2367
Prikaza
0
Komentara
SLAVONSKI BROD - Potpuno drugačiji program brodskog harmonikaškog orkestra Bela pl. Panthy u okviru Brodskog glazbenog ljeta, pod nazivom Tanti anni prima, oduševio je sinoć publiku u prekrasnom akustičnom prostoru gotovo popunjene Velike crkve.
Za neuobičajenu koncepciju klasičnog repertoara, prema riječima dirigentice BHO Sanje Nuhanović, odlučili su se da bi brodskim ljubiteljima harmonike, koji ih u zadnje vrijeme slušaju uglavnom u zabavnom, atraktivnom svjetlu, pokazali svoje mogućnosti. "Riječ je o drugačijem glazbenom izričaju, puno zahtjevnijem programu kakav uglavnom pripremamo za natjecanja. Kroz ovakve programe se više svirački obogaćujemo", naglašava Nuhanović.
Tako su se odlučili za skladbe J.S. Bacha, J.Pachelbela, D.Scarlattia, J.Haydna i A.Piazzolle, starih majstora koji i pripadaju predivnom sakralnom prostoru.
No posebna poslastica ovog koncerta bio je nastup harmonikaša solista, petoro studenata klasične harmonike, koji su godinama članovi ovog orkestra, Luka Brnjić, Marina Jovičić, Antonio Vincek, Sara Sučić i Dario Glavaš, koji trenutno studiraju na muzičkim akademijama u Ljubljani, Bratislavi, Sarajevu, Bremenu i Puli, dakle u pet država, ali koji se uvijek kada im obaveze dozvoljavaju odazovu koncertu orkestra iz kojega su potekli i koji im je druga obitelj.
Osim što su sinoć zajedno s orkestrom izveli skladbe Bacha, Pachelbela i Piazzolle, svaki od njih izveo je vlastiti repertoar. Pripremajući se zajedno, članovima koji nisu studenti harmonike prenijeli su puno znanja. "Oni su nam bili demonstratori i objašnjavali kako bi sve trebalo zvučati jer je to standardan repertoar studenta harmonike ili profesionalnog harmonikaša" ističe Nuhanović, presretna zbog uspjeha bivših i povremeno sadašnjih članova.
Luka Brnjić je dojmljivo odsvirao Scarlattievu Sonatu u D-duru, a Antonio Vincek Sonatu u h-molu istog autora, dok se Marina Jovičić odlučila za Haydnov 1. stavak iz Sonate u G-duru. J.S.Bacha odabrali su Sara Sučić (Kontrapunkt I iz ciklusa Umijeće Fuge) i Dario Glavaš (Toscata i fuga u d-molu) pokazujući pravo umijeće, na harmonikama koje se "narodski" zovu "dugmetare" a među harmonikašima poznate kao bajan, koje su čini se puno zahtjevnije od klavirne harmonike. Više je razloga tome. Osobama s manjim rukama, kaže Sara, bliži su tonovi pa je jednostavnije svirati, i zvuk je bogatiji i ljepši.Dario je svirao posebno dugačku dionicu, orguljsko djelo, i to bez nota. Kaže da mu se tako lakše koncentrirati, jer "može slušati muziku". Pri samom je kraju studija u Puli, a ostao mu je samo diplomski koncert, pa već radi na Glazbenoj školi u Vinkovcima. Nije još donio odluku, kaže, što i kako dalje no sigurno će ostati u glazbi. Sa napunjenih 26 godina već 18 svira harmoniku koju je slučajno odabrao no siguran je da je donio pravu odluku za životni poziv u kojem uživa.
Sara je u Bratislavi završila prvostupnički smjer nakon čega je diplomski studij upisala u njemačkom Bremenu. Još uvijek se, veli, traži kao glazbenik. Do sada se bavila klasičnom glazbom, a onda je dobila priliku provesti pola godine u Nizozemskoj na jazz akademiji i otkrila potpuno novi svijet harmonike. "To me jako zanima pa planiram na sadašnjoj akademiji pohađati i jazz odsjek, učiti i klasičnu i suvremenu harmoniku, otvoreno mi je srce za sve nove opcije" u dahu odgovara djevojka koja je u protekle četiri godine živjela u četiri države. "Sviđa mi se upoznavati nove kulture, nove ljude, naučila sam dva nova jezika...kaže zanimljiva krhka djevojka koja 15 kilograma tešku harmoniku savladava kao od šale. A gdje će joj biti kraj ni sama ne zna. "Harmonika mi omogućava i druge stvari osim učenja, da putujem, upoznajem nove ljude, a u budućnosti vidim se negdje gdje je toplo, primjerice na obali Francuske ili Španjolske", kazala je Sara, uvijek u mislima s brodskim orkestrom s kojim, kaže, dijeli euforiju nastupa, energiju i ljubav.
A vremešni orkestar kroz više od pola stoljeća djelovanja, sudjelujući na brojnim natjecanjima u Hrvatskoj i Europi, osvojio je brojne nagrade od kojih četiri Grand Prixa, četrnaest prvih, šest drugih i tri treće nagrade.
Proteklih nekoliko godina posebno su zapažene glazbeno scenske adaptacije poznatih mjuzikla, koje priređuje u suradnji s Institutom za muziku, teatar i multimediju iz Sarajeva, a zbog niza aktivnosti po kojima se ovaj orkestar ističe, ponos je Grada i do sada je primio nekoliko javnih priznanja.
Da svaki put razveseli brojnu publiku dokaz je i sinoćnji koncert, produžen jednim dodatkom nakon dugotrajnog zasluženog aplauza.
Nakon domaćih glazbenih snaga, na programu Brodskog glazbenog ljeta, u petak 6. srpnja od 21 sat na platou ispred KKD,od 21 sat slijedi program za ljubitelje tanga, uz nastup Tango kvintet beltanga, a u nedjelju 8.srpnja na istom mjestu u isto vrijeme koncert vokalnog sastava Akvarel.