- Dogovorni princip između poslodavaca i sindikata kao predstavnika radnika trebao biti dominantan u uređivanju pravila za rad na visokim temperaturama na otvorenom, propisivanju mjera za zaštitu rada radnika i takav dijalog treba razvijati. - tvrde u Sindikatu
ZAGREB - Rad na visokim temperaturama u Hrvatskoj nije detaljno zakonski reguliran, no čini se da ipak postoje pomaci kako bi se bolje uredio budući da i praksa nekih zemalja EU-a ide u smjeru da to ne bi ovisilo samo o dobroj volji i tumačenju poslodavaca, primjerice u građevinarstvu i poljoprivredi, piše
poslovni.hr.
U Hrvatskoj Zakon o zaštiti na radu ne regulira rad na vrućinama, nego samo općom normom određuje obveznu primjenu smjernica kao priznatih pravila ZNR.
Pravilnik o zaštiti na radu općenito uređuje mjesta rada na otvorenom i obvezuje poslodavce da su u odnosu na zaštitu od nepovoljnih vremenskih uvjeta, rad pri niskim i visokim temperaturama na otvorenom prostoru, dužni postupati u skladu sa uputama i smjernicama nadležnog zavoda za javno zdravstvo u području medicine rada, navodi
poslovni.hr.
Za propuste u primjeni nisu propisani prekršaji niti sankcije, ističe predsjednica Sindikata graditeljstva Hrvatske Jasenka Vukšić. Podsjeća da je Ministarstvo rada 2023. objavilo smjernice EU „Vrućina na radu – smjernice za mjesta rada“, a koje bi se trebale primjenjivati u praksi.
Zavod za javno zdravstvo izdaje i objavljuje preporuke za zaštitu od vrućina, koje se dijelom odnose i na radnike koji rade na vrućinama, dodala je.
- SGH redovito upozorava poslodavce da se postupa sukladno smjernicama EU, posebno u pogledu izrade rizika za radnike na radnim mjestima izloženim visokim temperaturama, naročito na otvorenom pa tako i provođenje automatizacije, upotrebe strojeva i opreme za smanjenje fizičkog rada, ventilacije, klime u zatvorenim kabinama strojeva i vozila, izoliranje i ograđivanje postupaka, strojeva koji izazivaju vrućinu. - tvrdi predsjednica SGH.
- Također upozoravamo i na organizacijske mjere ograničavanja vremena provedenog na vrućini, fleksibilne obrasce rada, češće stanke, skraćivanje radnog vremena, dostupnu pitku hladnu vodu, broj radnika, korištenje zaštitne odjeće i opreme te preraspodjelu radnog vremena. Upozoravamo i na ugovorene odredbe iz kolektivnih o obvezi plaćanja radnicima ugovorenih dodatka na plaću za rad na vrućinama. U pravilu ugovaramo dodatak od 5 posto za sate rada na otvorenom na +35 stupnjeva Celzija i više. - kaže Vukšić.
- Upravo bi dogovorni princip između poslodavaca i sindikata kao predstavnika radnika trebao biti dominantan u uređivanju pravila za rad na visokim temperaturama na otvorenom, propisivanju mjera za zaštitu rada radnika i takav dijalog treba razvijati, jer imamo tradiciju sektorskog kolektivnog pregovaranja. Veći poslodavci u kojima smo organizirani, u pravilu provode mjere bolje od podizvođača, malih poslodavaca, koji nemaju stručnjake ZNR, niti su radnici sindikalno organizirani, a nemaju ni izabrane povjerenike za ZNR. - dodala je.
Cijeli članak moguće je pročitati
OVDJE.