SLAVONSKI BROD - Da su vremena kada se rakija slobodno pekla, a zatim prodavala te tako značila dopunu kućnog budžeta vrijednih i tradiciji sklonih Slavonaca, odavno daleko iza nas, svjesni smo još od povijesnog ulaska u Europsku uniju koja je donijela puno toga dobrog, ali i nužnost zaštite domaćih proizvoda, lijepljenja oznaka na ono što je oduvijek karakteristično za pojedine hrvatske regije te promjena u prodaji 'domaćih' proizvoda.
Proizvodnja i oporezivanje rakije, regulirano je otad Zakonom o trošarinama i Pravilnikom o trošarinama. Malim se proizvođačem jakih alkoholnih pića sada smatra i onaj koji proizvodi alkoholna pića za vlastite potrebe odnosno isključivo za potrebe članova kućanstva. Dozvoljena količina proizvedenog alkohola u tom slučaju iznosi dvadeset litara čistog alkohola, što znači oko pedeset litara rakije sa 40 posto alkohola.
No, za razliku od proizvodnje rakije za vlastite potrebe, plaćanjima podliježu oni koji je planiraju prodavati drugima. Carinski ured Slavonski Brod i ove je godine, stoga, još jednom podsjetio male destilerije za proizvođače jakih alkoholnih pića o pravilima koje moraju poštovati, ali i dojavio promjene.
Naime, male destilerije su one koje proizvode alkohol u komercijalne svrhe u količini do deset hektolitara apsolutnog alkohola godišnje, primjerice do 2500 litara rakije sa 40 posto alkohola. Takve su destilerije pravno i ekonomski neovisne o nekoj drugoj destileriji i ne proizvode pića prema licenci, nego onako 'po domaći' kako se to u Slavoniji oduvijek radilo.
Dobre su vijesti da je trošarina na jaka alkoholna pića koja proizvodi mala destilerija po novom snižena za 50 posto pa sada, umjesto 53 kune po litri apsolutnog alkohola, proizvođači moraju platiti 26,50 kuna.
Za one obveznike koji se prvi put registriraju kao mala destilerija, ukinuta je obveza opremanja mjernim instrumentima koji su također bili udar na budžet proizvođača pa je sada dovoljno da imaju zakonita mjerila nabavljena na tržištu.
Takve bi promjene mogle utjecati na povećanje broja registriranih proizvođača i prodavača rakije. Oni koji su dosad rakiju pekli samo za sebe, a sada je žele prodavati drugima, mogu se lako preregistrirati u status male destilerije i na taj način zakonito prodavati svoje proizvode na domaćem tržištu ili ih izvoziti. Da bi vlasnik kotla stekao status male destilerije, mora se registrirati kod nadležnog carinskog ureda, a to je za područje Brodsko-posavske i Požeško-slavonske županije Carinski ured Slavonski Brod, na adresi Mile Budaka 1.
Hoće li ove promjene značiti nešto u broju registriranih ili će nameti Slavoncima i dalje biti preveliki pa će radije rakiju peći za sebe (i koju litru prodati 'na crno') provjerit ćemo za nekoliko mjeseci u broju registriranih u slavonskobrodskoj Carini.
- Najnoviji
- Najstariji
-
Važna obavijest
Sukladno članku 94. Zakona o elektroničkim medijima, komentiranje članaka na web portalu i mobilnim aplikacijama plusportal.hr dopušteno je samo registriranim korisnicima. Svaki korisnik koji želi komentirati članke obvezan je prethodno se upoznati s Pravilima komentiranja na web portalu i mobilnim aplikacijama plusportal.hr te sa zabranama propisanim stavkom 2. članka 94. Zakona. -