3628
Prikaza
2
Komentara
SLAVONSKI BROD - Brodsko-posavska županija već dugi niz godina ostvaruje suradnju na području međukulturalnog dijaloga, razvoja visokog školstva, infrastrukturnog razvoja te integracije sa susjednim državama i njihovim institucijama. Stoga je danas u Uredu župana Brodsko-posavske županije, Danijela Marušića, održan radni sastanak s delegacijom Turske agencije za suradnju i koordinaciju (TIKA).
Osim župana, na sastanku su sudjelovali načelnik Općine Rešetari, Zlatko Aga, Emina Berbić-Kolar u ime Fakulteta za odgojne i obrazovne znanosti, pročelnik Upravnog odjela za financije Ivan Lukić, dekanica Filozofskog fakulteta Sveučilišta u Tuzli, Nihada Delibegović Džanić te koordinator TIKA-e Haşim Koç s prevoditeljem i asistentom Anesom Hasanovićem.
- Turska agencija za suradnju i koordinaciju u Hrvatskoj djeluje već dvije i pol godine. Provodimo različite projekte, dosad njih čak 41. Realizirani projekti su iz područja zdravstva, obrazovanja, suradnja s nevladinim organizacijama kao i lokalnom samoupravom. Današnji je razgovor produktivan i u smislu prekogranične suradnje s Tuzlanskim kantonom. Od župana smo saznali kako se Slavonski Brod nalazi na strateški važnom mjestu i raskrižju puteva gdje se mogu realizirati jako važni projekti.- kazao je koordinator TIKA-e Haşim Koç.
U Brodsko-posavskoj županiji svjesni su potreba ulaganja u visoko školstvo, a potencijalne investitore svakako vide u stranim agencijama koje već godinama djeluju na području Hrvatske. Isto tako, teže prema suradnji sa susjednom Bosnom i Hercegovinom u svrhu poboljšanja uvjeta na fakultetima u obje zemlje.
- Razgovarali smo o projektima iz oblasti obrazovanja i suradnji koju Filozofski fakultet Univerziteta u Tuzli ima s Fakultetom za odgojne i obrazovne znanosti u Osijeku. Tema je bila i obnova malog dijela tuzlanskog Filozofskog fakulteta odnosno prilagodba njegova prostora studentima s posebnim potrebama. Odjel TIKA-e u Sarajevu ima dugu tradiciju suradnje s institucijama u Bosni i Hercegovini, tako da bi novi projekti ujedno bili suradnja i TIKA-inih odjela u Sarajevu i Zagrebu, - kazala je dekanica Nihada Delibegović Džanić.
Svaki fakultet, naravno, ima svoj specifičan problem. Dok je jednima potrebno samo prilagođavanje, drugima je potrebna potpuna obnova prostora koji je u dertunom stanju. Tako je brodska prodekanica Emina Berbić-Kolar progovorila o teškoj situaciji u brodskim fakultetskim prostorijama i najavila konkretne projekte i radove.
- Svi znate u kakvom je stanju zgrada dislociranog studija Fakulteta za odgoj i obrazovanje u Slavonskom Brodu, iako su u nekoliko navrata i Grad i Županija pokušali pomoći. U nju se nije ulagalo otkad je izgrađena, a sada bi dobrom voljom TIKA-e dio zgrade mogao biti uređen. Danas je na sastanku predložena izgradnja jezičnog laboratorija u njezinu potkrovlju. Mi smo osnovali prvu katedru turskog jezika u Edirneu, tako da smo odavno već svi prijatelji. Priča se počela odmatati s više strana pa se nadamo kako će uskoro biti obnovljena i cijela zgrada. - kazala je prodekanica Emina Berbić-Kolar.
Posebno zadovoljan današnjim sastankom bio je Župan koji je spreman učiniti sve kako bi Brodsko-posavska županija dobila 'svoj dio kolača' u djelovanju TIKA-e na ovim prostorima.
- TIKA već dugo pomaže različitim hrvatskim projektima, a sada će pomagati i oko investicija u Brodsko-posavskoj županiji. Nadam se kako ćemo iskoristiti prilike koje nam pružaju. Bio je to razgovor o međukulturalnoj suradnji i ulaganju u visokoobrazovne institucije zbog čega mi je iznimno drago što su sastanku prisustvovale i naša prodekanica i tuzlanska dekanica. - kazao je župan Danijel Marušić.
Zbog dobrobiti postojećih dislociranih studija osječkog Sveučilišta u Slavonskom Brodu, kao i potencijalnog dizanja na noge i osnutka brodskog Sveučilišta, nadamo se kako sve neće stati samo na ovom radnom sastanku te kako će TIKA uistinu u Slavonskom Brodu vidjeti priliku vrijednu ulaganja te na taj način pomoći podizanju visokog školstva u cijeloj regiji na još višu razinu.