2565
Prikaza
5
Komentara
SLAVONSKI BROD - Hrvoje Veber i Andro Guberac iz Slavonskog Broda, Davor Terihaj iz Brodskog Stupnika te Vinko Mlađen iz Rešetara, jedini su pčelari iz Brodsko-posavske županije koji će sudjelovati u akciji Školskog mednog dana, u sklopu kojeg će prvašićima diljem Hrvatske biti podijeljen med u nacionalnoj staklenki, o čemu je SBplus ranije pisao OVDJE.
Cilj je ove akcije promocija zdravog načina života, ali i konzumacija domaćih proizvoda te odgajanje budućih potrošača koji znaju prepoznati kvalitetu. Od ukupno 207 pčelara koji će učenicima isporučiti med, najviše ih je iz Zagrebačke (34) i Vukovarsko srijemske županije (29), a najmanje iz Brodsko-posavske županije (četiri), Ličko-senjske županije (dva) te Dubrovačko-neretvanske i Istarske (po jedan).
Zanimljivo, upravo med iz Slavonije jedini je iz Hrvatske registriran u Europi kao izvorni i originalni proizvod te mu je zaštićeno ime. „Slavonski med" je onaj od bagrema, lipe, uljane repice, suncokreta, kestena, hrasta sladuna te cvjetni med. Postotak vode u „slavonskom medu" iznosi maksimalno 18,3 posto, a karakterizira ga i prisustvo peludi iz porodica Brassicaceae, Robinia i Rosaceae.
U grani koja bi joj trebala biti primarna, Brodsko-posavska županija još je jednom na samom dnu. I dok u slavonskim selima još uvijek često možete naletjeti na table na kojima stoji 'Prodajem med', prema izboru pčelara, čini se, među najgorima smo u zemlji. Ni ovaj put u Brodsko-posavsku županiju neće otići veliki dio skupog kolača od dva milijuna kuna.
Trenutno su na području cijele Slavonije registrirane i djeluju 32 pčelarske udruge koje okupljaju 3123 članova koji broje 174.720 košnica. U Upisniku registriranih objekata u poslovanju s hranom životinjskog podrijetla iz kolovoza 2014. godine, izbrojali smo ukupno 62 poslovna subjekta (ne ubrojavši među njih registrirana sabirališta) U Brodsko-posavskoj županiji kojima je opis djelatnosti proizvodnja meda. U najnovijem Upisniku iz ove godine, nabrojali smo ih čak 127 s područja Županije, što znači da se njihov broj udvostručio nakon registracije izvornosti slavonskog meda.
Zašto su pčelari Brodsko-posavske županije prošli tako loše te su im Zagreb i Vukovar oduzeli 'posao godine', ne znamo, no ne bi li bilo puno logičnije bilo da su nacionalne staklenke koje će hrvatski (pa i slavonski) prvašići dobiti na Dan svetog Ambrozija, zaštitnika pčela i pčelara, 7. prosinca 2018., bile napunjene jedinim nacionalnim medom - „slavonskim medom".
U BPŽ je oko 300 evidentiranih(registriranih) pčelara većina uključena u tri udruge.od toga broj članova HPS polovina. Upravo je u tijeku ažuriranje i registracija za 2019.g. Broj onih koji imaju pravo koristiti naziv svog meda "Slavonski med"-nula. Ako se nula... Prikaži svea udvostruči opet je nula a ne 127. (drugo su objekti koji imaju R-broj) .Broj onih koji koriste oznaku "Med sa Hrvatskih pčelinjaka" (što je bio uvjet) i koji sudjeluju u projektu "Školski medni dan"-četiri. Pčelari se nisu nikom javljali nego koji imaju uvjete samo su potvrdili sudjelovanje. Na županiji je 1300 prvašića koji će u nacionalnoj staklenci dobiti 450g. meda. što je cca 58o kg po pčelaru ako našim prvašićima daju naši, a ako ne (što se još ne zna) druga priča.Iznos novca je kao što sam napisao ranije. Zašto je sve tako -nagađajmo.
Očito je da pčelari iz naše županije koji zadovoljavaju uvjete za ovu akciju nisu bili zainteresirani. E sad nagađajmo razloge. Svaka čast promociji korištenja meda (osobito djeci) ali za ipak sitan novac velike i bonbastične najave. (20- 30kg po školi-možda... Prikaži sve i manje) .(ukupno je oko 900 000 kn za cijelu Hrvatsku)
Jankel_sokacki@ Osim vlastite nesposobnosti, nema drugih zapreka za to.