/ 20
1997
Prikaza
0
Komentara
SLAVONSKI BROD - U Slavonskom Brodu gotovo dvije godine traje europski projekt Kulturni centar mladih – Razvoj javno-civilnog partnerstva u kulturi u Slavonskom Brodu, Brođanima poznatiji pod nazivom „KUL centar". Sinoć je održana njegova završna konferencija u Centru mladih.
Uz korisnika, umjetničku organizaciju, Kazališnu družinu Ivana Brlić Mažuranić, partneri u provedbi projekta bili su Grad Slavonski Brod, Kazališno-koncertna dvorana Ivana Brlić-Mažuranić, Kino klub Paluba 7, Udruga Kameleon i Mreža te Fotoklub Kadar SB.
Svi oni Brođanima su poznate po svom prijašnjem radu, a sudjelovanjem u ovom projektu željeli su svim zainteresiranim građanima, mladima i onima malo starijima, ponuditi mjesto na kojem bi mogli izraziti svoju kreativnost i time unaprijediti kulturni život svoje zajednice.
U sklopu projekta zainteresirani su mogli sudjelovati na: dramskim radionicama za djecu, projekcijama umjetničkih filmova i gostovanjima redatelja, književnom klubu, radionicama kreativnog pisanja, glazbenim radionicama, radionicama izrade časopisa, fotografskim radionicama, izložbama,…
- Iza nas su dvije jako bogate godine KUL centra. Odradili smo puno likovnih, književnih, glazbenih i filmskih radionica, predstava, izložbi te na jednom mjestu ponudili sve što čini kulturu. Nešto se pokrenulo, imali smo sastanke o platformi udruga koju moramo realizirati zajedničkim snagama. Nadamo se da će biti i KUL centar 2 te da smo u dvije godine pokazali koliko možemo te koliko snage i volje imamo. Grad Slavonski Brod svojom veličinom to zaslužuje. - kazala je Darija Vlajnić iz Kazališne družine Ivana Brlić Mažuranić.
Osim vrijedne opreme te tiskanog materijala koji ostaju iza ovog Projekta, njegova je namjera bila potaknuti slavonskobrodske udruge na ujedinjenje i aktivniji zajednički rad s ciljem pružanja što kvalitetnijeg sadržaja Brođanima.
- Raditi jedan ovakav projekt je složen zahvat. On traži iskusne ljude koji to mogu iznijeti. Udruga Kameleon i Mreža s naših deset voditelja u dvije je godine kroz sedam sadržajno različitih aktivnosti odradila 112 radionica u kojima je sudjelovalo i kroz koje je prošlo 250 osoba. Morali smo se prilagođavati različitim uvjetima, svjesni toga da smo ušli u dvoranu koja je nepripremljena. Nastojali smo ostvariti to da naš grad, zajedno s partnerima, dobije to što ostaje u naslijeđe novim generacijama i udrugama. Ovo je projekt javno-civilnog partnerstva koje možda nije bilo visoko sinergijsko, ali je bilo dostatno održivo. To je dobro za početak i može poslužiti svima da uče okupiti sve koji rade, razgovarati s njima, stvarati zajedničke dogovore, dobro pripremati projekte. Onda ćemo imati još više uspjeha. I mi smo ušli u projekt s puno snova i zamisli pa smo naišli na europsku birokraciju koja je vrlo precizna, striktna i nemilosrdna i ne da maknuti od onoga što je napisano na papiru. Borili smo se sa tromostima našeg javnog mnijenja, gdje je puno lakše u pasivnosti sjediti na korzu, nego otvoriti vrata. Mislim da će Centar mladih zaživjeti u punom programu kad dobije svakodnevni rad, svog voditelja koji je aktivno prisutan, kad dobije jednu vrstu podrške i neovisnosti u sinergiji javnih institucija i platforme udruga za koju se nadam da će biti formirana, mada udruge ponekad imaju svoje interese. No, ljudi ne trebaju imati vlastite, nego zajedničke ciljeve u ovakvim stvarima. Svi zajedno možemo puno više nego dvije udruge samostalno. - kazao je Jugoslav Gojković, predsjednik Udruge Kameleon i Mreža, čiji su članovi bili među najaktivnijima u KUL centru.
Sadržaj članka isključiva je odgovornost Kazališne družine „Ivana Brlić Mažuranić", a projekt je sufinancirala Europska unija iz Europskog socijalnog fonda.