SLAVONSKI BROD - Portal Gradonačelnik.hr tvrdi - Slavonski Brod je među najuspješnijim hrvatskim gradovima po povlačenju EU sredstava. Prema njihovoj analizi Ministarstva financija o povučenim EU sredstvima od 2014. do 2022. godine, Slavonski Brod je na četvrtom mjestu sa 166.241.482 kuna.
U nastavku u cijelosti prenosimo članak s portala Gradonačelnik.hr.
Čitav niz je projekata i programa, aktivnosti u različitim sferama, kojima se u tom pogledu može pohvaliti Slavonski Brod i koji su uvelike pripomogli, pomažu ili bi trebali pomoći podizanju kvalitete života njegovih 49.891 stanovnika.
Definitivno, u vrhu po značaju nalazi se – Kuća tambure – Slavonska notna bajka. Infrastrukturni radovi u projektu uključuju rekonstrukciju i zahvat na Tvrđavi Brod, pojedinačnom zaštićenom kulturnom dobru nacionalnog značenja. Neto korisna površina građevine koja se uređuje iznosi 2.429,65 m² vanjskog i unutarnjeg prostora: prizemlje 992 m², kat 1.058,80 m² i ravni krov – grudobran (1.515,40 x 0,25) -378,85 m². Projekt revitalizira materijalnu baštinu nacionalnog značaja i oživljava je na inovativan i suvremen način, stvarajući javni prostor i kulturne proizvode koji svojim sadržajima postaju važan dio turističke ponude Grada Slavonskog Broda, ali i važan element u urbanizaciji i kulturnom razvoju lokalne zajednice gradskog lokaliteta, kao prostora svakodnevnog života. Multifunkcionalnost i inovativni pristup revitalizaciji materijalne baštine polazište su projekta, imajući na umu da u kontinentalnoj Hrvatskoj turizam nije dominantna ekonomska djelatnost, a kulturni gradski turizam tek se treba razviti. Obnovljeno je 2.429,65 m2 korisne površine sjevernog dijela zapadnog kavalira Tvrđave Brod u Slavonskom Brodu i stvoren preduvjet njegove namjene u prostor Kuća tambure – Slavonska notna bajka. Ukupna vrijednost projekta – razdoblje provedbe: 26.09.2018. – 26.03.2021.- iznosi 27.372.625 kuna, uz 23.266.731,25 kuna EU sufinanciranja.
Projektom opremanja, restauriranim će se prostorima dati novi sadržaj kako bi Kuća tambure ‘oživjela’ kao interaktivni interpretacijski centar -Slavonska notna bajka, posvećen tradicionalnoj tamburaškoj glazbi i tradicijskom hrvatskom glazbenom instrumentu, suvremeno interpretiran u prostorima kulturne baštine brodske tvrđave koji će predstavljati jedinstvenu formu u interpretaciji i prezentaciji tambure, revitalizira nematerijalnu baštinu nacionalnog značaja i oživljava je na inovativan i suvremen način, stvarajući javni prostor i nove turističke kulturne proizvode koji svojim sadržajima postaju važan dio ukupne turističke ponude grada. Ali i ne samo Slavonskog Broda, već i Slavonije, kao važan element u urbanizaciji i kulturnom razvoju gradskog lokaliteta, lokalne zajednice i prostora svakodnevnog života.
-Doprinos je održivom gospodarskom razvoju Slavonskog Broda i okolne regije kroz razvitak i širenje ponude kulturnog turizma unaprjeđenjem kulturne baštine- ističu iz Grada. Opremanje Kuće tambure u suvremeni multimedijalni interpretacijski centar posvećen tamburi čini novu kulturno turističku atrakciju koja ima za cilj stvarati inovativne kulturno-umjetničke, edukativne i druge sadržaje, a kroz prateći sustav usluga i potpora usmjerenih na malo i srednje poduzetništvo, cilj ih je uključiti u razvoj i ponudu sadržaja, proizvoda i usluga na lokalitetu tvrđave, te na području grada Slavonskog Broda.
Nadalje, tu je i Integrirani program – Interpretacijski centar Ivana Brlić Mažuranić, projekt predviđa infrastrukturni zahvat na 1.404,73 m2 kojim se cjelovito rekonstruirala Kuća Brlić smještena u Slavonskom Brodu na Trgu Ivane Brlić Mažuranić. Konkretno, opremili su se prostori interpretacijskog centra Ivana Brlić Mažuranić, postavili multimedijalni informativni panoi, opremila suvenirnica, restaurirao inventar Kuće Brlić te izradile i postavile skulpture likova iz bajki Ivane Brlić Mažuranić na frekventnim gradskim lokacijama. Projekt ima u planu uređenje i opremanje interaktivnog kreativnog centra kako bi on postao prostor javne namjene posvećen očuvanju i prezentaciji baštine te uspomene na Ivanu Brlić Mažuranić, a svojim atraktivnim programom i realizacijom ima cilj pretvoriti ovu nedovoljno iskorištenu baštinu u turističku atrakciju gradskog kulturnog turizma, multikulturalnog susreta i prvoklasan turistički doživljaj za lokalne i regionalne posjetitelje te posjetitelje iz Hrvatske i inozemstva.
