/ 13
6012
Prikaza
0
Komentara
SLAVONSKI BROD - Noć nakon završetka velike manifestacije Đakovačkih vezova, kada je za najljepšu snašu proglašena Brođanka Marina Barić koja trenutno stanuje u Vukovaru, objavili smo lijepu pozadinu cijele te priče o mladim zaljubljenicima jedno u drugo, ali ništa manje i u narodne nošnje.
Marina nas je odmah uputila i na brodsku obitelj Lakušić koja godinama njeguje slavonsku tradiciju, a čija je 'predstavnica' također pobijedila iste večeri na ovogodišnjim Đakovačkim vezovima, ali u kategoriji najljepše djevojke u narodnoj nošnji.
Matea Lakušić iz Slavonskog Broda, 27-godišnja je studentica Učiteljskog fakulteta, smjera rani predškolski odgoj. Članica je KUD-a Lovor iz Trnjana, a porijeklom je iz Gornje Bebrine.
Upravo je i nošnja u kojoj se natjecala i pobijedila iz tog kraja, a datira iz vremena između 1910. i 1915. godine.
- Odnica pružanka. Tehnika veza preko klipića (drveni štapić) Rađena crvenim i crnim koncem. Oko vrata marama vatrlonka. Kožušak. Tkana marama žutih križeva sa šarenim gombama. Na nogama guličane čarape sa špicevima zrnjem. - opisao nam je znalačkim jezikom Mateinu pobjedničku nošnju brat Vlado koji ju je oblačio.
Matea je, uz studiranje, voditeljica dječje skupine KUD-a Lovor, a svi članovi njezine obitelji veliki su obožavatelji i čuvari tradicije, tako da je odmalena naviknula nositi nošnju.
- Imamo nekoliko desetaka kompleta nošnje. Ja restauriram i pravim nove kožuške s ogledalima. Mama šlinga i radi ručne radove, šije nošnje. Uglavnom sam ja kolekcionar. Imam dosta naslijeđenog od bake, i jedne i druge. I svi u obitelji se nose šokački. Bake, tetke, strina. - ponosno je kazao Vlado.
Na ovogodišnjem izboru u Đakovu, Matea je najbolje predstavila i nosila starinsko ruho na lokalnom šokačkom dijalektu. Za pobjedu je, kazao je njezin brat, bitna cijela priča i kontekst - za koju bi se prigodu prije gotovo stotinu godina tako obukla, kamo je krenula i zašto nosi baš to što nosi.
- I svaki detalj na njoj je bio kao u to vrijeme kad se to nosilo. Jednostavno mora biti kompletna osoba koja će to sve ponosno nositi i sve to dijalektom ispričati i prikazati ako ima nešto od rekvizita. - pojasnio je Vlado kriterije izbora pobjednice.
U svakom izboru ljepotica Đakovačkih vezova sudjeluju i konačnu odluku donose četiri etnologa odnosno kustosa muzeja tako da svi mladi ljudi koji pobijede uistinu time dobivaju potvrdu svog rada i truda, ali i poznavanja narodnih nošnji svoga kraja.