14765
Prikaza
0
Komentara
SLAVONSKI BROD - Polje uz zgradu Regionalnog centra za biotehnološka istraživanja i razvoj Brodsko-posavske županije „BioTech" (smještenu u slavonskobrodskoj Cankarevoj ulici), na kojemu je raslo na stotine primjeraka najbržeg rastućeg stabla na svijetu - paulovnije, posljednjih je tjedana opustošeno. Istražili smo zašto je tomu tako i kamo odlaze stabla izvađena iz zemlje na tom području.
- Kako bismo dokazali opravdanost ulaganja i isplativost uzgoja paulowniae, u kolovozu 2017.godine, neposredno uz zgradu Regionalnog centra, posadili smo pokusno polje. Mjesec kolovoz inače nije karakteristično vrijeme za sadnju ove kulture, no odlučili smo se na taj pothvat upravo iz razloga kako bismo provjerili ostavljaju li odstupanja od pravila struke posljedice na ovoj netipičnoj kulturi. U Kini je paulownia popularno drvo s dugom tradicijom, dok su kod nas samo rijetki upoznati s njezinim prednostima te se ne upuštaju u nedovoljno istraženu avanturu njezine sadnje. To je dodatni razlog koji nas je motivirao na ovaj pothvat. - za SBplus početke je priče o uzgoju paulovnije u Slavonskom Brodu opisala Antonija Kovačević, stručni suradnik u BioTechovu Odjelu za proizvodnju.
Ipak, prije samog početka te hrabre sadnje, djelatnici Biotecha osigurali su da na polje pokraj njihovog Centra budu posađene najkvalitetnije sadnice iz njihove 'in vitro' proizvodnje.
- Proces proizvodnje i umnožavanja počinje u laboratoriju, u potpuno sterilnim i sigurnim uvjetima. Higijena je izuzetno važna kako ne bi došlo do kontaminacije. Modernim načinom i vrhunskom tehnologijom radi se odabir biljaka te se umnožavaju na brz način, čisto od utjecaja virusa i patogenih tvari koje prijete iz okoline. Takav sadni materijal preduvjet je uspješne proizvodnje. Paulownia je najbrže rastuće drvo. Poljoprivrednici je nazivaju drvom budućnosti zbog nevjerojatnih karakteristika i širokih eksploatacijskih mogućnosti, također i kao ukrasnog drva, za proizvodnju glazbenih instrumenata, namještaja te za ogrjev. Karakterizira je visoka otpornost na suše te smanjene potrebe prema kvaliteti tla. No, ipak treba voditi računa da se izbjegavaju područja u kojima se zadržava voda. U samo osam do deset godina krošnja ovog stabla izraste oko 20 metara i u toj starosti kubik ovog višenamjenskog drveta teži u prosjeku 350 kilograma. - kazala je Kovačević.
Krošnja paulovnije posađene u Slavonskom Brodu, u drugoj je sezoni dosegnula visinu od pet do šest metara, s promjerom debla od oko 20 centimetara.
- Danas, nakon nešto više od dvije godine, radi se o sadnicama visine od oko osam metara, s promjerom debla od 20 do 30 centimetara, što nam je dalo potvrdu kako se zaista radi o najbrže rastućem drvetu na svijetu. - zaključuje naša sugovornica.
U toj je fazi rasta paulovnija izvađena i sada čeka kupce koji će, uz pomoć Centra, nastaviti njihov daljnji rast.
- Možemo slobodno reći kako smo sada, temeljem vlastitog iskustva, spremni potencijalnim kupcima objasniti koje greške najčešće dovode do slabog rasta i pokazati na primjeru kako se može uspjeti u proizvodnji kvalitetnih stabala. Uvjerili smo se kako je ova zelena investicija pravo malo bogatstvo te budućnost budućeg tržišta. - poručili su iz BioTecha.
Za novu godinu najavljuju daljnji razvoj i rast.
- S optimizmom smo ušli u novu godinu koja će također biti zahtjevna, a naš će primarni cilj biti zadržavanje konkurentne pozicije na tržištu, ali i daljnje pozicioniranje na novim dalekim tržištima. Ulaganje u istraživanje i razvoj, razne edukacije, umrežavanje, sudjelovanje na projektima, suradnja s visokim znanstvenim ustanovama, naši su načini da ostvarimo svoje ciljeve. - zaključili su iz Centra.
Polje u Slavonskom Brodu, dakle, poslužilo je kao izvrstan vanjski 'laboratorij' u kojemu su stručnjaci vježbali kako 'paulovniju' dovesti do savršenstva. Nadamo se kako će brodska brzorastuća stabla dospjeti u dobre ruke te kako će se pokazati profitabilnima za daljnji uzgoj.