1873
Prikaza
0
Komentara
SLAVONSKI BROD - Sve se sinoć nekako posložilo kako bi nakon dugo vremena brodska publika u pravom smislu uživala u glazbi. Na prvi dan ljeta i Svjetski dan glazbe, pakleno vruću večer dodatno je zagrijao neobičan, ali provjereni glazbeni trojac, hrvatski i svjetski jazz tamburaš Filip Novosel, vrsni kontrabasist Tihomir Hojsak i renomirani frontmen grupe Opća opasnost, Pero Galić, a popunjena pozornica platoa ispred Kazališno koncertne dvorane u Slavonskom Brodu s pozornošću je ne samo pratila, nego i pjevala uglavnom poznate skladbe.
Svojevrsni glazbeni kuriozitet, duo Bow vs. Plectrum i moćni vokal Pere Galića predstavili su se brodskim ljubiteljima kvalitetne glazbe u novom svjetlu.
Slavonska suradnja pokazala se pravim pogotkom. „Ja volim glazbu stvarno iz srca bez obzira u koju to sferu zadire. Rock'n'roll je ono što vodi Opću opasnost 30-ak godina ali volim se sresti i s malo izazovnijim situacijama", kazao je Galić.
Za ovu je suradnju presudan bio prvi susret Novosela, Hojsaka i Galića u emisiji „A strana", kada su zajedno izveli evergreen „Jesen stiže dunjo moja", uz podršku zagrebačkog Simfonijskog orkestra. I tu su na prvu „kliknuli" kako veli Galić. „Vrijedni i pametni ljudi koji to rade na poseban način. Na njihov upit bih li otpjevao jednu pjesmu na njihovom novom albumu, rekao sam, naravno, jer je sve odlično napravljeno, ali i našlo se prostora gdje tu mogu biti ja, da se ne moram puno micati od onoga što jesam. I ta kombinacija je ispala odlično pa se nadam da je to korak koji će nas povesti negdje dalje."
Ovo Galiću nije prva suradnja s tamburašima. „S tamburom smo oduvijek i na svakom našem albumu imamo ugrađenu u nekoj od pjesama tamburu baš zbog toga gdje smo, što smo i kakvi smo", naglasio je.
Veselio ih je svu trojicu izlazak pred publiku nakon godinu dana.
Pljesak je dočekao najprije Brođanima jako dobro poznati dvojac, Hojsaka i Novosela, koji svake godine na Brodsko glazbeno ljeto donesu neki novi zanimljivi program. Za njih i publiku bila je to još jedna nova priča i suradnja. Brodska publika cijeni i voli to što ovaj iznimni glazbeni dvojac radi, a oni se uvijek, kažu, s radošću odazivaju. Nakon suradnje sa Zlatanom Stipišićem Gibonnijem, 2018. godine, nakon čega su snimili i album, obrade ukupno devet Gibinih skladbi, pretprošle je godine uslijedio zajednički koncert s najvećim gitaristom s prostora bivše države, Vlatkom Stefanovskim, a niti jedan koncert do tada nije privukao toliko publike. S Vlatkom su, pak, osvojili Porina za izvedbu Gibonnijeve skladbe, Divji cvit.
„Ove godine je to suradnja s Galićem, apsolutnom legendom hrvatske rock scene. Gost je i na našem novom albumu koji izlazi na jesen. U pandemiji smo pokušali biti što kreativniji i čekali kao 'zapete puške' da sve popusti, a sad smo ponovo krenuli 'sto na sat'", rekao je Filip.
Ta se suradnja najbolje ogleda u tradicionalnoj skladbi „Ribara starog kći" koju je napisao August Šenoa, kao što su tradicionalne i sve ostale pjesme na albumu, pa se zato i zove Traditional Songbook. „Jedva čekamo da izađe album i da to podijelimo s publikom", dodao je Filip.
Hojsak i Noosel potpuno su nova pojava na glazbenoj sceni pa su zanimljivi mnogima koji se bave drugom vrstom glazbe i toga su svjesni. „Da, uvijek se volim pohvaliti ovim bendom i kažem da smo mi neki „neo" pravac jer smo izmislili da kombiniramo tradicionalne instrumente i radimo uz naš moderni prizvuk apsolutno sve stilove", rekao je Hojsak.
Do sada su to doista i pokazali, a to je i potvrdio sinoćnji koncert uz rock vokal Pere Galića. „On je pjevač koji može otpjevati sve, od rocka, sevdaha do tradicijskih pjesama i sretni smo što nam je on gost na albumu".
Hojsak i Novosel proputovali su cijeli svijet predstavljajući svoju glazbu, a u pandemiji su snimili osam pjesama na novom albumu i sedam spotova.
Njihov prvi nastup na A strani bio je potpomognut vrsnim glazbenicima zagrebačkog Simfonijskog orkestra, a pred brodskom su publikom nastupili „ogoljeni" što je bilo i dobro jer su na taj način ponovo pokazali svoju virtuoznost na tamburi i kontrabasu, a moćni vokal Pere Galića, dokazao je da može sve. Tako je nakon prve pjesme Jesen stiže dunjo moja", nastavio s tradicionalnom „Na te mislim kada zora sviće", a sasvim su dobro zvučale i sevdalinke „Zapjevala sojka ptica", „Aj mene majka jednu ima pa ima". Naravno, Brođani koji rado posjećuju koncerte Hojsaka i Novosela, sinoć su premijerno mogli poslušati i pjesmu „Ribara starog kći", s narednog albuma te „Dalmatian Sunrise" i linđo posvećen Hojsaku koji nosi njegovo ime.
Ljubitelje „Opće opasnosti" posebno je oduševilo izvođenje nekoliko poznatih skladbi, „Tri rijeke", „Jednom kad noć", „Kriva si", „Pobjeg'o sam", koje su pjevali od riječi do riječi. Novosel i Hojsak su se izvrsno uklopili što i ne čudi jer su pokazali svoju originalnost i virtuoznost s jazz i tamburaškom glazbom poigravajući se s tradicijskim motivima na posve drugačiji način. I ne samo da su Filip i Tihomir postali prava "braća" po glazbi i senzibilitetu, nego se odlično uklopio i Pero Galić koji je također oduševljen načinom na koji glazbu stvara ovaj neobični dvoja. Ovi izvrsni instrumentalisti koji pišu svoju glazbu i imaju što za reći, stvarna su rijetkost. Ulažu puno rada u sva postignuća i vesele se svim izazovima pa nije ni čudo što su dosad prošli gotovo cijeli svijet
Sat i pol vremena koncerta publici nije bilo dovoljno pa su dugotrajnim pljeskom izmamili i dodatak, pjesmu „Kafu mi, draga, ispeci".
Ponovo dobro odabran program i ovogodišnjeg Brodskog glazbenog ljeta, nije slučajan, kaže ravnateljica KKD-a Sanja Nuhanović. „Zato „što su naši, i zato što su jako, jako dobri i zato što uvijek nude fenomenalnu glazbenu suradnju koja daje nove glazbene izričaje na kakve nismo naviknuli. A to je ljepota umjetnosti, spajati nešto što možda na prvi pogled izgleda nespojivo."
Novi koncerti odvijat će se uglavnom na istom mjestu te u Crkvi Presvetog Trojstva i Tvrđavi Brod, a BGLJ završit će 23.srpnja koncertom popularnog Marka Tolje.