JUČER, 1. srpnja, na snagu su stupile makrobonitetne mjere kojima Hrvatska narodna banka (HNB) ograničava kriterije kreditiranja potrošača kako bi ublažila rizike za financijsku stabilnost povezane s pojačanim kreditiranjem kućanstava. Pojašnjeno je tako u publikaciji HNB-a naslova Financijska stabilnost.
Riječ je o tri mjere. Prvo, ograničava se najviši omjer mjesečne otplate ukupnog duga i dohotka potrošača (DSTI omjer), pri čemu ne smije biti veći od 45 % za stambene kredite i 40 % za nestambene kredite.
Drugo, ograničava se najviši omjer iznosa stambenog kredita i vrijednosti nekretnine u zalogu (LTV omjer) na 90 posto.
Treće, ograničava se najdulja ročnost kredita, što znači da se stambeni krediti i krediti osigurani nekretninom smiju odobriti na najviše 30 godina, a ostali nestambeni krediti na najviše 10 godina.
U analizi HNB-a se navedeno je kako bi se mjere najviše trebale odraziti na nenamjenske gotovinske kredite i trenutačno ne bi trebale znatnije utjecati na stambeno kreditiranje. Pored toga, ove mjere istodobno pridonose usporavanju rasta potrošnje kućanstva, odnosno, smanjenju inflatornih pritisaka povezanih s povećanom potražnjom.
Prema podacima HNB-a, udio kupoprodaja stambenih nekretnina koje su financirane kreditom od 2021. do 2024. godine prema procjeni je prosječno iznosio oko 30 %, pri čemu treba naglasiti kako je taj udio rastao i do 40 % u mjesecima u kojima se provodio program državnih subvencija za stambene kredite.
Kod kupoprodaja stambenih nekretnina koje nisu financirane kreditom, najveći udio ukupnih kupoprodaja čine domaće fizičke osobe (prosječno 55 %), a samo se manji dio odnosi na nerezidente i pravne osobe.
Najviši udjeli kreditno financiranih kupoprodaja zabilježeni su u kontinentalnom dijelu Hrvatske - u Međimurskoj županiji (41,1%), Gradu Zagrebu (38,7%) i Zagrebačkoj županiji (38,1%), dok su najniži udjeli zabilježeni u Istarskoj (14,8%), Šibensko-kninskoj (16,8%) i Zadarskoj (18,4%) županiji.
Brodsko-posavska ima udio od 32,6 % (10. od 21 županije) a Požeško-slavonska županija 34,1 % (8.) pa se može reći da je posljednje četiri godine u ovom dijelu Slavonije na svakih 10 stambenih nekretnina, približno njih tri financirano kreditom.

Iz HNB-a objašnjavaju kako su u priobalju izrazito zastupljeni inozemni kupci i kupnje za potrebe turističkog najma, koje se češće financiraju vlastitim sredstvima, zbog čega je udio kreditnog financiranja u tom dijelu Hrvatske u pravilu niži. Istodobno, tržišta nekretnina u Zagrebu i ostatku kontinentalnog dijela Hrvatske u značajnijoj mjeri ovise o kreditnom financiranju jer se veći dio nekretnina kupuje za potrebe stanovanja.
- Najnoviji
- Najstariji
-
Važna obavijest
Sukladno članku 94. Zakona o elektroničkim medijima, komentiranje članaka na web portalu i mobilnim aplikacijama plusportal.hr dopušteno je samo registriranim korisnicima. Svaki korisnik koji želi komentirati članke obvezan je prethodno se upoznati s Pravilima komentiranja na web portalu i mobilnim aplikacijama plusportal.hr te sa zabranama propisanim stavkom 2. članka 94. Zakona. -