3644
Prikaza
4
Komentara
GUNDINCI - Gundinci - selo na istoku Brodsko-posavske županiju, uskoro bi moglo postati poznato po uzgoju ljekovitog začinskog bilja. I sve to zahvaljujući jednom mladom čovjeku koji se odlučio prvo ostati na selu, a onda riskirati i okrenuti se proizvodnji neuobičajenoj za taj kraj te u konačnici zaokružiti cijeli ciklus proizvodnje.
Josip Užarević je rodom iz Gundinaca, ali mu je ideja o uzgoju ljekovitog začinskog bilja na pamet pala 2016. godine.
- Imao sam određenih zdravstvenih problema koje sam odlučio rješavati alternativom i pri tome sam uvidio učinkovitost ljekovitog bilja i pripravaka od njih. I tada sam shvatio da ukoliko želite imati kvalitetan pripravak morate imati i svoje bilje. I tako se krenula razvijati ideja - kazao nam je Josip kojeg smo zatekli na njivi gdje je sadio nove sadnice bosiljka.
Prve je posadio 2018. godine. Dobio je tada sadnice izopa, marulje i matičnjaka od profesora Vehida Ibrakovića koji mu je predavao dok se školovao za proizvođača, prerađivača i sakupljača ljekovitog začinskog i aromatičnog bilja. - On me najviše motivirao da krenem s proizvodnjom o kojoj sam razmišljao. Za početak sam sadnice nabavljao od njega, nešto sam i kupovao, a ponešto uzgajao iz sjemena. Danas imam zasađeno ukupno tri i pol tisuće kvadrata, s tim da je na dvije tisuće 'kvadrata' posađeno ljekovito bilje, a na tisuću kvadrata bijeli luk. Sve to sadim, uzgajam, berem i prerađujem u čajeve koje onda plasiram na tržište diljem Hrvatske. Uglavnom svojim klijentima s obzirom na to da sam završio i za fitoterapeuta - ispričao nam je Josip, kojeg su, dok smo bili kod njega, posjetili polaznici programa u sklopu kojeg se školuju za proizvođača, prerađivača i sakupljača ljekovitog začinskog i aromatičnog bilja.
- Josip je kod nas pohađao za fitoterapeuta i jako smo ponosni što je sve svoje stečeno stanje iskoristio na najbolji mogući način. Ponosna sam jer je ovo što je on napravio u Gundincima školski primjer lijepo uređene parcele. Naravno da to iziskuje jako puno vremena i truda, kao i fizičkog rada, ali se - tamo gdje ima volje i ljubavi - može uspjeti. Josip je pokazao da se može i kako ništa nije nepremostivo - kazala nam je Gordana Gorinšik voditeljica programa proizvođača, prerađivača i sakupljača ljekovito i aromatičnog bilja.
Polaznica programa Sandra Rok slaže se s voditeljicom. - Ja sam prije epidemije korone završila fitoterapiju, a kako sam po struci agronom aromatično bilje oduvijek me zanima i iz tog razloga sam htjela proširiti znanje. Uz to, moj je cilj baviti se fitoterapijom i prerađivati čajeve. Kada vidim kako je i što je sve Josip napravio ovdje, moram priznati kako je sve uistinu poticajno. Drago mi je i što smo došli ovdje na praksu, jer ona jako puno znači. Osim toga, biti na jednom ovakvom polju koji je meni san i vidjeti proizvodnju od početka do kraja je stvarno jako korisno - kazala je Sandra u pauzi između sađenja sadnica bosiljka.
Nije krila oduševljenje onim što je njen kolega, s kojim je zajedno išla za fitoterapeuta, uspio postići.
- Njegova je priča jako poticajna. Od kada ga znam govorio je upravo o ovome. I sada kada sam ovdje vidim kako je napravio točno ono što je pričao. Školski je odradio sve onako kako smo učili i onako kako je planirao. Njegova priča je poticaj i meni. Naime, ja se trenutno bavim proizvodnjom prirodne kozmetike, nekoliko proizvoda sam plasirala na tržište, a plan mi je sve to proširiti s čajevima. - rekla je Sandra.
I dok ona tek treba krenuti s proširenjem Josip je već 'ušao' u tu priču. Kaže, za sada bi 'berba' s tri i pol tisuće kvadrata trebala zadovoljiti sve njegove potrebe u smislu prerade. - Ukoliko bi nešto i nedostajalo to bi se nabavljalo od naših OPG-ova. Ono što je važno naglasiti je da, iako nismo još u sustavu ekološki certificirane proizvodnje, ne koristimo ništa od pesticida, herbicida i umjetnih gnojiva nego sami proizvodimo pripravke od koprive i bioenzim koji se pravi fermentacijom voća, povrća i šećera kojima zaštićujemo bilje od štetnika.- kazao nam je naš sugovornik.
Pa iako je za sada zadovoljan u Gundincima ne isključuje mogućnost odlaska na neko drugo mjesto koje će, kako kaže, biti čistije područje. No, neće kao brojni mladi otići iz Hrvatske trbuhom za kruhom. Neće, ako ste to možda pomislili, niti iz sela preseliti u grad. - Ne znam hoću li ostati u Gundincima. Još uvijek razmišljam i tražim da to bude nekakav kraj gdje će biti manje ljudi i ljepša priroda. Moj cilj je nekakvo čistije područje, ali svakako u Hrvatskoj i svakako na selu. - zaključio je Josip kojega u svemu podupire obitelj, kako fizičkom pomoći tako i infrastrukturom. Shvaćajući kako se za ostanak mladih na selu treba prihvatiti i novi pristup i nove kulture, put kojim je krenuo njihov Josip za kojega će se, nastavi li ovako, sasvim sigurno još dosta čuti.