17192
Prikaza
0
Komentara
SLAVONSKI BROD - Nakon što su krajem prošle godine, u drugom valu epidemije koronavirusa, kao jedna od epidemioloških mjera, uvedene pooštreni uvjeti prelaska granice između Hrvatske i susjedne BiH - opao je i promet između Slavonskog i bosanskog Broda, a slična je situacija i na svim ostalim graničnim prijelazima u Slavoniji koji vode prema BiH.
Naime, hrvatski građani mogu prijeći u susjednu BiH, no po povratku moraju imati negativan PCR test ne stariji od 48 sati, ili po ulasku u RH-a moraju i 14-dnevnu karantenu. Zbog toga je jeftinija kupnja u BiH, gdje su hrvatski građani išli zbog znatno nižih cijena i hrvatskih proizvoda, namirnica, ali i cigareta, duhana te goriva, pala u drugi plan. Zapravo je cijela prošla godina, od početka pojave epidemije korona virusa utjecala na manje brojke u odnosu na godinu ranije. Sa svakim novim epidemiološkim mjerama vezanim uz prijelaze državne granice građani su odlazili u nabavku neposredno prije samog stupanja mjera na snagu.
- Suprug i sin kupuju preko duhan i evo upravo smo zbog toga danas i bili tamo kako bi nabavili zalihe, jer očito će trebati zbog ove samoizolacije. A to što su donijeli takvu mjeru, osobno mislim bolje da jesu dok se situacija opet malo ne smiri - za SBplus kazala je Martina, s kojom smo razgovarali u lipnju prošle godine kada je isto tako najavljivan novi režim na granici.
A ti novi režimi, uvedeni s ciljem smanjenja širenja epidemije koronavirusa, uvelike su utjecali na smanjenje prekograničnog šopinga koji je do prošle godine cvao. Epidemija je Slavoncima poremetila navike, 'udarila' na novčanik i s ove strane, ali i smanjila promet u susjednom bosanskom Brodu gdje su kupci iz Hrvatske činili znatan dio potrošačkog kolača.
"Podatci s ukupno pet graničnih prijelaza prema Vukovarsko-srijemskoj i Brodsko-posavskoj županiji govore da su u šoping-centrima oraške i brodske Posavine lani potrošili 25,4 milijuna maraka, približno 98 milijuna kuna. U 2019. godini ostavili su približno 50,5 milijuna maraka, odnosno 193 milijuna kuna. Podnijeli su ukupno 78.619 zahtjeva za povrat poreza, a, usporedbe radi, u 2019. bilo ih je 151.857, odnosno 12.025 više nego godinu prije. Prema vrijednosti kupljene robe u iznosu od 8,4 milijuna maraka (32,4 milijuna kuna) i lani je prednjačio granični prijelaz Orašje, jedan od najfrekventnijih prijelaza u BiH. Ondje su podnesena 27.723 zahtjeva za povrat PDV-a. Godinu prije bilo ih je 52.276 na ostvarenu potrošnju od čak 16,178.036,51 KM. Iza Orašja su prijelazi Brčko, Gradiška, Šamac i Brod.", piše Glas Slavonije.
Prema najnovijem režimu, granicu s BiH bez PCR testa i samoizolacije mogu prijeći osobe koje za to imaju neodgodive potrebe - zbog obiteljskih razloga, smrtnih slučajeva, medicinsko neodgodivih potreba, a u iznimnim slučajevima zbog vlasništva nad nekretninama. Ali i u tim slučajevima samo na 12 sati te uz predočenje potrebnih potvrda koje policija strogo kontrolira. Granicu bez PCR testa i samoizolacije može prijeći i osobe izliječene od koronavirusa, uz potvrdu liječnika, koja vrijedi najduže 90 dana.
Iako trenutno postoje naznake kako bi se, kada su u pitanju prelasci granice sa susjednom BiH, situacija mogla na staro vratiti sredinom veljače, ostaje tek vidjeti hoće li to i biti tako. Tek sasvim sigurno ovakvu vijest s radošću će dočekati i oni koji su kupovali u susjednoj Bosni i oni koji su od hrvatskih kupaca živjeli. Loše bi prošli tek 'novooformljeni prodavači' lažnih PCR testova koji bi otvaranjem granica izgubili mogućnost protuzakonitog 'poslovanja'.