SLAVONSKI BROD / VRPOLJE - Zvonimir Kalić, 26-godišnji magistar diplomacije i nositelj OPG-a Kalić iz Vrpolja, prije nekoliko tjedana proglašen je najboljim hrvatskim mladim poljoprivrednikom kao jedini u konkurenciji s područja Brodsko-posavske županije.
No, ono što je posljednjih dana bilo najviše u fokusu, a vezano je i za Zvonimira jesu velike promjene kada je u pitanju uzgoj industrijske konoplje i proizvoda od nje.
Zakon o izmjenama i dopunama Zakona o suzbijanju zlouporabe droga stupio je na snagu prošli tjedan, 25. travnja 2019., a njime je, između ostalog, poljoprivrednicima pojednostavljen i olakšan uzgoj industrijske konoplje.
U Hrvatskoj je trenutno, uz Zvonimira, 80-tak proizvođača koji industrijsku konoplju uzgajaju na oko tisuću hektara. Svi oni sada smiju koristiti cijelu biljku koju uzgoje i to u industrijske svrhe u građevinskoj, tekstilnoj, prehrambenoj i kozmetičkoj industriji, industriji papira, autoindustriji te u proizvodnji biogoriva. Dosad su proizvođači vrijedne dijelove biljke poput stabljike i listova bacali, a koristiti su smjeli samo sjeme i cvjetove.
O koliko se pritom apsurdu radi dovoljno govori popis svega što se od cijele biljke konoplje može napraviti. Konopljino se vlakno, piše Agroklub, odlikuje velikom čvrstoćom, elastičnošću, dugotrajnošću i otpornošću na vodu, pa se upotrebljava za proizvodnju užadi, konopca, jedara, platna, izradu odjeće i obuće, cerada, šatora, ribarskih mreža, vatrogasnih cijevi i opreme, vreća, konjske sprežne opreme ,...
Nakon dobivanja vlakna ostaje i drvenasti dio stabljike koji se koristi za izradu papira, celuloze, izolacijskog materijala te se upotrebljava i za ogrijev. Konopljino sjeme ima više od 30 posto ulja, pa se od njega pravi ulje koje se može upotrebljavati u ljudskoj prehrani. Ulje je lako sušivo pa se upotrebljava za proizvodnju boja i lakova, a sjeme se koristi za hranu peradi i ptica.
Drvenasti dio stabljike konoplje iskorištava se za izradu papira (papir za cigarete, vrijednosnog papira, papira za Bibliju, masnog papira, posebnog papira za slikarstvo, izolacijske trake za električne kondenzatore, posebnog netkanog papira, papira za filtre, filtri za kavu i vrećice za čaj). Konopljina vlakna služe za izradu kočnog mehanizma i unutrašnjih obloga automobila.
Čajem od samljevenog sjemena nekad se liječila upala mokraćnih putova, a služio je i kao oblog pri ubodima i oteklinama. Njime su se liječile i bolesti poput upale krajnika, groznice, nesanice, bradavica i opadanja kose. Sada je jasno, popis svega za što se može iskoristiti konoplja prilično je dugačak, a razlozi zašto tu biljku neprestano stigmatiziraju i zakonski njezino korištenje ograničavaju brojne države, raznoliki su gotovo kao i njezine mogućnosti.
S obzirom na izumiranje poljoprivrede i napuštanje ruralnih dijelova Hrvatske, posebice Slavonije, oni koji imaju koji hektar za uzgoj te vrijedne biljke, svakako bi se u tome trebali okušati jer tržište je očigledno prilično veliko. Iako se radi o kulturi netipičnoj za slavonske njive, možda bi upravo u njoj poljoprivrednici bačeni na koljena mogli pronaći svoj spas.
- Najnoviji
- Najstariji
-
Važna obavijest
Sukladno članku 94. Zakona o elektroničkim medijima, komentiranje članaka na web portalu i mobilnim aplikacijama plusportal.hr dopušteno je samo registriranim korisnicima. Svaki korisnik koji želi komentirati članke obvezan je prethodno se upoznati s Pravilima komentiranja na web portalu i mobilnim aplikacijama plusportal.hr te sa zabranama propisanim stavkom 2. članka 94. Zakona. -
stelan29.04.2019. u 16:12
"Kultura netipična za Slavonske njive". Svašta na ovom jadnom......Do 6O-ih godina prošlog stoljeća, a imeđu dva svjetska rata najviše, svaka seljačka kuća sijala je KUDELJU i izrađivala vreće fitiljače itd.Bilo je i industrijskih pogona, zadnji je radio u Črnkovcima (Osijek).... Prikaži sve Sijao se i LAN i izrađivalo krasno platno......bile su i GUGE tj. dudov svilac za mosure za SVILU (odjeća).Nije bilo Kine u ovom obliku,već se proizvodilo KOD NAS. Zbog svile imamo DUDINJAK u Podvinju (ako nekom to išta znaći).
-