718
Prikaza
1
Komentar
SLAVONSKI BROD - Povodom 21. Dana plesa u čast Miji Čorak Slavenskoj, 21. listopada 2024. godine, Centar mladih u Slavonskom Brodu postao je pozornica za jedinstvenu izvedbu suvremenog plesa Together We Are², u izvedbi plesnih umjetnica Koraljke Begović i Nastasje Štefanić Kralj, uz multimedijalnu podršku Bojana Gagića koji potpisuje oblikovanje zvuka i svjetla. Manifestacija posvećena velikoj balerini Miji Čorak Slavenskoj već godinama donosi inovativne umjetničke sadržaje u Slavonski Brod, no ovogodišnja izvedba oduševila je sve prisutne svojim inovativnim pristupom plesu, tehnologiji i zvuku.
Predstava Together We Are² specifična je po tome što istražuje dinamičan odnos između dva plesačka tijela, te način na koji njihovi pokreti generiraju zvukove i stvaraju jedinstvenu zvučnu sliku prostora. Izvedba se temelji na ideji zajedništva, ne samo između izvođača već i između publike i umjetničkog djela, čime se brišu tradicionalne granice između onih koji stvaraju i onih koji promatraju. Upravo taj osjećaj zajedništva i bliskosti bila je glavna tema ove predstave koja se, koristeći suvremene tehnologije, fokusirala na osluškivanje pokreta i njihove zvučne manifestacije.
Kako ističu autorice, predstava ne nudi narativ o dolascima i odlascima, već promišlja o prostoru između, o samom postojanju i o tome što znači biti prisutan u trenutku. Kroz osluškivanje tijela i pokreta, izvođači i publika zajednički stvaraju zvukove, oblikujući prostor izvedbe na način koji se ne može ponoviti.
- Prije sedam-osam godina započeli smo rad na ovoj ideji, no pravi napredak postigli smo prošle godine, 2023., kada smo se ponovno posvetili konceptu zajedništva i odnosu između tijela i zvuka. Ples je za mene uvijek bio nešto više od jednostavnog izražavanja tijelom – riječ je o suodnosu pokreta i prostora, i ovdje se dodatno bavimo time kako tehnologija može oblikovati tu dinamiku. - izjavila je Begović.
Begović je naglasila kako je predstava fokusirana na istraživanje različitih aspekata odnosa između dva tijela – bilo da je riječ o fizičkom, emotivnom ili platonskom suodnosu.
- U ovoj izvedbi koristimo metodu ozvučavanja tijela putem kontaktnih mikrofona, a Bojanove intervencije u oblikovanju zvuka donijele su novu dimenziju predstavi. Publika je postala aktivni sudionik u tom zajedničkom prostoru, čime brišemo granicu između izvođača i gledatelja. - kazala je Begović.
Kroz predstavu, koja je nastajala svega četiri tjedna, usprkos skromnim financijskim sredstvima, autorski tim uspio je stvoriti nešto izvanredno.
- Pokušavamo uroniti publiku u naš svijet, u kojem pokret, zvuk i svjetlo funkcioniraju kao jedno. Dvije jedinke na sceni grade svoj vlastiti svijet, koji može biti neobičan i začudan, a publika ima priliku biti svjedokom, a ponekad i aktivnim sudionikom u toj kreaciji. Naša ideja je da svi dijelimo isti prostor - izvođači i publika zajedno - te tako zajednički osluškujemo kretanje. - istaknula je Kralj.
Nastasja je svoju plesnu edukaciju započela u Zagrebu, gdje je završila preddiplomski studij suvremenog plesa na Akademiji dramske umjetnosti, te se kasnije usavršavala u inozemstvu. Iako je po obrazovanju i profesionalna glazbenica, suvremeni ples postao je njezina strast i primarna umjetnička forma. Kao članica Udruge plesnih umjetnika Hrvatske (UPUH) te Hrvatske zajednice slobodnih umjetnika (HZSU), Nastasja Štefanić Kralj redovito surađuje s brojnim domaćim i inozemnim umjetnicima te je dobitnica nekoliko prestižnih nagrada, uključujući i Rektorovu nagradu za koreografiju Cadenza per 6.
- Ples i zvuk su u ovoj izvedbi nerazdvojni, i vjerujem da smo publici ponudile jedno potpuno novo iskustvo. - kazala je Kralj.
Bojan Gagić, koji je oblikovao zvuk i svjetlo za predstavu, donio je dodatnu dimenziju u izvedbi. Korištenje senzora na tijelima izvođača omogućilo je zvučnu manipulaciju pokreta, što je rezultiralo specifičnom akustičkom slikom koja se razvijala tijekom izvedbe.
- Kako zvuči kretanje, kako zvuče naši mišići – to su pitanja kojima smo se bavili u ovom radu. - objasnila je Štefanić Kralj, dodajući kako je istraživanje tih pitanja omogućilo stvaranje jedinstvenog iskustva za publiku, koja je kroz zvuk mogla osjetiti svaki pokret izvođača.
Publika je bila uključena u samu izvedbu, a interakcija između gledatelja i izvođača stvorila je osjećaj zajedništva koji je bio ključan za cijelu predstavu. Na kraju izvedbe, publika je nagradila izvođače dugotrajnim pljeskom, izražavajući oduševljenje inovativnim pristupom i hrabrošću u istraživanju novih umjetničkih teritorija.
Predstava Together We Are² još jednom je dokazala kako Dani plesa u Slavonskom Brodu pružaju priliku za predstavljanje vrhunskih umjetničkih djela suvremenog plesa i performansa, a publika ovog malog slavonskog grada još jednom je imala priliku uživati u inovativnim i svjetski relevantnim izvedbama.