SLAVONSKI BROD - Kao 'Globusova priča' jučer je po tko zna koji put objavljen članak u kojemu se veliča 'Projekt Slavonija, Baranja i Zapadni Srijem' pokrenut, navodno, kako bi se osiguralo 2,5 milijardi eura iz EU fondova isključivo za projekte na području pet slavonskih županija, među kojima je, naravno, i Brodsko-posavska.
Prema procjeni i podacima Državnoga zavoda za statistiku, sredinom 2016. godine u pet istočnohrvatskih županija (Vukovarsko-srijemska, Požeško-slavonska, Osječko-baranjska, Virovitičko-Podravska i Brodsko-posavska) živjelo je ukupno 755.615 stanovnika, što je u odnosu na popis iz 2011. godine smanjenje od čak 6,3 posto. Do 2030. godine očekuje se daljnji demografski pad i to na 656.540 stanovnika, što u odnosu na popis iz 2011. godine predstavlja depopulaciju od čak 19,5 posto. To bi značilo da će istočna Hrvatska 2030. godine imati za petinu manje stanovnika nego 2011, piše Globus. Ništa novo niti iznenađujuće za građane tog dijela Lijepe Naše.
Sve županije dobile bi isti iznos novca i bez tog 'Projekta', a Slavonija tu ne bi bila uopće posebno zbrinuta. No, pušteno je predizborno obećanje i predizborna magla za građane, pa danas imamo „PR balon" zvan Projekt Slavonija, Baranja i zapadni Srijem.
Cilj Projekta Slavonija, Baranja i Srijem, stoji u nastavku članka, jest omogućiti ljudima ostanak i opstanak u Slavoniji kroz ulaganja u gotovo sve segmente života od dječjih vrtića, škola pa do osiguravanja novih radnih mjesta i razvoj poduzetništva, kulture, turizma te poljoprivrede. Iz Vlade RH često su komunicirali kako je Projektom Slavonija, Baranja i Srijem Vlada RH osigurala najveće ulaganje u Slavoniju tijekom posljednjih 15 godina i kako se konačno upravlja razvojem istočne Hrvatske te da se novim projektima stvaraju novi lanci vrijednosti kako bi se područje Slavonije transformiralo iz radno intenzivnog u tehnološki intenzivno i prije svega konkurentno područje.
No, činjenica da se Slavoniji konačno netko posvetio, ne znači da za to Slavonci trebaju biti zahvalni. Čak štoviše, to ih treba potaknuti na pitanje vladajućima - a gdje ste bili dosad i zašto je istok zemlje godinama bio zanemarivan. No, 7,85 milijardi kuna koliko je obećano Projektom kao bespovratni dio sredstava, zvuči dovoljno dobro da bi se, barem nakratko, ušutkalo kritičare.
- Ovim velikim i važnim projektom želimo vratiti ljude na područje Slavonije, Baranje i Zapadnog Srijema, omogućiti im nova radna mjesta, pokrenuti rast i razvoj gospodarstva u tim krajevima, zaustaviti negativan demografski trend koji je već dugo prisutan u istočnoj Hrvatskoj i vratiti dostojanstvo nekadašnjoj zlatnoj žitnici Hrvatske. - samo su neke od floskula koje ni kod najvjernijih glasača više ne 'pale'. Naime, svatko tko živi u Slavoniji, Baranji i Srijemu, odavno je svjestan što se događa.
Razmotre li se samo projekti u Virovitičko-podravskoj županiji i Vukovarsko-srijemskoj županijia, a to su projekt Centar za istraživanje i razvoj u mljekarstvu, projekt Rekonstrukcija nadstrešnica u multifunkcionalnu građevinu za potrebe poljoprivrednih i gospodarskih manifestacija, projekt Agrotehnološki centar za skladištenje i doradu povrtlarskih i voćarskih kultura te projekt Drvnotehnološki centar Slavonski hrast, jasno je kako će isti imati vrlo malo utjecaja na promjenu trenutnog gospodarskog stanja.
Na govore u Saboru malo tko obraća pozornost, ali dobar dio istine o 'Projektu za Slavoniju', odavno je izrečen. Radi se, naime, o novcima koje će dobiti i ostatak hrvatskih županija, ali je naglasak na Slavoniju, Baranju i Srijem stavljen kako bi se stvorio privid da se upravo za taj dio Hrvatske čini najviše.
„Uz ovakvu situaciju u Slavoniji, vladajući tvrde kako čine sve upravo za Slavoniju, Baranju i Zapadni Srijem te da čak imaju i projekt. A kako je nastao taj projekt? Priča o tome seže do parlamentarnih izbora 2016., kada je HDZ govorio da će imati operativni program za Slavoniju, te da će od 10.7 milijardi eura ukupno 2,5 milijarde eura biti uloženo u pet slavonskih županija: Vukovarsko-srijemsku, Požeško-slavonsku, Osječko-baranjsku, Virovitičko-Podravsku i Brodsko-posavsku. Još tada sam javno i otvoreno upozoravala na tu predizbornu prijevaru. Do tog iznosa došli su pukim dijeljenjem 10.7 milijardi eura s 20 županija, što bi iznosilo oko 500 milijuna eura po županiji. Sve županije dobile bi isti iznos novca i Slavonija tu ne bi bila uopće posebno zbrinuta. No, pušteno je predizborno obećanje i predizborna magla za građane, pa danas imamo „PR balon" zvan Projekt Slavonija, Baranja i zapadni Srijem. Napravljen je bez ijednog dokumenta, ne zna se koji je cilj, koji su mu prioriteti, u kojem vremenskom roku i s kojim mjerama će se postići određeni projekti. Nema jasnog plana", pojasnila je još u travnju Mostova saborska zastupnica, Sonja Čikotić.
Hoće li se pomoću tog balona Slavonija vinuti u nebesa ili će se on polako ispuhati i ugušiti ostatak dobroga u njoj - ostaje za vidjeti, ali oni koji nastanjuju istok Hrvatske odavno su naviknuli gledati (i vidjeti) čak i kroz debelo namazane oči.
- Najnoviji
- Najstariji
-
Važna obavijest
Sukladno članku 94. Zakona o elektroničkim medijima, komentiranje članaka na web portalu i mobilnim aplikacijama plusportal.hr dopušteno je samo registriranim korisnicima. Svaki korisnik koji želi komentirati članke obvezan je prethodno se upoznati s Pravilima komentiranja na web portalu i mobilnim aplikacijama plusportal.hr te sa zabranama propisanim stavkom 2. članka 94. Zakona. -
veles07.10.2018. u 12:43
a i vi novinari mlatite praznu slamu kao i političari! Uhvatite se nekog konkretnog posla.... bogati, svima teško...svi kukaju.. a peglaju se kartice, birtiije pune, trgovine pune, redovi na blagajnama, novi auta ko u priči, gradilišta posvuda... ma tko tu... Prikaži sveu koga jeb....pitam ja vas
-