POŽEGA – Mjere koje je Stožer civilne zaštite proteklih nekoliko mjeseci donosio kako bi spriječio širenje koronavirusa izravno su utjecale na smanjenje opsega posla brojnih obrtnika i poljoprivrednika. Zbog nemogućnosti prodaje i izvoza, domaći proizvođači poljoprivrednih i prehrambenih proizvoda našli su se u velikom gubitku.
Kako bi dio negativnih posljedica bio ublažen, Ministarstvo poljoprivrede donijelo je odluku o dodjeli financijske potpore vinarima i destilerima vina. Početkom srpnja raspisan je Javni poziv za podnošenje prijava za dodjelu sredstava za provedbu mjera 'Destilacija vina u kriznim slučajevima' i 'Potpora za krizno skladištenje vina'. Na službenim stranicama Ministarstva poljoprivrede navedeno je kako podnositelji prijave mogu biti fizičke i pravne osobe koje prave vinske proizvode te proizvođače organizacije, udruženja dviju i više proizvođačkih organizacija te međusektorske organizacije. Osobe koje su se prijavile na Javni poziv i kojima je odobrena potpora na raspolaganju će imati 56 milijuna kuna. Prvotno je, za pomoć vinarima i destilerima, u planu bilo izdvajanje 43 milijuna kuna, no kako je koronakriza podosta unazadila njihovu proizvodnju, određeno je kako će ima na raspolaganju biti još 13 milijuna kuna.
Obje mjere donesene su s ciljem oslobođenja zauzetih kapaciteta za prijem nove berbe grožđa i osiguravanje prikladnog skladištenja vina koje, zbog smanjenja potražnje, nije plasirano na tržište.
Još jedna mjera pomoći poljoprivrednicima, ovoga puta potaknuta odlukom Europske agencije za sigurnost hrane o zabrani proizvodnje i uklanjanju s tržišta krumpira tretiranog klorprofamom, uvelike će pomoći poljoprivrednicima u njihovom radu. Ovo sredstvo namijenjeno je za sprječavanje klijanja konzumnog krumpira u tijeku skladištenja, a na stranici Ministarstva poljoprivrede navedeno je kako su se hrvatski proizvođači krumpira našli u vrlo nepovoljnoj situaciji, s obzirom da na tržištu Republike Hrvatske trenutno ne postoji alternativa za zabranjeni klorprofam. Europska agencija za sigurnost hrane odlučila ja kako sve zalihe sredstava za zaštitu bilja, koja sadrže klorprofam, moraju biti potrošene i maknute s tržišta država članica Europske unije do 8. listopada 2020. godine.
Iz Ministarstva navode kako je za zaštitu klijanja gomolja krumpira, sukladno novim uputama, potrebno izgraditi nova, tehnički savršenija i bitno skuplja nepropusna skladišta. Sve to, kao i nabava pripadajuće opreme, predstavlja veliki financijski izdatak koji proizvođači krumpira ne mogu osigurati bez pomoći države. Stoga je odlučeno kako će im za ponovno opremanje pogona na raspolaganju biti 100 milijuna kuna. Prihvatljivi korisnici ove potpore su pravne i fizičke osobe upisane u Upisnik poljoprivrednika kao i proizvođačke organizacije. Intenzitet potpore iznosi do 50 posto prihvatljivih troškova projekta uz mogućnost uvećanja za dodatnih 20 posto u posebnim uvjetima, što je detaljnije opisano na stranici Ministarstva. Prijave na natječaj počinju 24. kolovoza i trajat će do 23. listopada ove godine.
- Najnoviji
- Najstariji
-
Važna obavijest
Sukladno članku 94. Zakona o elektroničkim medijima, komentiranje članaka na web portalu i mobilnim aplikacijama plusportal.hr dopušteno je samo registriranim korisnicima. Svaki korisnik koji želi komentirati članke obvezan je prethodno se upoznati s Pravilima komentiranja na web portalu i mobilnim aplikacijama plusportal.hr te sa zabranama propisanim stavkom 2. članka 94. Zakona. -