I oni poslodavci koji su do kraja odrađivali ugovor većinom su radnike držali samo onoliko koliko je trajala potpora, pa krajnji cilj o dugotrajnom zapošljavanju ni tu nije postignut.
SLAVONSKI BROD - Nacionalnim planom poticanja zapošljavanja na brodskom se području u protekle dvije godine zaposlila 71 osoba. Programom su bile obuhvaćene mlade osobe bez radnog iskustva, dugotrajno nezaposleni, osobe starije od 50 godina te invalidi, a za njegovu je provedbu izdvojeno oko dva milijuna kuna. Država je stimulirala poslodavce tako što je 10 do 12 mjeseci novozaposlenim osobama isplaćivala do 50 posto plaće. Međutim, novi je plan donio i pooštrene mjere za poslodavce koji će, da bi ostvarili pravo na potporu iz mjera, morati dokazati da su povećali broj zaposlenih u protekloj godini. Time bi se trebalo stati na kraj manipulacijama nekih "domišljatih" poslodavaca koji su na brzinu otvarali obrte, uzimali potporu od pedesetak tisuća kuna i potom već nakon mjesec dana stavljali ključ u bravu i otpuštali radnike.
"I oni poslodavci koji su do kraja odrađivali ugovor većinom su radnike držali samo onoliko koliko je trajala potpora, pa krajnji cilj o dugotrajnom zapošljavanju ipak nije postignut. Novim kriterijima za primjenu mjera određeno je da potpore za zapošljavanje mogu dobiti samo poslodavci koji imaju opravdano upražnjena radna mjesta i najmanje jednog zaposlenog radnika unatrag tri mjeseca, a broj osoba koje zapošljava uz potporu ne može biti veći od 50 posto posječnog broja zaposlenih u proteklih dvanaest mjeseci", kaže Marko Neretljak, pročelnik brodske Područne službe Zavoda za zapošljavanje.
Na internetskoj stranici HZZ-a objavljeni su uvjeti i načini korištenja sredstava za provođenje mjera te svi potrebni obrasci. Sklapanje ugovora ovisit će o ispunjenju uvjeta, a isplata jednokračne novčane potpore uslijedit će mjesec dana nakon potpisivanja ugovora. Iznos sredstava vezan je uz razinu obrazovanja osobe koja se zapošljava i uz veličinu poslodavca.