SLAVONSKI BROD/STARI SLATINIK - Ljubitelji crvenih, sočnih, mirisnih i slasnih jagoda došli su na svoje, a Brođani na poznatim lokacijama, kod "Cipelića" i Suda, traže one domaćih proizvođača, obitelji Lovinčić i Čuljak iz nedalekog Starog Slatinika. Svako jutro već desetak dana "friško” ubrani plodovi stižu na štandove, a rijetki im mogu odoljeti. Željka stanuje stotinjak metara dalje, preferira sezonsko voće i svakodnevno ih kupuje.
- Doista su prekrasne, svježe i slatke. Uzimam ih već godinama. Dok nisu stigle, kupovala sam uvozne, koje po kvaliteti nisu ni blizu - kaže.
A i cijena joj je prihvatljiva. Kilogram 24 kune, koliko je uglavnom bilo i prošle godine. Ponuđena količina plane svakoga dana pa zadovoljstvo ne skrivaju ni vlasnici Petar i Tomislav Lovinčić.
Zadovoljni su ako sa svake od 80 tisuća sadnica uberu pola kilograma plodova.
- Naše su jagode definitivno slađe, tretirane prihvatljivim sredstvima pa se u odnosu na španjolske, turske i razne druge, mogu zvati ekološkima i zbog toga su tražene - kažu proizvođači. No ne prognoziraju kakva će godina biti do kraja.
- Za sada je dobro, ali bojimo se posljedica prošlogodišnjih poplava i kišne cijele prošle godine jer jagoda je biljka kojoj obolijeva korijen od tzv. pitoftore, a to se manifestira kada dođe plod i kada treba povući puno hranjiva iz korijenovog sustava - kaže Petar. Uz to, nadaju se, kaže, normalnijoj temperaturi s kišnim razdobljima jer za jagodu nije povoljno ni stalno sunčano i vruće vrijeme. "Bilo bi odlično da padne kiša”, kaže Tomislav, student voćarstva koji je nastavio očev biznis pa zajedno s obitelji Ivana Čuljka obrađuju oko tri hektara jagoda s 80 tisuća sadnica, a zadovoljni su prinosom ako na svakoj uberu pola kilograma zdravih crvenih plodova. Već dva desetljeća oni su najveći proizvođači ovog voća na području Brodsko-posavske županije. I od toga se, kažu, može živjeti premda nije lako. „Puno toga ovisi o tome je li godina sušna, vlažna, ima li bolesti... A skočili su i troškovi goriva, sredstva za tretiranje...”, navodi Tomislav.
Posla ne nedostaje cijele godine. Obitelji kreću s ljetnom sadnjom pa slijedi plijevljenje, šišanje, zaštita od bolesti..., a u vrijeme berbe angažiraju susjede, prijatelje, rođake. Ističu, pak, kako je jedan od najtežih i najsloženijih poslova - prodaja. "Konkurencija je velika, jagode dozriju odjednom kod svih pa se na tržištu stvori poremećaj. A onda se rasporedimo pa ih vozimo u Osijek, Zagreb, Rijeku..., gdje god treba jer na zelenoj tržnici nude samo nekoliko kuna za kilogram. Dio prodajemo i za Konzum. Ako moramo, spustimo cijenu, a do sada nikada nismo bacili ni kilogram”, kažu Lovinčići, koji će slasne plodove sorti Clery, Joly i Asia nuditi sve do kraja lipnja.
Afrodizijak koji otklanja melankoliju
Jagode su, ističu
stručnjaci, iznimno zdravo voće, s oko 80 posto vode, a ljekovita su im
svojstva poznata još od antičkih vremena. Osim ploda, za liječenje se može
koristiti korijen, cvijet i lišće, posebice u pripremi čaja protiv probavnih
smetnji, upale grla, kostobolje, ekcema... Jagode sadrže obilje vitamina C i A,
željeza..., a najbolje je, savjetuju stručnjaci, jesti ih natašte. Kažu da
jagode pomažu i u borbi protiv celulita te da imaju afrodizijačka svojstva, a
prema vjerovanju drevnih Rimljana jagode otklanjaju melankoliju.
- Najnoviji
- Najstariji
-
Važna obavijest
Sukladno članku 94. Zakona o elektroničkim medijima, komentiranje članaka na web portalu i mobilnim aplikacijama plusportal.hr dopušteno je samo registriranim korisnicima. Svaki korisnik koji želi komentirati članke obvezan je prethodno se upoznati s Pravilima komentiranja na web portalu i mobilnim aplikacijama plusportal.hr te sa zabranama propisanim stavkom 2. članka 94. Zakona. -