-Inovacijski inkubator InnoBROD je, pak, strateški razvojni projekt Grada Slavonskog Broda čijom realizacijom se stvaraju uvjeti za intenzivni razvoj postojećih i osnivanje novih tvrtki utemeljenih na znanju, inovacijama i novim tehnologijama, te privlačenje investicija u sektore visoke tehnologije- napominju iz Grada.
InnoBROD će predstavljati dio regionalne poduzetničko-poslovne i inovacijske infrastrukture i jedan je od instrumenata za jačanje inovacijskog lanca vrijednosti, poticanje inovativnosti poslovnog sektora i njegovo povezivanje s istraživačkim organizacijama. Potreba za projektom utvrđena je u procesu analize poslovnog okruženja šireg područja Grada Slavonskog Broda i Brodsko-posavske županije, a zasnovan je i usklađen s ključnim potrebama za ulaganjima u uspostavu kvalitetne poduzetničko-poslovne i inovacijske infrastrukture, umrežavanje ključnih razvojnih dionika i internacionalizaciju poslovanja, te je u potpunosti usklađen sa smjernicama EU koje naglašavaju pametan, uključiv i održiv razvoj, odnosno razvoj zasnovan na znanju, inovacijama i novim tehnologijama, Strategijom pametne specijalizacije (S3) i Strategijom regionalnog razvoja RH. Realizacijom projekta Inovacijski inkubator InnoBROD uspostavlja se prostorna i tehnička infrastruktura, razvijaju visokospecijalizirane usluge poslovne podrške, te razvijaju i provode programi razvoja ljudskih potencijala u području poslovnog upravljanja, upravljanja inovacijama, razvoja novih proizvoda i usluga. Ukupna je vrijednost projekta: 16.315.238,55 kuna, 13.696.350,51 kuna su bespovratna EU sredstva, razdoblje provedbe: 3.4. 2019. – 25.7.2023.
-Projektom ‘Igrom do govora, faza II’, projektni partneri Dječji vrtić Ivana Brlić Mažuranić i DV Potjeh, Dječji centar LOGOS i udruga Laboratorij kreativnosti, doprinose unapređenju kvalitete i dostupnosti izvaninstitucionalnih usluga za djecu s teškoćama u razvoju na urbanom području Slavonski Brod na način da osiguravaju sinergiju u radu pri detekciji teškoća već u ranoj i predškolskoj dobi i uključivanje djece s teškoćama u djelotvorne usluge psihosocijalne podrške i rane intervencije koje provode osposobljeni stručnjaci primjenjujući multidisciplinarni pristup i suvremene metode- navode nam iz Grada. Ukupna vrijednost projekta iznosi 1.317.398,80 kuna, EU potpora: 100 posto, odvijao se u trajanju od 15.02.2021. do 15.02.2023.
A projektom ‘Vidim, čujem, osjećam umjetnost – programi socijalnog uključivanja u Slavonskom Brodu za osobe s invaliditetom kroz prilagođene kulturne sadržaje’, projektni partneri pod vodstvom Prijavitelja Galerije umjetnina grada Slavonskog Broda zajedničkom su provedbom 24 mjeseca kroz prilagođene kulturne i umjetničke sadržaje poboljšali uvjete za aktivno sudjelovanje, integraciju i pristup za 40 osoba s invaliditetom, povećali njihovu socijalnu uključenost i jačanje integracije uz prostornu i komunikacijsku prilagodbu na urbanom području Slavonskog Broda. Ukupna vrijednost projekta u razdoblju: 15.02.2021. do 15.02.2023., u cijelosti financiranog EU sredstvima iznosila je: 1.481.148 kuna.
Provedbom projekta ‘Lunch Box, faza VII – školska prehrana za djecu u riziku od siromaštva u osnovnim školama u Slavonskom Brodu’, Grad kao nositelj nastojao je osigurati djeci koja se smatraju u riziku od siromaštva školsku užinu, koja je često i jedini obrok djeci za cijeli dan. Na ovaj način se djeci pruža osjećaj sigurnosti, te se doprinosi pozitivnom okruženju za njihovo socijalno uključenje u vršnjačke skupine, vrši prevencija za neželjene posljedice nedostatne i/ili nezdrave prehrane kao što su društveni i psihološki poremećaji u rastu i razvoju, umor, iscrpljenost i demotiviranost za obrazovanje, a stručne skupine koje su se sastojale od nastavnika, pedagoga/psihologa i ravnatelja definirali su kriterije kao temeljne za određivanje statusa djece kao osoba u riziku od siromaštva. Tako su minimalno 85 posto sve uključene djece u projekt činila djeca iz obitelji koje su korisnice prava na doplatak za djecu, a maksimalno 15 posto sve uključene djece u projekt djeca iz četiri kategorije: Djeca iz višečlane obitelji (obitelj s troje i više djece); Djeca iz jednoroditeljskih obitelji; Djeca iz obitelji u riziku od siromaštva, koja se po osobnoj procjeni djelatnika škole ili centra za socijalnu skrb, nalaze u nepovoljnim osobnim, socijalnim i materijalnim okolnostima, a razlog nije činjenica da su iz višečlane ili jednoroditeljske obitelji i/ili- Djeca državljani Ukrajine kojima je priznata privremena zaštita. Projekt se provodi od 2016. – 2023.
