MNOGI sezonski radnici koji su proteklih godina tijekom ljetne sezone radili na Jadranu, zimi su selili u Austriju, uglavnom na tamošnja skijališta koja su zapošljavala različite profile turističkih djelatnika – od kuhara, konobara ili recepcionera, piše Telegram čiji članak u cijelosti prenosimo.
Traženi su bili i drugi profili radnika, poput domara, masera ili kozmetičara. Kako je ove godine sezona na Jadranu bila znatno slabija u odnosu na prethodne, mnogi su ostali bez ljetnog angažmana pa bi osiguranje egzistencije, usprkos koronakrizi koja je prisutna u cijeloj Europi, mogli ponovno potražiti u Austriji.
U prilog im ide to što je Austrija, kao posljednja zemlja u Europskoj uniji, početkom srpnja ove godine potpuno otvorila tržište rada za hrvatske radnike, tako da im više nije potrebna radna dozvola. Iako je nezaposlenost u Austriji u uzlaznoj putanji, zbog koronakrize, ipak je znatno niža nego u Hrvatskoj, pa je usprkos svemu moguće pronaći posao. Plaće, kao i ostali uvjeti, znatno su bolji nego u Hrvatskoj pa ne čudi da tamo, prema procjenama radi oko 35 tisuća hrvatskih građana.
Veliki interes zbog slabe ljetne sezone
Aleksandra Bertelt iz Euro Career, agencije koja se bavi posredovanjem u zapošljavanju preko koje je u zadnje dvije godine na području Austrije posao pronašlo oko 400 ljudi, kaže kako zbog slabije turističke sezone na Jadranu vlada veliki interes za zapošljavanjem u toj zemlji.
"Interes se dodatno pojačao otkako se 1. srpnja otvorilo tržište rada, odnosno, otkad radne dozvole vise nisu potrebne, a zasigurno je i slaba ljetna sezona u Hrvatskoj, bila poticaj da se ljudi prijave za posao u Austriji, koja je imala nenadano dobru ljetnu sezonu”, kaže Bertelt.
Iako je i Austrija pogođena koronakrizom, Bertelt tvrdi da i dalje vlada potražnja za hrvatskim radnicima. "Iz našeg iskustva, ništa se nije promijenilo u usporedbi s - recimo - prošlom zimskom sezonom. Potražnja je i dalje velika, pogotovo za kuharima i konobarima.”
Najtraženiji su kuhari
Što se tiče poslodavaca, kaže da se uglavnom radi o obiteljskim hotelima, do četrdesetak soba, dok tijekom ljeta vlada potražnja u objektima uz jezera. Najtraženiji su, očekivano, kuhari te su oni ujedno i najbolje plaćeni.
"Kuhari su uvijek traženi, iza njih, konobari, sobarice, maseri, kozmetičari, domari… Plaće za kuhara se kreću između 1600 do 2300 eura neto za satnicu od 48 sati tjedno. Ovise o iskustvu i o kvalifikacijama, odnosno, o poziciji u kuhinji. Za konobare se plaće kreću od 1600 do 1900 eura neto također za 48 sati tjedno. Plaće masera, kozmetičara, sobarica ili domara kreću se oko 1500 do 1600 eura neto”, kaže Bertelt.
Osim plaće, svim sezoncima je osiguran smještaj u jednokrevetnoj ili dvokrevetnoj sobi kao i tri obroka dnevno. "Plaće su propisane kolektivnim Ugovorom i pored toga djelatnici imaju pravo na 13. i 14. plaću, odnosno, božićnicu i naknadu za godišnji odmor”, kaže Bertelt, a piše Telegram.
- Najnoviji
- Najstariji
-
Važna obavijest
Sukladno članku 94. Zakona o elektroničkim medijima, komentiranje članaka na web portalu i mobilnim aplikacijama plusportal.hr dopušteno je samo registriranim korisnicima. Svaki korisnik koji želi komentirati članke obvezan je prethodno se upoznati s Pravilima komentiranja na web portalu i mobilnim aplikacijama plusportal.hr te sa zabranama propisanim stavkom 2. članka 94. Zakona. -