SLAVONSKI BROD - Samo 185 kilometara i oko tri sata vožnje od Slavonskog Broda, nalazi se mjesto koje je proglašeno jednim od najljepših u Europi. Riječ je o bosanskohercegovačkom gradu Jajce.
Pixsell je jutros objavio popis 18 najljepših mjesta u Europi tijekom 2024. godine, prema ocjenama putopisaca časopisa TimeOut. Visoko drugo mjesto zauzelo je Jajce koje, mada im je blizu, mnogi Brođani vjerojatno nikad nisu posjetili.
Plivski vodopad u središtu grada Jajca, nastao je prije 50.000 godina. Jajce se mijenjalo kroz povijest, mijenjale su se vlasti, ali je vodopad ostao isti. Prelijep i ponosan prkosi vremenu i osvajačima kojih je bilo mnogo. Simbol je kako Jajca tako i Bosne i Hercegovine. Ispod vodopada se rijeka Pliva ulijeva u Vrbas, nakon čega zajedno nastavljaju put prema Savi. Rijeka Pliva pravi mnoštvo sitnih kaskada, vodopada, a posljednja kaskada je oko 20 metara visok vodopad što čini simbol Jajca i Bosne i Hercegovine.
Zavičajna etno zbirka Jajca svojim sadržajem, ima za cilj predstaviti običaje i tradiciju života jajačkog kraja, kulturno-povijesnu baštinu, kao i ljude koji su svojim radom i stvaranjem ostavili trag u njegovoj bogatoj povijesti. Eksponati u središnjem dijelu izložbenog prostora vezani su za običaje i tradiciju života u gradu i njegovoj okolini.
U staroj Kršlakovoj kući, naslonjenoj na gradski bedem, na putu prema Tvrđavi, smještena je Gradska galerija. Stalnu postavku galerije čine slike jajačkih i slikara čija su djela nastala tijekom njihovog boravka u Jajcu u proteklom periodu. Osim slika dio stalne postavke su i skulpture autora jajačkog kipara Duška Rakite. U okviru svojih aktivnosti Gradska galerija uspješno organizuje škole crtanja i slikanja, kao i likovne kolonije.
Franjevački samostan posjeduje više od 2.000 eksponata, a muzejski postav obuhvaća tek oko dva posto ili oko 100 predmeta dostupnih javnosti. Najznačajniji eksponat Franjevačkog muzeja u Jajcu su ostatci posljednjeg bosanskog kralja Stjepana Tomaševića. Posjetitelji Franjevačkog muzeja Jajce mogu, između ostalog, vidjeti i eksponate koji svjedoče o poštivanju vrhovnog rimskog božanstva Jupitera na području Jajca.
Katakombe se nalaze unutar gradskih zidina, kod Medvjed kule. Spomenik je podzemna crkva isklesana u živoj stijeni. U periodu krajem 14. i početkom 15. stoljeća, moćni vojvoda Hrvoje Vukčić Hrvatinić dao je nalog da se isklešu katakombe kao mjesto posljednjeg prebivališta vojvodske porodice Hrvatinića. Krajem 19. i početkom 20. stoljeća ulaz u Katakombe je nadvođen nadzemnim kamenim trijemom.
Tvrđava Jajce bila je uporište grada Jajca, nekadašnje kraljevske prijestolnice i posljednje teritorijalno posjedovanje Kraljevine Bosne. Danas se tvrđava Jajce još uvijek nalazi na vrhu zaobljenog brda u središtu srednjovjekovnog grada, ali visoki kameni zidovi i stražarske kule sad samo zatvaraju travnati plato koji je bosanski kraljevski dvor jednom nazvao domom. Tvrđava je nekoliko minuta hoda od poznatog vodopada u centru Jajca.
Mitrej (3./4. stoljeće n.e.) je najstariji nacionalni spomenik u Jajcu. Kult nepobjedivog boga sunca – Mitre bio je raširen po svim provincijama Rimskog carstva, uključujući i provinciju Dalmaciju, u čijim je granicama bio i najveći dio današnje Bosne i Hercegovine. Pripadnici mitraizma nastojali su smjestiti svoja kultna mjesta u pećinama, ali su izgrađivali i male jednoćelijske hramove – speleje te, ako je teren dopuštao, ukopavali ih u zemlju.
Muzej II zasjedanja AVNOJ-a osnovan je 1953. godine kao centralna jugoslavenska muzejska institucija memorijalnog tipa. Za vrijeme rata u Bosni i Hercegovini zgrada u kojoj je održano zasjedanje bila je devastirana, a muzejska građa, osim nekoliko predmeta, otuđena. U septembru 2002. godine Komisija za očuvanje nacionalnih spomenika proglasila je Dom AVNOJ-a nacionalnim spomenikom Bosne i Hercegovine kome treba biti vraćena funkcija muzeja AVNOJ-a. (Izvor:https://jajce.ba/turizam/)
Od hrvatskih mjesta, na listi najljepših se - i to na 11. poziciji - nalazi predivni Motovun.
- Najnoviji
- Najstariji
-
Važna obavijest
Sukladno članku 94. Zakona o elektroničkim medijima, komentiranje članaka na web portalu i mobilnim aplikacijama plusportal.hr dopušteno je samo registriranim korisnicima. Svaki korisnik koji želi komentirati članke obvezan je prethodno se upoznati s Pravilima komentiranja na web portalu i mobilnim aplikacijama plusportal.hr te sa zabranama propisanim stavkom 2. članka 94. Zakona. -
Samo_istina30.10.2024. u 21:07
Zasto obilaziti Jajce kad u Hrvatskoj ima tako divnih mjesta za posjetiti.
-