Tijekom 2023. godine Grad Slavonski Brod privodi kraju projekte kojima je bio cilj obnovljene ‘brownfield’ objekte staviti u funkciju, odnosno ponuditi nove sadržaje za obogaćivanje ponude kulturnih i turističkih sadržaja. Nakon provedenih infrastrukturnih projekata obnove i rekonstrukcije dijelova zapadnog i sjevernog kavalira zaštićenog kulturnog dobra Tvrđave Brod, uslijedilo je opremanje objekata Kuće tambure i Edukacijsko-multimedijskog centra, za što su osigurana sredstva sufinanciranja iz Europskih strukturnih i investicijskih fondova (operativnog programa ‘Konkurentnost i kohezija 2014.-2020.’), a unutar ITU u sklopu Specifičnog cilja Obnova ‘brownfield’ lokacija (bivša vojna i/ili industrijska područja).
-Uskoro oživljava Slavonska notna bajka. Kuća tambure postala je suvremeni interpretacijski-multimedijski centar posvećen tradicionalnoj tamburaškoj glazbi i hrvatskom tradicijskom instrumentu, projekt vrijedan 663.614,14 eura (kod čega je 564.071,94 eura bespovratnih EU sredstava) obuhvaća suvremene audio-vizualne sadržaje, koncertnu dvoranu, glazbeni studio, majstorsku radionicu, suvenirnicu i druge oblike predstavljanja tambure javnosti, a projekt vrijedan 594.816,57 eura (505.593,95 eura bespovratnih EU sredstava) prenamjenjuje sjeverni kavalir u Edukacijsko-multimedijski centar s fokusom na suvremenu informacijsko-komunikacijsku tehnologiju, nude se zabavni, edukativni i istraživački sadržaji, uključujući informacijski centar, multimedijske i konferencijske dvorane, prostor za radionice, izložbene prostore, centar za nematerijalnu kulturnu baštinu, zvjezdarnicu te prikaze povijesnih etapa Tvrđave Brod i Sunčevog sustava u virtualnoj i proširenoj stvarnosti- upoznaju nas iz Grada. Proračun za 2024. također je preduvjet za početak novih projekata koji će se financirati iz novog financijskog okvira ITU perspektive: botanički vrt, poduzetnički akcelerator, biciklističke staze, kamp na Poloju, a iako se vlastitim sredstvima i povlačenjem sredstava iz natječaja za energetsku obnovu već mnogo napravilo, kod obnove škola svakako će biti značajno provođenje projekata koji bi se financirali iz Nacionalnog programa oporavka i otpornosti te po tom planiraju da će se u ovoj godini konačno donijeti odluke o financiranju, kao i za ranije prijavljene projekte izgradnje i obnove dječjih vrtića.
- Nastavljamo s izgradnjom sportskih objekata, među kojima se ističe obnova Stadiona na Savi i ŠRC Klasije i svakako izgradnja dodatnih sadržaja s vanjskim bazenima na radost građana i posjetitelja grada. Veliki udio u ovom proračunu i nadalje nose projekti povezani s očuvanjem okoliša kako bi život u Slavonskom Brodu bio što ugodniji i kvalitetniji; sortirnica, daljnja sanacija odlagališta, programi očuvanja kvalitete zraka, programi poticanja korisnog odvajanja otpada i sl. Proračun odražava i nastavak provedbe demografskih mjera s povećanjem naknada za novorođenčad. Jedan od važnih strateških ciljeva je zelena i digitalna tranzicija grada. Izvršavanje proračuna u 2024. godini, kao i ranijih godina bit će usklađeno s realizacijom prihoda. Izvršavanjem i pokretanjem projekata planiranim proračunom ostvaruju se ciljevi utvrđeni u strateškim dokumentima, a koje će se nadalje upotpunjavati i izvršavati prema projekcijama u sljedećim godinama. Najveći iznos bespovratnih sredstava ITU mehanizma koji je na raspolaganju Urbanom području Slavonski Brod za razdoblje do 2027. godine iznosi 33.000.000 eura. - najavljuju i naglašavaju gradonačelnik Mirko Duspara i ekipa iz Grada.
- Najnoviji
- Najstariji
-
Važna obavijest
Sukladno članku 94. Zakona o elektroničkim medijima, komentiranje članaka na web portalu i mobilnim aplikacijama plusportal.hr dopušteno je samo registriranim korisnicima. Svaki korisnik koji želi komentirati članke obvezan je prethodno se upoznati s Pravilima komentiranja na web portalu i mobilnim aplikacijama plusportal.hr te sa zabranama propisanim stavkom 2. članka 94. Zakona. -