SLAVONSKI BROD - Poljoprivreda nije zamrla, ona je aktivna, samo je zanemarena i uništavana od uvoznog lobija. Potrebno je vratiti duh proizvodnje. Ovaj je trenutak kao naručen da se to napravi! Nadam se da će Vlada imati snage za takav preokret. Fokus treba staviti na industriju, poljoprivredu i sve grane koje nešto proizvode – za 24satakazao je makroekonomist i ekonomski analitičar dr. Dragan Kovačević.
To da bi korona mogla imati i pozitivne efekte u smislu rasvjetljavanja pogrešne politike vođene proteklih 30 godina složio se i dr. Ljubo Jurčić. Željko Bjeliš, diplomirani inženjer agronomije, kaže za 24sata kako bi kriza nastala pandemijom virusa COVID-19 "trebala biti jedan od uzroka, pokretača rješavanja problema poljoprivredne proizvodnje cijele Hrvatske”.
"Uvoz je ono što je uništilo domaću poljoprivrednu proizvodnju. Nažalost, često smo svjedoci da se u trgovinama nalaze loši proizvodi stranog podrijetla, a domaći proizvod nema mjesta, propada, baca se, a time propadaju i proizvođači. Puno nam u ovome dijelu može pomoći i Državni inspektorat, kvalitetnijim i čestim nadzorom te otvaranjem mjesta na tržištu za domaće proizvode.", kazao je Bjeliš naglašavajući kako je potrebno stvoriti klimu potrošnje domaće robe, ali i stvoriti njenu prepoznatljivost na policama trgovina trgovačkih lanaca.
U trenutku kada je zbog epidemije koronavirusa bio zabranjen rad tržnica, 'razbuktala' se Internet prodaja voća i povrća s domaćih OPGova koji su svježe proizvode, često i bez naknade dostavljali na kućni prag. Tržnice su u međuvremenu otvorene, a domaći opegeovci drže kako bi upravo zbog toga moglo zamrijeti Internet tržište, pa spas vide u dolasku u trgovačke lance, ali s prihvatljivom, a ne podcjenjivačkom, otkupnom cijenom njihovih proizvoda.
- Mislim da će se stvari promijeniti na dobro što se tiče povrtlarske proizvodnje i da ćemo nakon ovog svega naći lakši put do kupca. Online kupovine ipak neće tako lako zaživjeti, ljudi vole vidjeti što kupuju. Nerijetko dođu na tržnicu s namjerom da kupe jedno, ali kada vide robu kupe sasvim nešto drugo. Najveći problem je što veliki trgovački centri s uvozom loše robe ruše cijenu, trebalo bi više poticati domaću proizvodnju - rekao je, za 24sata, Mario Todorović (46) iz Gornje Vrbe koji ima proizvodnju povrća u plastenicima i na otvorenom.
Renata Drašković iz Creta Bizovačkog kraj Osjeka bavi se uzgojem povrća i presadnica već 20 godina. Više od 12 godina svakoga je tjedna na osječkoj zelenoj tržnici gdje prodaje većinu svojih proizvoda. Na pitanje da li će se, nakon korona situacije, gospodarsko tržište po pitanju voća i povrća promijeniti i kako bi izgledala tržišno održiva politika u poljoprivredi Renata kaže da ne očekuje znatne promjene.
- Krenula je inicijativa da trgovački lanci otkupljuju proizvode od seljaka pa je tako i mene kontaktirao jedan lanac. Ponudili su mi 50 lipa za komad salate. Ja salatu prodajem za 5 kuna po komadu, veće za 6. Te su otkupne cijene smiješne i niti jedan mali proizvođač neće pristati na njih. Slično je kao u mljekarstvu i voćarstvu. Za velike bi promjene trebalo mijenjati politiku uvoza a to se neće dogoditi. Osim toga, kad prođe korona, svi će veoma brzo zaboraviti što nam se događalo i sve će biti po starom, kaže Renata koja nije uvjerena da će budućnost ikada donijeti nešto bolje poljoprivredi, OPG-ovima i malom seljaku.
Članak u cijelosti možete pročitati OVDJE.
- Najnoviji
- Najstariji
-
Važna obavijest
Sukladno članku 94. Zakona o elektroničkim medijima, komentiranje članaka na web portalu i mobilnim aplikacijama plusportal.hr dopušteno je samo registriranim korisnicima. Svaki korisnik koji želi komentirati članke obvezan je prethodno se upoznati s Pravilima komentiranja na web portalu i mobilnim aplikacijama plusportal.hr te sa zabranama propisanim stavkom 2. članka 94. Zakona. -