3540
Prikaza
0
Komentara
SLAVONSKI BROD - Na prazne lokale i poslovne prostore Brođani više ni ne obraćaju pažnju. Gospodarske i društvene okolnosti i trendovi takvi su da se ovaj problem, ako se doskora uopće bude tako definirao, jednostavno treba prihvatiti kao činjenicu i krenuti dalje. Uostalom, prazni lokali naružuju i ekonomski razvijenije gradove od Slavonskog Broda.
Ipak, „četiri jahača apokalipse“ malih i srednjih poduzetnika u ovome gradu - veliki trgovački centri, skup najam, poskupljenje energenata i ograničena kupovna moć potrošača - nisu ih „zaplašila“ baš sve. Ovih smo dana svjedoci da se na pojedinim mjestima nešto i otvara.
- Uz rad sve „ide“. To bi mogao biti najjednostavniji i najiskreniji odgovor. Svi žele odmah biti „gazde“, ali toga nema bez truda. Istina je da je najam skup, ali kad se stvari poslože, napravite računicu, može se - kazao je Arafat Veliji, Brođanima poznatiji kao Žuti, vlasnik novootvorenog ugostiteljskog objekta u samom centru grada, u Ulici Petra Krešimira IV., priznavši da su visoke režije problem i njemu.
- Nadamo se da će uskoro biti bolje, a dotad se oslanjamo samo na rad. „Ne bojimo“ se posla i zasad smo njime zadovoljni - bio je samouvjeren ovaj poduzetnik koji je poslovanje samo proširio.
- Dugo smo razmišljali o tome, a na ovaj smo se potez odučili zbog velike potražnje za našim proizvodima i kako bismo proširli ponudu.
Vozeći se dalje, na križanju Strossmayerove i Štamparove, u prostoru nekadašnje banke otvorena je privatna poliklinika. Na ovaj poslovni korak odlučila su se dvojica slavonskobrodskih liječnika. To što su izlozi jednog dijela bili prekriveni crnim najlonom, građane ne treba zbunjivati, objasnio nam je jedan od njih.
- U tijeku su završni radovi u objektu koji će se baviti optikom te dermatološkim i drugim medicinskm preparatima koji dosad u županiji nisu bili toliko zastupljeni, a za kojima potreba postoji. Htjeli smo, dakle, nešto što je dostupno u velikim gradovima donijeti i u mali grad - kazao je dr. Zvonimir Bosnić.
Za troškove najma prostora, koji je u vlasništvu Grada, te visokih režija i ovaj poduzetnički dvojac ima sličan recept.
- Kvalitetnim i napornim radom sve se može nadomjestiti - kazao je dr. Bosnić.
I dok ove dvije djelatnosti imaju već tu prednost što „igraju na sigurno“ - želju za hranom i za zdravljem - nešto niže u Štamparevoj jedna, pomislili biste, riskantnija partija. U dugo godina praznom prizemlju novogradnje, specifičnu klijentelu odnedavno mami - salon za pse.
- Salon radi zapravo već 14 godina. Prostor u kojem smo bili ranije, u Ulici Petra Krešimira IV., bio nam je premal, pa smo došli ovdje. Poslom smo inače bili zadovoljni i ranije. Ne znam kakva će situacija biti sada, bili bismo zadovoljni da promet ostane kakav je bio i na staroj lokaciji - kazala je vlasnica salona, Ivana Prkačin Jerković, otkrivši ipak u čemu je tajna njene poslovne „opuštenosti“.
- Ovaj prostor smo kupili, prvenstveno zahvaljujući prihodima supruga, koji radi vani. Samo poslovanjem salona to ne bismo mogli.
Premda je mnogima još uvijek neobičan, ova vlasnica nije ni pomišljala na neku atraktivniju i frekventniju lokaciju, npr. na šoping centar.
- Iskreno, meni su ta mjesta premračna. I naš raniji salon bio je u haustoru, pa smo htjeli da mi vidim ljude i oni vide nas. Atrakcija smo ljudima, posebno djeci navečer jer se u izlozima vidi kako šišamo pse - objasnila je.
Iz ovih se primjera nameće zaključak da u Slavonskom Brodu, u opisanim nepovoljnim uvjetima, uspješno poslovati mogu ili već etablirani poduzetnici, s mnogobrojnom i vjernom „publikom“ ili oni koji se bave unosnijom djelatnošću ili koji pak nude nešto novo i traženo. Još je bolje, dakako, ako se poklopi više tih okolnosti. U svakom slučaju, da bi nadjačali „četiri jahača“, potrebna je, čini se, veća količina novca već u startu.