SLAVONSKI BROD - Hrvatski uzgajivači industrijske konoplje dosad su nakon izrastanja biljke smjeli koristiti samo njezino sjeme, a ostatak vrijednih dijelova poput stabljike i listova, morali su uništiti. Kako konoplja ima široku primjenu, od tekstilne do prehrambene industrije, promjene u takvoj zakonskoj praksi koje je posljednjih dana najavljivala Vlada, donose pravu priliku za Slavoniju i poljoprivrednike spremne na nove izazove.
- Ljudi nam se vani smiju jer im je neshvatljivo da uzgajamo konoplju radi sjemena od kojega se radi 70-ak proizvoda, dok se od stabljike koju uništavamo radi njih više od 20 tisuća. - kazao je za VGdanas Velikogoričanin Josip Plavec, vlasnik najvećeg polja konoplje u Hrvatskoj koji se uzgojem te biljke bavi od 2012. godine.
Vlada je jučer Saboru uputila izmjene Zakona o suzbijanju zlouporabe droga kojima je definiran pojam novih psihoaktivnih tvari, a u kojemu je industrijska konoplja definirana kao sorta konoplje s niskim sadržajem THC-a (ukupno do 0,2 posto i manjim), čime se omogućava korištenje cijele biljke u industriji.
Zakonskim izmjenama predviđeno je i da poslove Ureda za suzbijanje zlouporabe droga preuzme Hrvatski zavod za javno zdravstvo, a Hrvatski zavod za hitnu medicinu poslove Hrvatskog zavoda za telemedicinu.
Tako će se industrijska konoplja moći koristiti u cijelosti u građevinskoj, tekstilnoj i kozmetičkoj industriji te autoindustriji i industriji papira, kao i u proizvodnji goriva iz biomase. Prema dosadašnjem zakonu, napomenuo je ministar zdravstva Milan Kujundžić, sjemenke navedenih sorti koriste se isključivo u prehrambenoj industriji za proizvodnju hrane i hrane za životinje, a preostali dio biljke se uništava, piše Slobodna Dalmacija.
- Konoplja je superhrana jer sadrži sve što nam treba, a neke stvari poput GLA kiseline ima samo u majčinom mlijeku i par biljaka na svijetu. Sadrži i idealan omjer omega šest i omega tri masnih kiselina. Konopljino ulja ima blag orašasti okus, ali je toliko specifično da je teško objasniti. Konopljino ulje bogato je vitaminom E koji je prirodni konzervans pa može stajati i više od godinu dana. - pojasnio je uzgajivač Josip Plavec.
Prođu li izmjene u Saboru, što, vjerujemo, hoće i budu li slavonski poljoprivrednici to znali iskoristiti, uzgoj industrijske konoplje mogao bi biti zalet za novi uspon gospodarstva u Hrvatskoj. Prazne slavonske njive, uništene zbog neisplativosti proizvodnje tradicionalnih sorti, s konopljom bi ponovno mogle 'procvjetati'.
- Najnoviji
- Najstariji
-
Važna obavijest
Sukladno članku 94. Zakona o elektroničkim medijima, komentiranje članaka na web portalu i mobilnim aplikacijama plusportal.hr dopušteno je samo registriranim korisnicima. Svaki korisnik koji želi komentirati članke obvezan je prethodno se upoznati s Pravilima komentiranja na web portalu i mobilnim aplikacijama plusportal.hr te sa zabranama propisanim stavkom 2. članka 94. Zakona. -
Tonda06.12.2018. u 15:18
Plus zemljiste na kojem raste industrijska konoplja se regenerira i cisti od svih otrova, pesticida i drugih stetocina. Nije mi nikada ni bilo jasno koji je kreten zabranio koristiti ostale dijelove konoplje. Cak se i dosta kvalitetni bio dizel moze... Prikaži sve praviti tako da ne uvozimo ni kapi, ajd nadam se da je netko dosao pameti bar malo. Jest da se ponekad na njivi zalomi i ona malo drugacija konoplja ali ni od nje nema neke stete a tako i tako tu biljku obrste prije nego sto se pokosi ili sto vec. :)
-