1339
Prikaza
3
Komentara
SLAVONSKI BROD - U velikoj vijećnici zgrade brodsko-posavske županijske Uprave u Slavonskom Brodu, jutros su se sa županom Danijelom Marušićem sastali predstavnici Federacije Bosne i Hercegovine, točnije, Kantona Središnja Bosna - Josip Kvasina, predsjedatelj Sabora Kantona Središnja Bosna te general Ilija Nakić, zastupnik u tom istom Saboru te izaslanik u Domu naroda Parlamenta Federacije. Nakon jednoipolsatnog sastanka zatvorenog za javnost, sudionici su odgovarali na pitanja predstavnika medija.
Glavni je povod sastanku bila suradnja između Srednjobosanskog kantona i Brodsko-posavske županije u vidu pomoći i dijeljenja iskustva vezanih za pristupanje Europskoj uniji, ali i projektne aktivnosti koje BiH čekaju u budućnosti.
- Uz zastupnike i predsjedavatelja, u delegaciji koja nas je danas posjetila, bila su i dva ministra te hrvatski saborski zastupnik. Imali smo prilično aktivan sastanak, a izaslanstvo će posjetiti i Osječko-baranjsku te Vukovarsko-srijemsku županiju. Bilo je puno razgovora o mogućnosti suradnje na europskim projektima, načinu pristupanja europskim projektima, suradnji našeg Centra za tehnološki razvoj i sličnih takvih institucija u KSB. Dogovorili smo daljnje sastanke na operativnim razinama te daljnju razmjenu podataka i iskustava. S Tuzlom smo već imali prekograničnu suradnju; zajedničkim smo projektom obnovili tamošnje škole i sibinjsku osnovnu školu. Sličnoj se suradnji nadamo i s KSB. - za medije je danas kazao brodsko-posavski župan, Danijel Marušić.
Kanton Središnja Bosna jedan je od deset kantona Federacije Bosne i Hercegovine, čiji je glavni grad Travnik. Dio je to zemlje koji je gotovo u cijelosti okrenut prema Europi.
- Nadam se da nećemo još dugo čekati na to da postanemo punopravna članica Europske unije. Zajedno sa iskustvima Brodsko-posavske županije i njihove agencije, u ovoj fazi kada - kako nam je rečeno - u rujnu kreće natječaj za sljedeće razdoblje do 2027. godine, želimo da 12 općina našeg Kantona zajedno pokuša prijaviti neke projekte i da povučemo određena sredstva iz Europske unije. Imajući u vidu našu financijsku situaciju, to puno znači, a jednako toliko znače i iskustva iz Brodsko-posavske županije. - kazao je Josip Kvasina, istaknuvši zdravstvo i obrazovanje kao glavne sektore u koje bi trebalo ulagati europska sredstva.
Današnji gosti u Slavonskom Brodu, otkrili su nam i kakva je trenutna politička situacija u njihovoj zemlji te koliko je na njih utjecao rusko-ukrajinski sukob.
- I prije ovog sukoba kod nas je politička situacija bila zategnuta jer su predstavnici iz Republike Srpske napustili institucije na razini BiH; prvenstveno Parlament BiH i Vijeće ministara. Više od pola godine to nije funkcioniralo u punom formatu. To je jedan veliki zastoj i time su stopirani mnogi procesi pa i 14 uvjeta i prioriteta Europske unije. Imamo situaciju da je jučer, poslije dugo vremena, zasjedao Parlament. Donesene su određene izmjene zakona kada su u pitanju svi problemi nastali zbog agresije na Ukrajinu. Parlament je usvojio izmjene zakona kada su u pitanju akcize. One su privremeno suspendirane u iznosu od 40 feninga po litri. To treba proći i proceduru Doma naroda Parlamenta BiH. Nadam se da će biti usvojeno kako bi svim žiteljima BiH olakšalo cjenovni udar kada su u pitanju energenti, prvenstveno gorivo. Donesena je i izmjena zakona o PDV-u. Kod nas je dosad bila jedinstvena stopa od 17 posto. Sada je smanjen PDV na osnovne životne namirnice i to na pet posto, a povećan je na 22 posto za proizvode poput alkohola ili odjevnih predmeta. - kazao je danas Kvasina u Slavonskom Brodu.
General Nakić prokomentirao je kako se situacija u Ukrajini reflektira na BiH.
- Sve nas to podsjeća na događanja u devedesetima. Sve nas to podsjeća i da trebamo stvari dovesti do stanja stabilnosti, da ništa ne može zamijeniti dijalog, da se sukobom i ratom ne može riješiti ništa,... Kakav god ratni ishod bio, u konačnici morate razgovarati. Kao Hrvati u BiH, cijelo vrijeme zagovaramo dijalog i rješenje BiH koja bi se priključila Europskoj uniji i NATO-u. Na tom putu moramo imati sugovornike jer je BiH sastavljena od tri konstitutivna naroda i teritorijalno imamo Republiku Srpsku, entitet Federaciju i Distrikt Brčko, deset kantona u Federaciji,... i to je kompleksnost jednog uređenja. No, to je potpisano u Daytonu i mi zagovaramo poštivanje toga. Zato tražimo potpisivanje Sporazuma o izbornom zakonu koji bi riješio mnoga pitanja u Federaciji, a duboko vjerujem i na državnoj razini BiH. - kazao je general Nakić.
Kamo sreće kada bi se prijateljsko ozračje i današnja atmosfera iz županijske vijećnice mogli preslikati na komplicirane unutrašnje odnose u BiH koji će zasigurno utjecati na to da u pristupnom periodu Europskoj uniji toj zemlji bude daleko teže no Hrvatskoj.
Samo_istina@ u prethodnom komentaru referirao sam se na stare odredbe Zakona o službi u OSRH - izmjene ovoga zakona donesene 2018. pravo predstavljanja i oslovljavanja činom prošireno je na sve umirovljene dočasnike i časnike HV s tim da (se) ispred... Prikaži sved imena i prezimena ili samo prezimena a prije čina s kojim je umirovljen navodi status "umirovljeni / umirovljena". Takvi uz predočenje iskaznice mogu o svojem trošku kupovati odore ili dijelove odora s pripadajućim oznakama čina i zamjenicama odličja koja su im dodijeljena te u svečanim prigodama i sukladno Zakonu nositi odoru.
General Nakić....da li je on aktivni časnik pa mu stavljate čin ispred imena i prezimena? To se stavlja samo aktivnim vojnicima, dočasnicima i časnicima, a ako je u mirovini onda umirovljeni general ili nista. General nije titula stecena na fakultetu... Prikaži sveu pa da mu stoji ispred imena i prezimena.