, do građevina javne uprave te poslovno-stambenih i industrijskih objekata s vlastitom proizvodnjom PVC stolarije. - odgovara nam Brlek na pitanje o tomu bilježe li tvrtke koje se time bave rast.
No, takav uspjeh ne dolazi preko noći niti je napuhan praznim floskulama. Govore o tomu vrlo egzaktni podatci - ISO certifikat 14001, ISO 9001 i ISO 45001 - koji se odnose na zaštitu okoliša i kvalitetu prozvoda. Niskoenergentnost je također jedna od karakteristika njihovih građevina, a kupcima nastoje nuditi najbolju kvalitetu, slobodan izbor izgleda buduće kuće te tržišno prihvatljive cijene.
Zanimalo nas je kako od samog početka izgleda proces izrade montažne kuće.
- U pripremnom procesu projektiranja kuće i njezinih elemenata, koriste se CAD i 3D-CAD/CAM programi pomoću kojih postižemo maksimalnu preciznost i učinkovitost u procesu proizvodnje i gradnje kuće. Svi materijali koji se koriste u procesu proizvodnje atestirani su i u skladu s normama Europske unije. U proizvodnji se za konstruktivne elemente koriste konstruktivno puno drvo KVH, vlažnosti do 18 posto te lijepljeno lamelirano drvo BSH, vlažnosti do 12 posto. Proces proizvodnje od pripreme, zaštite i obrade metala za gradnju, izrade konstruktivnih elemenata niskoenergetskih kuća, odvija se unutar proizvodnog pogona u Varaždinu, u kontroliranim uvjetima. Osim konstruktivnih elemenata kuća (zidovi, stropovi, krovište), projektira se razvod PVC cijevi elektroinstalacija i eventualnih dodatnih razvoda za antenske sisteme, alarm i slično, kao i priprema za razvod vodovoda i kanalizacije. Posjedujemo i vlastitu proizvodnju PVC stolarije. Svi naši proizvodi su trajni, lako održivi i nakon uporabe sto posto reciklirajući. Kod proizvodnje stolarije koristimo profilne sustave renomiranog svjetskog proizvođača Deceuninck. - otkrili su nam iz tvrtke Montažne kuće DLB.
Sistemi njihove gradnje su različiti - classic i comfort - a nivo izvedbe ovisi o želji investitora. Svi izgrađeni objekti dolaze s garancijom - desetogodišnjom na konstrukciju kod niskoenergetskih montažnih kuća i dvogodišnjom na završne radove.
U galeriji fotografija moguće je vidjeti neke od njihovih radova te time najbolje zaključiti isplati li se pružiti im povjerenje.
Montazne kuce imaju prednosti i mane. Bezobrazluk nasih tvrtki koje se bave tim poslom je ta sto je potraznja postala velika i sad su vidjeli priliku da zgrabe veliku lovu, a cijena po kvadratu se skoro izjednacila sa zidanom kucom... Prikaži sve sto ne bi smjelo tako biti, ali u HR je sve moguce pa i to.
Ne da nisu jeftinije nego su i skuplje od klasičnih zidanih kuća. A o trošku održavanja montažnih kuća nikad nitko nije govorio...
Apsolutni hit će biti kada budu znatno JEFTINIJE od klasične gradnje i dostupne građanima sa normalnim primanjima.Još uvijek su samo još jedno sredstvo za preseravanje bogataša.U članku (namjerno) nije navedena niti jedna konkretna cijena (a znamo da je paprena) što... Prikaži sveo automatski ovaj članak preusmjerava u kantu za smeće
U sadašnje cijene ne vidim niti jedan razlog kupiti montažnu kuću, a ne izgraditi klasičnu zidanu.