SLAVONSKI BROD - Nakon prošlogodišnje rujanske prometne nesreće, u kojoj samo pukom srećom nije bilo tragičnih posljedica, stanari slavonskobrodske Ulice Bože Milanovića, po tko zna koji put, upozorili su kako je njihova ulica postala 'auto-pista'.
"Svaku noć, a posebice u dane vikenda ovdje se divlja po cesti. Djeca su nam u strahu. Mi isto tako. Ovdje su sve male kuće prilično slabe, pa vas pitam što bi se dogodilo da se kojim slučajem ova prometna dogodila s druge strane kolnika. Uletio bi automobil u nečiju sobu. Meni djeca spavaju u sobi do ceste. Ne želim ni zamišljati kakva tragedija iz toga može proizaći - ogorčeno je tada SBplus portalu kazao Zvonimir Zeba, jedan od stanara Ulice Bože Milanovića koji je, kako kaže, i ranije zvao policiju i upozoravao ih na brzu vožnju. Dio stanara tvrdio je kako se ovdje automobili utrkuju te sumnjaju kako je to i bio uzrok spomenute prometne nesreće. No, policijskim očevidom to nije utvrđeno.
Stanari su se, potom, organizirali i tražili prometno rješenje koje će njihovoj djeci i njima omogućiti sigurnost. Gradonačelnik Slavonskog Broda Mirko Duspara, kojem su se stanari ove Ulice obratili za pomoć, tada je najavio kako će rješenje potražiti od Hrvatskih cesta, s obzirom na to da je ovdje riječ o državnoj cesti.
Od prošlog rujna do danas usporavanje prometa u slavonskobrodskoj Ulici Bože Milanovića nije riješeno, a stanari polako gube strpljenje. Naime, dolaskom ljepšeg vremena i brza vožnja postaje sve češća. Stoga su proteklog tjedna ponovno postavili pitanje što je s obećanjem koje im je dano prošlog rujna i hoće li njihov problem biti riješen prije negoli se dogodi neka tragedija.
Koliko su blizu kraju svojih noćnih mora, SBplus portal provjerio je u Hrvatskim cestama iz kojih su nam potvrdili kako im je Grad Slavonski Brod, nakon nesreće u rujnu 2021., 'uputio dopis radi problematike na navedenom dijelu DC423 u Milanovićevoj ulici'.
"Sukladno Zakonu o sigurnosti prometa (NN br. 67/08, 48/10, 74/11, 80/13, 158/13, 92/14, 64/15, 108/17 i 70/19), članak 5. jedinice lokalne i područne samouprave uređuju promet na svom području i to „sustav tehničkog uređenja prometa i upravljanje prometa putem elektroničkih sustava i videonadzora" i brzinu kretanja vozila uz prethodnu suglasnost nadležnog ministarstva za promet ako se radi o državnim i županijskim cestama. Isto tako, moramo naglasiti kako je na navedenoj dionici ograničenje brzine 50 km/h, a kontrola iste je u nadležnosti Ministarstva unutarnjih poslova.
O navedenoj problematici je razgovarano te je razmatrano rješenje o postavljanju kamera za kontrolu brzine kretanja budući da je „ležeće policajce" nemoguće postavljati na državnim cestama koje su predviđene za tranzitni promet, što je ovdje slučaj. Prijedlog postavljanja kamera za kontrolu brzine kretanja predložili smo PU Brodsko-posavske, nakon dopisa Grada Slavonskog Broda prošle godine. Hrvatske ceste su spremne na suradnju i za razmatranje svih prihvatljivih rješenja koje predloži lokalna samouprava u dogovoru sa MUP-om, a koje odobri nadležno Ministarstvo.", piše u odgovoru koje je SBplus dobio iz Hrvatskih cesta.
Sudeći prema njemu, na potezu su Grad i Policijska uprava brodsko-posavska koji bi ovaj problem trebali riješiti čim prije.
- Najnoviji
- Najstariji
-
Važna obavijest
Sukladno članku 94. Zakona o elektroničkim medijima, komentiranje članaka na web portalu i mobilnim aplikacijama plusportal.hr dopušteno je samo registriranim korisnicima. Svaki korisnik koji želi komentirati članke obvezan je prethodno se upoznati s Pravilima komentiranja na web portalu i mobilnim aplikacijama plusportal.hr te sa zabranama propisanim stavkom 2. članka 94. Zakona. -