AP/SBplus
5192
Prikaza
8
Komentara
SLAVONSKI BROD – Vegeta, ulje, margarin, eurokrem,… uz pivo, cigarete i gorivo ono je po što Brođani sve češće odlaze u susjednu Bosnu i Hercegovinu i bosanski Brod. Svaka kuna uštede i tekako je bitna građanima koji žive u jednoj od najsiromašnijih hrvatskih županija kada se promatraju podaci o prosječnoj hrvatskoj plaći. O mirovini koja je u prosjeku tek nešto malo viša od dvije tisuće kuna da se i ne govori. U takvim okolnostima ne gledaju žitelji Brodsko-posavske županije i Slavonskog Broda previše niti na gužvu u koju nerijetko zapadnu na granici. Jer ušteda koju ostvare, tvrde, nije zanemariva.
Da je tomu tako i sami smo se uvjerili u petak kada se na prijelaz čekalo, u pojeidnim trenucima, i do tri sata. U koloni vozila nije manjkalo onih sa slavonskobrodskom registracijom koji su se vraćali iz 'beha' šopinga. Na bosanskoj Tržnici uz vozila s brodskom bila su i ona sa požeškom i đakovačkom registracijom.
- Zadnjih dvadeset godina kupujem u Bosni jer je jeftinije – kazao nam je Đakovčanin dodavši kako dobar dio njegovih sugrađana dolazi u Brod. Ipak, trgovci tvrde kako su im glavni potrošači i dalje stanovnici Slavonskog Broda.
- Platežna moć naših stanovnika je vrlo mala. U svakom slučaju puno manja od kupaca koji dolaze iz Hrvatske. Nažalost i mi ovdje osjetimo iseljavanje Slavonaca jer se tijekom prošle godine donekle smanjio promet u odnosu na godinu ranije, ali vjerujemo kako će ova 2018. Donijeti bolje dane – kaže nam Stojanka Radovanović koja na pijaci u Brodu prodaje obuću.
No sve češće, osim na pijacu po odjeću i na jednu od sedam benzinskih crpki po gorivo, stanovnici Slavonskog Broda odlaze u jedan od trgovačkih lanaca u mjesečnu nabavku.
- Tek odnedavna smo počeli redovno špeceraj (mjesečna nabavka) kupovati u Bosni. Ono što inače kupujem tamo me dođe nekih stotinjak kuna manje već u samom startu, što zbog nižih cijena što zbog nižeg PDV-a, koji je tamo 17, a kod nas 25 posto. Kad tome dodam iznos povrata poreza koji ostvarimo onda uštedimo i do 150 – 200 kuna ovisno o iznosu računa. Primjerice prošli mjesec nabavka nas je stajala 650 kuna, plus povrat od stotinjak kuna. A kupujemo uglavnom hrvatske proizvode, jer tamo je primjerice naše suncokretovo ulje osam kuna a kod nas 13, 14, na akciji 10 ili 11 kuna, zatim vegeta od 250 grama tamo je isto osam kuna, a kod nas oko 12, na akciji 10 kuna…, ako pak kupujete i nehrvatske proizvode ušteda je i značajnija – kazala nam je Mirjana K., koja kaže kako i dalje kani opskrbljivati se u susjednom gradu u kojem ne rijetko kupi i lijekove koji su također jeftiniji.
I dok građani Hrvatske imaju točnu računicu koliko ovakvim kupovinama uštede, u Općini Brod kažu nemaju egzaktnih pokazatelja o tome koliko zarade od hrvatskih kupaca. No, kažu, svjesni su kako je riječ o nezanemarivim iznosima.
- Kod oko 250 zaposlenih trgovaca na Tržnici, na sedam benzinskih crpki i u tri trgovačka centra mogli bismo reći kako je kuna postala najzastupljenije platežno sredstvo – kazao je načelnik Općine Brod, Ilija Jovičić, pripisujući to ne samo povoljnijim cijenama, nego i činjenicom da su dva grada prije rata živjeli kao jedan te da danas u Slavonskom Brodu živi gotovo pola bivšeg bosanskog Broda. – Navike su ostale. Ljudi ovdje imaju zemlju, objekte, prijatelje i naviku kupovine. Mi te ljude trebamo , bez njih ne bi mogli – naglasio je Jovičić.
I ne treba se bojati kako će izgubiti kupce iz Hrvatske, točnije s područja Brodsko-posavske županije i Slavonskog Broda, jer dokle god je većina proizvoda, pa čak i onih proizvedenih u Hrvatskoj, kod njih jeftinija i do četiri pet kuna, i dok god po primanjima stanovnici Brodsko-posavske županije budu na začelju hrvatske ljestvice dotle će hrvatski državljani kupovati hrvatsko u Republici Srpskoj. I na tom primjeru najbolje se oslikava činjenica važnosti ekonomije u odnosu na stalno prisutne međunacionalne razmirice i prepucavanja. Niti smeta hrvatskim državljanima što kune ostavljaju u srpskim rukama, niti stanovnicima Republike Srpske smeta što primaju kune iz hrvatskih ruku. Zakon tržišta je neumoljiv i kristalno jasan. Dokle god svi imaju interesa, a ovdje imaju, dotle je nebtino iz čije u čiju ruku ide kuna, marka ili euro. Svejedno.
Kalkulacija moga brata, nezaposlenog hrvatskog branitelja: HR [kn] BiH [kn] 50 lit benzina 485 380 gajba piva 120 80 2kg pileći file 100 56 staklenka majoneze 25 15 ukupno 730 531 RAZLIKA 199 kn Kak da ne ide? RH boli... Prikaži sve 100 56 staklenka majoneze 25 15 ukupno 730 531 RAZLIKA 199 kn Kak da ne ide? RH boli Qr za narod, pa sve više narod osjeća istu bol prema RH.
Mi njima pare,ojre,dolare,kune marke a oni nama nusproizvod,smrdljivi zrak. A jest i trgovina u tri P.M.