SLAVONSKI BROD - Prošle je godine portal SBplus člankom naziva „U nacionalne staklenke ide zagrebački, a ne slavonski med" kritizirao odluku Ministarstva poljoprivrede prema kojoj je, u akciji Školskog mednog dana, sudjelovalo tek četvero pčelara s Brodsko-posavske županije - od njih ukupno 207.
Iako su na području cijele Slavonije registrirane 32 pčelarske udruge koje okupljaju 3123 člana sa 174.720 košnica te proizvode „slavonski med" - jedini registriran u Europi kao izvorni i originalni sa zaštićenim imenom, prednost je dana pčelarima iz Zagrebačke županije. Njih ukupno trideset i četvero (uz one iz ostalih županija) napunilo je nacionalne staklenke koje su 7. prosinca 2018., na Dan svetog Ambrozija, zaštitnika pčela i pčelara, dobili prvašići diljem Lijepe Naše.
Ove je godine medni dan održan jučer, 9. prosinca 2019. godine. Ne znamo jesu li u Zagrebu čitali SBplus, no nepravda je donekle ispravljena pa se na ovogodišnjem popisu našao dvadeset i jedan pčelar iz Brodsko-posavske županije. Točnije iz Bartolovaca, Bebrine, Brodskog Stupnika, Sibinja, Gornje vrbe, Jaruga, Nove Kapele, Velike Kopanice, Okučana, Starog Petrovog Sela, Rešetara te, dakako, gradova Slavonskog Broda i Nove Gradiške. Jednako toliko ih je i iz susjedne, Požeško-slavonske županije. U Školskom mednom danu s hrvatskih pčelinjaka ove godine sudjeluju 822 škole diljem Republike Hrvatske, 35 806 učenika prvih razreda te 231 odabrani pčelar.
Ministarstvo poljoprivrede objavilo je i Pravilnik o provedbi mjera Nacionalnog pčelarskog programa za razdoblje od 2020. do 2022. godine koji će, navodno, omogućiti bolji položaj pčelarstva u Hrvatskoj te stvoriti uvjete za povećanje konkurentnosti u pčelarskom sektoru. Program se izrađuje svake tri godine za naredno trogodišnje razdoblje, a za njegovu provedbu predviđena su ukupna sredstva u iznosu od 44,5 milijuna kuna, od čega 50 posto osigurava EU proračun.
U mednom danu ove godine sudjeluje dvadeset osnovnih škola s područja Brodsko-posavske županije - iz Oriovca, Slavonskog Šamca, Adžamovaca, Sikirevaca, Nove Gradiške, Sibinja, Lužana, Rešetara, Gundinaca, Bebrine, Garčina, Okučana, Dragalića, Donjih Andrijevaca, Davora, Starog Petrovog Sela, Vrpolja i Cernika, ali ne i iz Slavonskog Broda (barem prema objavljenom Popisu). No, do sljedeće godine, nadležni iz Ministarstva stignu i to popraviti.
- Najnoviji
- Najstariji
-
Važna obavijest
Sukladno članku 94. Zakona o elektroničkim medijima, komentiranje članaka na web portalu i mobilnim aplikacijama plusportal.hr dopušteno je samo registriranim korisnicima. Svaki korisnik koji želi komentirati članke obvezan je prethodno se upoznati s Pravilima komentiranja na web portalu i mobilnim aplikacijama plusportal.hr te sa zabranama propisanim stavkom 2. članka 94. Zakona. -
AculeusApis10.12.2019. u 16:57
Prema objavljenom Popisu su i škole iz Sl.Broda. Treba pogledati pod osnivače grad Sl.Brod.
-
AculeusApis10.12.2019. u 12:16
Dosta pogrešnih navoda i netočnih podataka dovodi do pogrešnog zaključka. Pčelari da bi učestvovali u projektu "Medni školski dan" moraju zadovoljiti određene kriterije i pristati da sudjeluju. I nakon svega neki odustaju iz razloga kod nas opće poznatih birokratskih barijera.... Prikaži sve Npr. od dvadeset i jedan pčelara u popisu Ministarstva, učestvovao je broj približan kao i prošle godine. Netočno je da škole iz Sl.Broda nisu učestvovale, točno je da jesu. Možebitan zaključak da su u Ministarstvu poljoprivrede čitali SBplus pa nešto drastično kako kažete promjenili, ili da će nešto slijedeće godine nakon ovoga teksta popraviti nije logičan.
-