/ 43
2482
Prikaza
0
Komentara
SLAVONSKI BROD - Upravni odjel za obrazovanje, sport i kulturu Brodsko-posavske županije, u suradnji s Obrtničkom komorom Brodsko-posavske županije, HGK - Županijskom komorom Slavonski Brod te trima strukovnim školama s područja Županije, Industrijsko-obrtničkom školom Slavonski Brod, Industrijsko-obrtničkom školom Nova Gradiška i Obrtničkom školom Slavonski Brod, kao i Hrvatskim zavodom za zapošljavanje te tvrtkom Đuro Đaković Montaža, organizirao je danas drugi po redu Sajam obrtničkih i industrijskih zanimanja.
- Zadnjih godinu dana intenzivno radimo i pokušavamo spojiti obrazovni sektor s gospodarskim, u suradnji s Đuro Đaković Montažom te obrtničkim i industrijskim školama, ali i komorama. Ovo je dobar način promocije takvih zanimanja. Važno je da djeca upoznaju i vide mogućnosti koje se nude. Obrtništvo je bitan segment gospodarstva i treba ga poticati, a kroz industriju pratimo razvoj tehnologije i sve novitete u tom svijetu. - kazao je zamjenik župana Brodsko-posavske županije, Damir Mirković.
Sajam je u deset sati u slavonskobrodskoj Dvorani Vijuš otvorila pročelnica Upravnog odjela za obrazovanje, sport i kulturu Brodsko-posavske županije, Anica Vukašinović. U svrhu promocije industrijsko-obrtničkih zanimanja, namijenjen je ponajprije učenicima osmih razreda osnovnih škola kojima se nastoje predstaviti obrazovni programi strukovnih škole te poslodavci putem različitih organiziranih radionica, demonstracija i revija.
- Prilikom planiranja strukture upisa za sljedeću pedagošku godinu, vodili smo računa o potrebama tržišta rada, tako da smo Ministarstvu znanosti i obrazovanja proslijedili prijedlog za povećanje upisnih kvota u onim obrazovnim programima koja su tražena na području Županije već dugi niz godina. U razgovoru s poslodavcima, željeli smo napraviti kvalitetnu strukturu upisa učenika u naše strukovne srednje škole, kako bismo zadovoljili postojeće potrebe tržišta rada u Brodsko-posavskoj županiji. - kazala je pročelnica Anica Vukašinović.
Svake godine Industrijsko-obrtničku školu u Slavonskom Brodu uspješno završi 250 maturanata, dok je upisna kvota 267 učenika godišnje, što pokazuje kako oni učenici koji se odluče za zanimanja koja im ta Škola nudi, ista i završavaju bez puno predomišljanja. Ipak, oni koji mijenjaju mišljenje često tijekom prvog polugodišta iz četverogodišnjih zanimanja drugih srednjih škola u gradu, prelaze upravo u Industrijsko-obrtničku školu. Ti su učenici, potvrdio je ravnatelj, kasnije izvrsni u svojim zanimanjima i među najboljima su u školi.
- U odnosu na prošlu godinu, za zanimanja poput 'bravara' odnosno 'montera i obrađivača rezanjem i deformacijom' koja su dobila povećanje kvota, interes je velik. Roditelji se već javljaju. 'Bravara' koji je u sustavu jedinstvenog modela obrazovanja, stipendira Ministarstvo gospodarstva, dok drugo spomenuto zanimanje ne ulazi u to pa smo s poslodavcima dogovorili financiranje. Đuro Đaković Montaža i Izolak tako stipendiraju učenike koji im kasnije to 'odrade'. - kazao je Luka Mladinović, ravnatelj Industrijsko-obrtničke škole Slavonski Brod.
Sva zanimanja iz redovnog programa Škole dostupna su u Slavonskom Brodu i za doškolovanje odraslih, kao i uske specijalizacije u pojedinim zanimanjima. Škola i sama ima izravnu poveznicu s poslodavcima, što pokazuju i najnovije suradnje.
- Te uske specijalizacije radimo u dogovoru s poslodavcima. Tako smo, u suradnji s tvrtkom Simplex, obrazovali polaznike za zanimanje 'monter dizala' jer su imali veliku potrebu za tim. - dodao je Mladinović.
Kada govorimo o Brodsko-posavskoj županiji, osim u Slavonskom Brodu, učenici se za ta zanimanja školuju i u Novoj Gradiški.
- Naša škola obrazuje i za industrijska i za obrtnička zanimanja. S ponosom mogu reći da smo ove godine, što je danas rijetkost, postigli i veću kvotu. Planiramo upisati osam razreda u trogodišnje programe i nadamo se da će taj broj biti popunjen. Pokrivamo dio Županije od Okučana do Kapele, odakle dolaze osmaši koji upisuju našu školu. Danas prezentiramo dio zanimanja koje imamo u pet sektora: strojarstvu, obradi drva i tekstila, ugostiteljstvu i trgovini. - kazao je Mijo Matošević, ravnatelj Industrijsko-obrtničke škole Nova Gradiška.
Posebnost je škole i briga o učenicima koji imaju teškoća u razvoju ili problema s učenjem, a koji vlastitim rukama itekako mogu, znaju i žele davati i stvarati.
- Naš ponos i naša dika je to što gotovo četrdeset godina obrazujemo i odgajamo učenike s teškoćama u razvoju. To su učenici s posebnim potrebama u programima pomoćni bravar, pomoćni kuhar i pomoćni slastičar. Prema povratnim informacijama, znamo da i ti učenici mogu pronaći posao u sektoru turizma i ugostiteljstva. - dodao je novogradiški ravnatelj Matošević.
Tribine prepune 'malih maturanata' koji će se za nekoliko tjedana oprostiti od osnovne škole i zakoračiti u svijet odraslih izborom zanimanja koje će potom raditi cijeli život, pokazuju kako majstori i majstorice te stručnjaci u strukovnim zanimanjima ipak neće izumrijeti.