/ 28
6278
Prikaza
2
Komentara
SLAVONSKI BROD – U Gradskoj knjižnici Slavonski Brod, sinoć, Nada Prkačin prikazala je svoj dokumentarni film „Nikad se nisu vratili" kojim reaktualizira pitanje „isplativosti" ratnog zločina i etničkog čišćenja ali i daje svoj odgovor na pitanje odnosa države i nas samih prema događajima iz vlastite prošlosti. Zločin nad Borićevcem, hrvatskim selom u srpskom kotaru, i njegovim stanovništvom koji se, obzirom na namjeru, metode, opseg i do danas aktualne posljedice, bez ustezanja može se nazvati genocidom, a uz povijesne izvore i još uvijek žive svjedoke koji se pojavljuju u filmu, negira suvremene interpretacije četničkih zločina kao posljedice osvete za (prethodne) ustaške zločine na jednoj, i kvalificiranje četničke pobune kao organiziranog čina antifašističke borbe.
Prije projekcije, autorica je o filmu rekla:
- Filmom želim rasvijetliti istinu o tome što se događalo 27. srpnja 1941. godine na području Hrvatske. Danas se ponovo govori o počecima antifašističke borbe što dokumenti i očevidci demantiraju a samozvani antifašisti ponovo slave taj dan. Budući da na području Like uopće nije bilo Nijemaca, a tamošnji komunisti i velikosrpski ideolozi bili su financirani od Talijana – prema tome, ne može biti riječi o početku antifašističke borbe, već o početku progona Hrvata. Prije 73 godine spaljene su sve hrvatske kuće i nitko od, primjerice, mještana Borićevca, do danas se tamo nije vratio, niti je svoju zemlju mogao upisati kao svoje vlasništvo – čak ni nakon 1995. godine, kada je u Oluji to područje ponovo oslobođeno.
Na kraju projekcije Nada Prkačin nazočnima, a Velika dvorana Gradske knjižnice bila je puna, ukratko je ispričala kako je film nastao i o razlozima snimanja nakon čega je nekoliko sudionika, potomaka protjeranih Borićevaca, govorilo o iskustvu dugogodišnje šutnje unutar svojih obitelji o tim događajima.
U audio prilogu: Izjava autorice filma, Nade Prkačin (mp3, trajanje 3'19'').
Taj je ustanak prije svega imao protuhrvatski karakter. To što su ga kasnije proglasili antifašističkim je samo primjer ideološkog orgijanja. Uz to, velike su sličnosti srpske pobune 1941. i 1991., samo što su u drugom slučaju poraženi pa nisu uspijeli... Prikaži sve iskonstruirati lažni narativ.
Zanimljivo za ovaj sluča je to da su Srbi par dana prije ovog pokolja slali letke o 380 tisuća ubijeni Srba u Lici??? A toliko ih nije nikada bilo niti će biti. Original toga letka je objavljen u knjizi koju... Prikaži sve je objavila naklada Pavičić.