DOK Austrijanci masovno bježe od paklenih vrućina prema moru, jezerima i planinama, mnogi njihovi nezaposleni sunarodnjaci, prijavljeni na Državnom servisu za zapošljavanje (AMS), suočavaju se s pitanjem – smiju li i oni ljeti otputovati na more ili posjetiti svoju obitelj u inozemstvu? - piše Herald Magazine.
„Smiju, ali za to se moraju odjaviti s AMS-a. Zakon o osiguranju nezaposlenih propisuje da moraju ostati u zemlji, a kako mi nemamo more, dozvoljeno je putovati na Nežidersko jezero, ali ne na more. Naravno, mogu uzeti godišnji odmor, ali za to vrijeme neće primati naknadu za nezaposlene”, objasnio je šef AMS-a Johannes Kopf u razgovoru za dnevni list „Heute” koji je primio brojne upite nezaposlenih osoba u Austriji.
Među njima je i priličan broj osoba iz zemalja bivše Jugoslavije. Dakle, nema odmaranja u inozemstvu na teret države.
Prema podacima iz „Heute”, do kraja lipnja ove godine, u Austriji je bilo 307.732 nezaposlena. Od toga, 239.301 osoba bila je bez posla, a 68.431 na doškolovanju. Nedavno je donesena odluka koja nije odgovarala mnogim nezaposlenima, a odnosi se na to da AMS može osobu poslati u neku drugu austrijsku pokrajinu na rad, ako se traži radnik s određenim profilom koji ta osoba ima.
Austrija ima devet saveznih pokrajina, a neke su jedna od druge udaljene i više od 500 kilometara.
Kopf je naglasio kako ovo pravilo vrijedi samo za osobe koje nemaju obitelj za koju moraju brinuti ili koju moraju zbrinjavati.
„To znači da nemaju djecu ili rodbinu koju moraju njegovati”, pojasnio je šef AMS-a. Onima koji moraju preseliti u drugu pokrajinu na posao, mora se osigurati određeni stambeni prostor.
„To se primjenjuje uglavnom u turizmu. Za nezaposlene iz Beča, posao u Tirolu ili Salzburgu ima smisla”, dodao je Kopf, napomenuvši da Austrija također prima mnogo inozemne radne snage.
„Daljnji alat za ublažavanje manjka radne snage u područjima kao što su ugostiteljstvo, njega i IT je regrutiranje stručnjaka iz inozemstva”, izjavio je Kopf. U 2022. godini u Austriju je došlo 6.000 stručnih radnika iz inozemstva na osnovi austrijske „crveno-bijelo-crvene” karte, što znači da nedostaje stručne radne snage u Austriji.
Inače, prosječno je to bilo oko 2.000 radnika godišnje. Ove godine Kopf očekuje novi rekord od 8.000 inozemnih stručnjaka koji će raditi u Austriji.
„Prošle godine je iz EU došlo 30.000 radnika. Najveća skupina stranaca koji rade kod nas su Nijemci”, zaključio je šef AMS-a Johannes Kopf u razgovoru za list Heute.
Članak je objavljen OVDJE, a mi svoje čitatelje pitamo je li takav austrijski sustav, prema njihovu mišljenju, pravedan ili okrutan.
- Najnoviji
- Najstariji
-
Važna obavijest
Sukladno članku 94. Zakona o elektroničkim medijima, komentiranje članaka na web portalu i mobilnim aplikacijama plusportal.hr dopušteno je samo registriranim korisnicima. Svaki korisnik koji želi komentirati članke obvezan je prethodno se upoznati s Pravilima komentiranja na web portalu i mobilnim aplikacijama plusportal.hr te sa zabranama propisanim stavkom 2. članka 94. Zakona. -