944
Prikaza
1
Komentar
SLAVONSKI BROD - Jučer je Gradska knjižnica Slavonski Brod proslavila 75 godina rada. Ovom slavlju, pridonijeli su brojni gosti, između ostalog i Jelena Perčin iz Sektora za arhivsku, knjižničnu i muzejsku djelatnost Ministarstva kulture i medija Republike Hrvatske.
Događaj koji je zasigurno značajan za grad i sve korisnike knjižnice, one koji će nekad trebati pomoć vrijednih knjižničara imao je tri dijela. U prvome dijelu predstavljena je izložba autorice Matee Žilić, mag.cult. i dipl.knjižn., naziva „Očima Brodskog lista: povijest Gradske knjižnice Slavonski Brod iz pera novinara”. Vrlo nadahnuto povodom ovoga obilježavanja te samo izložbe govorile su ravnateljica Gradske knjižnice Ružica Bobovečki, Matea Žilić kao autorica izložbe, knjižničarka koja je direktno uključena u rad i život knjižnice te naposlijetku, novinarka Dunja Vanić (Posavska Hrvatska) i sada zaslužna za praćenje svih važnih događaja u Gradu i Županiji.
Kako smo doznali, Brodski list je tjednik koji je značajan jer je uvijek ostavljao prostor za informacije o Gradskoj knjižnici Slavonski Brod, a počeo je izlaziti 29. studenog 1947. godine. Tiskan je sve do 1992. Ovaj list je pokrivao mnoga područja: kulturna, sportska, politička,… Baš zato Brodski list je bio značajan za grad kao i sama Gradska knjižnica čiji rad je budno pratio.
Brodski list je u tome kotekstu važan jer je prepoznao važnost Gradske knjižnice koja je živo tkivo koje se razvija zavaljujući svojim korisnicima. Baš zato, da bi ih prodobila potrebno je dati joj prostor za promidžbu, prostor gdje će se o njezinome životu progovarati kako bi opstala. Brodski list je to očito činio. Na ovoj izložbi mogli smo doznati kako Posavska Hrvatska, kao nasljednica Brodskoga lista, nastavlja tu tradiciju. Sinkronizirani rad knjižnice i lista se nastavio, stoga ne čudi jednako inspirativan govor Dunje Vanić. Rekavši kako je Knjižnica hram kulture, zaokružuje čitavu ovu priču o knjižnici. Ali također, ne skrivajući zadovoljstvo zbog prepoznavanja značaja novinarstva, Vanić je otkrila kako su Brodski list i Gradska knjižnica gotovo vršnjaci. Brodski list je, naime, stariji samo šest mjeseci. „Rasli smo u isto vrijeme, dijelili smo iste uspjehe i nedaće i bili smo ne samo potpora jedni drugima nego i jednako usmjereni na uslugu građanima.“, rekla je Vanić.
Brodski list je bio dostupan svim korisnicima knjižnice kao što je i danas Posavska Hrvatska. Dakle, suradnja u istom cilju se nastavila te, zahvaljujući njoj, mi možemo doznati što bilježe ove novine. Svjedoci vremena, oboje, knjižnica i sadašnja Posavska Hrvatska, a nekadašnji Brodski list, mogu nam dati ne samo potvrdu o tome kako je pisana riječ važna nego i kako je ne može uništiti nikakva suvremena tehnologija. To da su oboje opstali, i novine i knjižnica, vrlo je važno napomenuti jer pisana riječ, miris i dodir knjige nikada neće zamijeniti elektronska knjiga čiji sadržaj pratimo preko ekrana. Jer starost knjige određuju svi dodiri korisnika, njezina boja koja se mijenja vremenom, čak i prašina koju moramo otpuhnuti kako bismo je vratili u život.
Nakon otvorenja izložbe, svi gosti su se uputili u Veliku dvoranu knjižnice gdje je održano predavanje ravnateljice (mogli smo doznati sve važne informacije o knjižnici, njezinom fondu, o događajima unutar prostora knjižnice,...), dodijeljene su nagrade najčitateljima te počasnim članovima, te je naposljetku odigrana predstava teatra Kerekesh „Beba” u režiji Ljubomira Kerekeša koji je igrao u predstavi zajedno s Mirnom Medaković Stepinac. Zasigurno veliki dan za Gradsku knjižnicu, ali i za grad Slavonski Brod. Ostaje nadati se da će Knjižnica u godinama koje dolaze uspjeti povećati broj svojih korisnika i pisanoj riječi privući mlade.