1876
Prikaza
0
Komentara
SLAVONSKI BROD - Današnjim svečanim otvorenjem, službeno su počeli Dani otvorenih vrata KUL centra u Slavonskom Brodu koji će predstojeći vikend u Centru mladih u Starčevićevoj ulici obogatiti brojnim radionicama, predstavama i programima.
- Kad smo krenuli s projektom, morali smo prvo svi preboljeti dječje bolesti, a onda nam je došla korona. Taman smo se zahuktali, shvatili što trebamo, a onda smo naglo prekinuti. No, nismo se dali. Prilagodili smo se i nastavili raditi. U dvije godine projekta bilo je puno radionica i dobrih filmova. Svi smo dali sve od sebe. Djeci je ovo bilo posebno potrebno, neka vrsta rehabilitacije i barem dijela normalnog u ovim čudnim vremenima. Nije loše da se privikavamo i na online-kulturu jer možda će nam to u budućnosti još trebati. Kazališna družina kao nositelj ovog projekta, a zahvaljujući Razvojnoj agenciji Grada Slavonskog Broda, prati natječaje, raspituje se za nove mogućnosti i želimo se uključiti u sve segmente kulture grada Slavonskog Broda pa i šire.- kazala je Darija Vlajnić, voditeljica Kazališne družine I.B.M.
Podsjetimo, dvogodišnji Projekt „Kulturni centar mladih - Razvoj javno-civilnog partnerstva u kulturi u Slavonskom Brodu (KUL centar)" osmišljen je kako bi unaprijedio postojeći koncept upravljanja Centrom mladih u Slavonskom Brodu kroz implementaciju modernog modela sudioničkog upravljanja koji je rezultat rada javnog, obrazovnog, civilnog i privatnog sektora te gađana urbanog područja grada Slavonskog Broda kao i ojačanih kapaciteta svih dionika.
Cilj programa je zajednička priprema i provedba kulturnih i umjetničkih programa korisnika novooformljenog Kulturnog centra mladih u Slavonskom Brodu promovirati koncept sudioničkog upravljanja uz uključenost lokalne zajednice te javno-civilnog partnerstva u kulturi.
Partneri Kazališne družine u provedbi Projekta su Grad Slavonski Brod, Kazališno koncertna dvorana Ivana Brlić-Mažuranić, Kino Klub Paluba 7, Udruga Kameleon i Mreža te Fotoklub Kadar SB.
- Misija Palube 7 bila je prikazivati filmove koji su inače dio kinotečnog programa i ne mogu se, primjerice, vidjeti u repertoaru Cinestara. Zanimljivo je da smo, kao Kino-klub, počeli raditi u vrijeme kad se zatvorilo posljednje brodsko kino Hrvatski dom, 2007. Nekoliko godina bili smo jedino mjesto u gradu gdje se, pod navodnicima, na velikom platnu mogao pogledati film. Nisu to bili superaktualni filmovi, nego klasici koji imaju svoju vrijednost. U 13 godina imali smo više od 300 projekcija - u Radničkom i Hrvatskom domu, dvorani Gradske knjižnice i Centru mladih. U sklopu projekta malo smo promijenili koncepciju i 'bacili' se na klasiku. Bilo je tu nijemih, eksperimentalnih filmova. Dvanaest puta s nama su bili prezenteri, filmski kritičari ili stručnjaci koji su rasvjetljivali tajne filma. Imali smo razgovore prije i poslije filma. Željeli smo dati dodanu vrijednost tim projekcijama, da ljudi nešto dodatno nauče umjesto da samo ustanu i odu nakon gledanja filma. - kazao je Hrvoje Gažo, tajnik Kino-kluba Palube 7, a u sklopu Projekta voditelj Art-kina Palube 7.
Teško je nabrojati sve aktivnosti koje su gore nabrojane udruge i ustanove uspjele provesti kroz 24 mjeseca.
- Kroz desetak godina našeg djelovanja, razvili smo sedam različitih aktivnosti koje smo integrirali u KUL centar. To je rezultiralo sa sedam radionica. Magistrica znanosti Darija Mataić Agičić u posljednje je dvije godine dvadeset puta vodila radionicu kreativnog pisanja, zatim je tu Književni klub Arinoe koji je vodio Vlatko Balošić te Glazbena radionica i slušaonica pod vodstvom Željka Parlova; potom SF skupina Orion koju vode Goran Kolarić iKrešimir Grčević; Snježana Kauzlarić kroz radionicu „Rijeka cvijeća" crtala je s djecom na temu tekstova, a Andrijana Nemet Kosijer radila je s mladima na tome kako pojedine motive iz bajki povezati s vlastitim realnim tekstovima; zbirka SF pripovijedaka rezultat je radionice koju vode Leo Lovrenčić i Branka Pecić, a tu je i naš art-časopis „Sjena žarkog ljeta" na kojemu radi dvadesetak autora. Kroz ove dvije godine izašlo je deset brojeva. - kazala je Marina Gojković, tajnica Udruge Kameleon i Mreža, građanske udruge usmjerene prvenstveno na borbu za resocijalizaciju i borbu protiv ovisnosti.
Dvodnevni je program moguće pogledati u nastavku:
Sadržaj članka isključiva je odgovornost Kazališne družine "Ivana Brlić Mažuranić", a projekt je sufinancirala Europska unija iz Europskog socijalnog fonda.