SLAVONSKI BROD - S obzirom na veliki broj nekadašnjih stanovnika Slavonskog Broda i okolice koji već desetljećima čine hrvatsku dijasporu u Europi i „preko bare", brodski su liječnici, posebice stomatolozi, već naviknuli najviše raditi ljeti kada većinu njihovih pacijenata čine upravo ti „povratnici" koji obilazak domovine i obitelji iskoriste kako bi jeftinije prošli u medicinskim troškovima.
Usvajanjem novog zakona o pružanju usluga u turizmu, čija primjena počinje od 1. srpnja 2018., Slavoniji se otvara put za 350 milijuna eura vrijedne investicije u projekte zdravstvenog turizma, čime ukupna vrijednost očekivanih investicija u turizam u ovoj godini raste na gotovo 1,3 milijarde eura, piše Glas Slavonije.
Naime, novim se zakonom turističkim agencijama prvi put nudi mogućnost ponude paketa zdravstvenih usluga u specijalnim bolnicama, lječilištima ili privatnim poliklinikama. Prema predviđanjima Svjetske zdravstvene organizacije, briga o zdravlju postat će najjača svjetska industrija, koja će do 2030. godine činiti 22 posto svjetskog BDP-a.
Do kraja veljače trebao bi konačno biti predstavljen novi projekt - panonski klaster zdravstvenog turizma, u koji je ušlo deset članova, i to s ciljem stavljanja Slavonije i Baranje na kartu poželjnog zdravstveno-turističkog odredišta. Riječ je o prvom takvom klasteru u ovom dijelu Hrvatske, kojim se tako u borbu za pacijente i goste ide ujedinjenim snagama.
- Cilj je ljude privući da dođu na zdravstveni tretman, ali odmah i ostanu i prošetaju Slavonijom i dobro se zabave i odmore. Često čujemo kako mnogi Slavonci nikada nisu posjetili Jadran, ali ja postavljam pitanje koliko ljudi s mora nikada nije posjetilo istočni dio hrvatskog kontinenta.- komentirala je predsjednica klastera, Zrinka Vlašić.
Slavonski gosti dosad su se najčešće liječili u privatnim poliklinikama čije su usluge u Hrvatskoj višestruko manje nego u državama u kojima žive.
- Mahom je riječ o ljudima čiji su korijeni u ovome kraju. Sada dolaze i zbog povoljnijih cijena dentalnih usluga. Najčešće izrađuju krunice, čija se cijena kreće od 1200 do 2500 kuna, ili ugrađuju implantate za 5000 kuna. Pacijenti nikada ne dolaze sami, nego u pratnji, pa je odlična ideja udružiti se s restoranima i hotelima preko klastera i pacijentima ponuditi kompletnu turističko-zdravstvenu uslugu - zaključuje dr. Josip Čes.
Slavoniji i Baranji najbolji primjer može biti susjedna Mađarska, kao isključivo kontinetalna i panonska zemlja, koja realizira 40 posto europskog dentalnog turizma te zemlja u kojoj se četvrtina ukupnog turizma odvija u spa i wellness hotelima.
Zanimljiv je podatak kako Hrvatska u wellnessu zapošljava oko 16,6 tisuća ljudi, deset puta manje od Austrije, te oko 4,5 puta manje od Mađarske
Cilj je ljude privući da dođu na zdravstveni tretman, nakon kojega će se u Slavoniji moći dobro odmoriti. Bilo da se radi u boravku u prirodi ili luksuznim tretmanima u zatvorenom, Slavonija će svakako imati što ponuditi turistima-pacijentima.
Iskoristi li pametno sve svoje stručne potencijale i prirodne ljepote, zdravstveni bi je turizam uistinu mogao dignuti na noge.
- Najnoviji
- Najstariji
-
Važna obavijest
Sukladno članku 94. Zakona o elektroničkim medijima, komentiranje članaka na web portalu i mobilnim aplikacijama plusportal.hr dopušteno je samo registriranim korisnicima. Svaki korisnik koji želi komentirati članke obvezan je prethodno se upoznati s Pravilima komentiranja na web portalu i mobilnim aplikacijama plusportal.hr te sa zabranama propisanim stavkom 2. članka 94. Zakona. -