SLAVONSKI BROD - Osim što je dovela do rasta broja nezaposlenih, pandemija koronavirusa donijela je još jedan nepopularan rast. Riječ je o porastu cijena. Naime, građani su već i sami primijetili kako je dobar dio roba na tržištu poskupio, a sada je to potvrđeno i podatcima Državnog zavoda za statistiku.
"Cijene dobara i usluga za osobnu potrošnju, mjerene indeksom potrošačkih cijena, u lipnju 2020. u odnosu na svibanj 2020. u prosjeku su više za 0,1%.", piše, uz ostalo, u službenom izvješću. Detaljnijom analizom utvrđeno je kako je najveći rast zabilježen u kategoriji prijevoza. Naime, u lipnju su, u odnosu na svibanj cijene goriva i maziva za osobna prijevozna sredstva porasle u prosjeku za 3,2 posto. "Cijene pokućstva, opreme za kuću i redovitog održavanja kućanstva te cijene raznih dobara i usluga su u prosjeku po svakoj skupini više za 0,4%, cijene stanovanja, vode, električne energije, plina i ostalih goriva za 0,3%, dok su cijene alkoholnog pića i duhana te zdravlja, u prosjeku po svakoj skupini, više za 0,1%.
"Osobno kupujem po akcijama. Za razliku od mnogih koji ne žele letke trgovina u svojim sandučićima, ja ih redovito skupim, dobro pregledam, obilježim gdje je što na akciji i jednom tjedno krenem u obilazak i kupovinu tako da osobno i ne osjetim neki rast cijena svoje potrošačke košarice. Mada, moram primijetiti, koliko sam ja uočio, čini mi se da su cijene prehrambenih proizvoda otišle gore, no o tome bolje znaju oni koji ne paze na akcije. - kazao nam je Ante H. (51), kojeg smo zatekli u 'akcijskoj' kupovini dok je iz jedne odlazio u drugu trgovinu po proizvode na akciji. - Ja samo znam da je polubijeli kruh u pekarnici u kojoj ga stalno kupujem, unazad mjesec dana kunu skuplji. Plaćao sam ga do nedavno pet, a sada za njega izdvajam šest kuna - u prolazu je dobacio drugi kupac.
I dok naši sugovornici kažu kako su, u zadnje vrijeme, uočili rast cijena prehrambenih proizvoda rastu, analize Državnog zavoda za statistiku govore kako su cijene hrane i bezalkoholnih pića, u lipnju u odnosu na svibanj, prosječno niže za 0,5 posto. Ukupan rast takozvanih potrošačkih cijena, kažu u DZS, ublažile su cijene odjeće i obuće koje su u lipnju bile 6,2 posto niže nego li u svibnju. Prema istom izvoru cijene komunikacija su ostale na istoj razini.
- Najnoviji
- Najstariji
-
Važna obavijest
Sukladno članku 94. Zakona o elektroničkim medijima, komentiranje članaka na web portalu i mobilnim aplikacijama plusportal.hr dopušteno je samo registriranim korisnicima. Svaki korisnik koji želi komentirati članke obvezan je prethodno se upoznati s Pravilima komentiranja na web portalu i mobilnim aplikacijama plusportal.hr te sa zabranama propisanim stavkom 2. članka 94. Zakona. -