/ 28
7837
Prikaza
0
Komentara
LUČINCI (VELIKA) - U Kini popularno već stoljećima, stablo paulovnije tek je posljednjih desetljeća značajnije zainteresiralo svjetske uzgajivače i poljoprivrednike, a već se nekoliko godina o njemu naveliko priča i na području Hrvatske.
Većini je već poznato - riječ je o najbrže rastućem stablu na svijetu koje obećava očuvanje planeta održivim šumarstvom i organiziranom sječom koja bi mogla spasiti hektre i hektre šuma i prašuma koje čovjek svakodnevno nemilosrdno uništava u svoju korist, a na štetu planete Zemlje.
Upravo s idejom spašavanja šuma organiziranim uzgojem te snažno razvijenom ekološkom sviješću koju je stavila ispred zarade i profita, u uzgoj paulovnije na području Požeško-slavonske županije počela je ulagati jedna njemačka obitelj, uz pomoć suradnika, Požežanina Ante Mandarića.
- Od 2018. godine prisutni smo na hrvatskom području s tvrtkama Paulovnia d.o.o. i Zelena dolina d.o.o. Naš je cilj ovdje uzgajati plantaže paulovnije, ali i razvijati ekološku proizvodnju. Sveukupno ovdje imamo oko 120 hektara. Od toga polovicu čine plantaže paulovnije, dok su druga polovica poljoprivredne površine. Želimo i dalje rasti te stvoriti dugoročan posao, nastavljajući narednih 20 do 30 godina s ekološkim uzgojem. - za SBplus kazao je Markus Stock koji je u mjesto Lučinci, na području Općine Velika, stigao iz okolice Münchena, gdje još uvijek živi dio godine.
Njihova su polja i plantaže uglavnom raštrkane u Milanovcu, Lučincima i Žigerovcima, a razvoj je najjasnije vidljiv na plantaži paulovnije zasađenoj na području Općine Velika 2018. godine koja već sada izgleda poput prave velike zrele šume. Samo pogled na nju dovoljan je da shvatite kako je itekako istinit logo tvrtke koji glasi „Vaša alternativa komercijalnoj sječi".
- Paulovnia je stablo koje raste deset puta brže no bukva ili hrast. To je za budućnost važan instrument jer njezinim uzgojem više nećemo morati toliko sjeći šume. Nadalje, kroz tu mogućnost razvijamo drvnu industriju, potičemo nove investicije i sadimo nove šume. - poručuje direktor Markus.
Osim što je najbrže rastuća, paulovnia je jedno od najlakših stabala u svijetu. Metar kubni njezina drveta teži tek oko 250 kilograma pa nisu potrebni nikakvi teški strojevi za sakupljanje ili prijevoz takvih stabala. Osim toga, riječ je o čvrstom materijalu koji se brzo suši te se ne deformira i ne puca tako jednostavno. Nakon samo mjesec do dva dana, zaostala vlaga u drvu paulovnije iznosi tek oko 15 posto pa je obrada moguća vrlo brzo nakon sječe.
- Paulovnia ima puno posebnih osobina. Riječ je o veoma laganom drvetu, veće točke zapaljivosti koje je, usto, jednostavnije za obrađivati. Zbog svega navedenog, prikladan je materijal za izradu mnogih stvari; poput namještaja, glazbenih instrumenata, sportske opreme, plovila,… Puno je mogućnosti za iskorištavanje tog drveta. - kazao je gospodin Stock.
Nakon 12 investicija na požeškom području, tvrtka danas ima šestero zaposlenih na puno radno vrijeme i desetak sezonaca u periodu od svibnja do kolovoza.
- Investiramo u ovo područje od lipnja 2018. godine. Broj investicija porastao je s tri na dvanaest. Riječ je o potpuno privatnim investicijama i važno je naglasiti kako se ne radi o investicijama velikih organizacija. Bitan nam je identitet. Dosad smo investirali milijun eura, a isto toliko investirat ćemo u naredne dvije do tri godine. To je zasad plan, a budemo li mogli, dakako, investirat ćemo i više. Ne želimo (pre)prodavati zemlju, nego ostati i proizvoditi koliko god bude išlo. - naglašava Markus prioritetnost održivosti i ekoloških načela koje stavlja ispred ekonomske koristi.
Nakon što su 2018. godine zasadili prvu plantažu, uslijedile su one zasađene 2020. te u svibnju 2021. godine. Njihov napredak, vidljiv i u videoprilogu kojeg smo snimili tijekom obilaska, uistinu je zapanjujuć i daje nadu kako čovjek, barem donekle, može pomoći oporavku šuma kao pluća Zemlje.